کد خبر: ۵۰۵۰۸۵
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰

در حالی که تفکر عامه مردم حاکی از آن است که با رکودی که صنعت گردشگری مواجه شده، سفرهای ارزانی در آینده خواهند داشت اما تحلیل‌ها حاکی از آن است که صنعت گردشگری در سبد خانوارها گران‌تر می‌شود.

به گزارش شفاف، صنعت گردشگری با اپیدمی کووید 19 با رکود شدیدی مواجه شده است به گونه‌ای  که بسیاری از شرکت‌ها به سمت ورشکستگی رفته‌اند.

از این رو یکی از راهکارهایی که در پساکرونا برای حفظ صنعت گردشگری ارائه داده‌اند عرضه سفرهای ارزان برای رونق صنعت گردشگری است اما تحلیل‌ها حاکی از آن است که به دلایل ذیل، گردشگری در سبد خانوارها در دوران پسا کرونا گران‌تر هم می‌شود!

در دوران پسا کرونا، تقاضا برای خدمات با کیفیت افزایش پیدا خواهد کرد زیرا در این دوران خدمات با کیفیت و لوکس این اعتماد و اطمینان را در گردشگران  ایجاد می‌کنند که ایمن‌تر  هستند از این رو در مقاصدی که با عرضه پایین این خدمات (نظیر هتل های لوکس؛ بوتیک هتل ها، هتل با ستاره چهار و پنج و.. پروازهای لوکس، صندلی های بیزنس) مواجه هستیم در راستای افزایش تقاضا،  قیمت این محصولات نیز افزایش پیدا می‌کند.

لذا پیش‌بینی و تحلیل حاکی از آن است گردشگری به سمت لوکس بودن حرکت خواهد کرد و مقاصد گران قیمت و خدمات با کیفیت‌تر، مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب خواهند کرد؛ به‌عنوان نمونه تحلیل داده‌ها و نتایج در کشور چین حاکی از آن است که گردشگران اهمیت بیشتری به کیفیت سفر (نظیر نوع وسیله نقلیه و سطح بهداشت اقامتگاه ها) می‌دهند به گونه‌ای که نتایج داده‌ها حاکی از آن است که رزرو هتلهای چهار ستاره و بالاتر در ماه مارس دو برابر مقدار مشابه در سال قبل شده است و همچنین تهیه بلیط‌های فرست کلاس و بیزنس کلاس، 46 درصد افزایش یافته است.

 نقطه مقابل این جریان، کسب کارهای با کیفیت پایین‌تر نظیر  بوم‌گردی‌ها و هتل‌های با گرید پایین تر(3 و 2 و..)، پروازهای اکونومی، مقاصد ارزان گردشگر هستند که با رکود تقاضا مواجه خواهند شد.

همچنین همه‌گیری کووید 19 باعث رکود شدیدی در بازار گردشگری انبوه خواهد شد و حرکت به سمت گردشگری جایگزین و انفرادی نظیر استفاده از وسیله نقیله شخصی برای سفر، افزایش میزان  سفرهای کم جمعیت و انجام سفرها به صورت خانوادگی رونق پیدا خواهد کرد لذا کاهش حجم نفرات در بسته‌های سفر منجر به بالا رفتن قیمت‌ها آن‌ها در بلندمدت خواهد شد.

به عنوان نمونه از جمله تدابیری که کشور چین در این دوران برای مقابله با چالش موجود به کار گرفته است عبارت است از: معرفی زنده مقاصد و جاذبه‌های گردشگری، تعریف تورهای خاص و انفرادی و خانوادگی، و ایجاد زیرساخت های هوشمند جهت کنترل تعداد بازدیدکنندگان گردشگری از طریق فروش و نوبت‌دهی بر خط بلیط است.

اما در کشور ما که با کمبود عرضه خدمات لوکس در صنعت گردشگری مواجه هستیم و همچنین با رونق و افزایش بوم‌گردی‌ها در سالهای اخیر مواجه بوده‌ایم نسبت به دیگر مقاصد رقیب در این شرایط شکننده‌تر و آسیب‌پذیر هستیم، از این رو راهکار مقابله با این چالش چیست؟

 راهکار، افزایش اعتماد و اطمینان در گردشگر از اینکه سفر ایمنی خواهد داشت؛ از این رو، رعایت پروتکلهای بهداشتی در تمام زنجیرهای تأمین گردشگری باید به‌صورت جدی رعایت و پیگیری شود.

همچنین تدوین کدهای اخلاقی که بیانگر رعایت توصیه‌های بهداشتی از سمت گردشگر در ارتباط با کووید 19 در قبل از سفر و حین سفر است باید مورد توجه قرار گیرد.

لازم به ذکر است رعایت اصول ایمنی در مقاصد گردشگری، نظیر چگونگی رعایت فاصله‌ها در جاذبه‌های گردشگری یا رعایت اصول بهداشتی در اقامتگاه‌های گردشگری از سوی فعالان گردشگری همچنین در زمان سفر چگونگی رسیدن به مقصد یعنی حمل و نقل سفر باید مورد اهمیت واقع شود.

از دیگر راهکارها، می‌توانب به ارائه بن سفر یا یارانه سفر توسط دولت به کارکنان خود جهت حمایت از صنعت گردشگری و پخش کردن تعطیلات در طول سال اشاره کرد.

و در آخر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در راستای مقابله با ویروس کرونا به عنوان یکی از متغیرهای تاثیرگذار در برند شرکتهای بزرگ در گردشگری تبدیل خواهد شد به گونه ای که یکی از ابزار تبلیغات شرکت‌ها در آیند تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی است از این رو  یکی از عوامل تمایز و رقابت در آینده رعایت موراد بهداشتی و ارائه خدمات ایمن‌تر به مخاطبان توسط شرکتها است.

به عنوان نمونه شرکت هواپیمایی ترکیش در تبلیغات جدید خود به رعایت پروتکلهای بهداشتی برای مقابله با کووید19 تاکید می‌کند و دیگر شرکتهای هواپیمایی در تلاشند با طراحی صندلیهای متفاوت در جهت مقابله کووید 19 سهم خود را از این بازار بگیرند!

اقامتگاه‌های بزرگ گردشگری نیز در تلاشند با طراحی و راه‌اندازی سرویسهای بهداشتی در جهت مقابله با کووید 19 این اطمینان و اعتماد را به مخاطبان خود بدهند که اقامتی ایمن خواهند داشت؛ مقاصد گردشگری هم با ایجاد طرح فاصله‌گذاری اجتماعی (فیزیکی) در جاذبه‌های گردشگری  سعی در رعایت پروتکل های بهداشتی موجود و جلب توجه گردشگران را دارند.

یادداشت از مجید فرهادی یونکی (دانشجوی دکترای گردشگری و مدرس دانشگاه)

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: