کد خبر: ۵۰۵۱۳۸
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲

منتخب تهران در مجلس یازدهم گفت: اگر می‌خواهیم معیشت و اشتغال را بایکدیگر حل کنیم که چنین هدفی را هم داریم، مسیرش از رهگذر توجه بیشتر به اقتصاد دانش بنیان است.

به گزارش شفاف، محمدباقر قالیباف منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در اولین نشست فراکسیون اقتصاد دانش بنیان مجلس یازدهم شورای اسلامی که روز گذشته برگزار شد، طی سخنانی با تاکید بر اینکه راه حل مشکلات اقتصادی از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان می‌گذرد، اظهار داشت: واقعیت این است که اکو سیستمی که مربوط به اقتصاد دانش بنیان هست در کشور شکل گرفته، استارت آپ ها، مراکز نوآوری و شتاب دهنده‌ها به خوبی شکل خود را پیدا کرده اند و در مسیر مشخصی در حال حرکت هستند.

همۀ ظرفیت‌ها در خدمت کار اثربخش

وی افزود: دقت کنیم که این موضوع جغرافیا نمی‌شناسد، ما باید همه ظرفیت‌های انسانی و مکانی که وجود دارند اعم از همه عوامل انسان ساخت اجتماعی و کاربردی و همه شرایط طبیعی و منابعی که داریم را تبدیل به فرصتی برای کار کنیم. تغییر نگرش به موضوع کار اهمیت بالایی دارد. به طور مثال ما اگر الان از دولت مجدد مطالبه کنیم که شهرک‌های صنعتی، کارخانه یا کارگاه بسازیم، جاده اسفالت کنیم و مواردی از این دست، مشکلی از اشتغال و معیشت کشور را حل نمی‌کند.

 
 

خودمان را با سرعت تغییرات هماهنگ کنیم

قالیباف گفت: هر کدام از ما در حوزه‌های انتخابیه خودمان باید بدانیم که رابطه بین یک پلتفرم و اشتغال کجاست؟ چه در حوزه صنعت چه در حوزه خدمات. مطمئن باشید ده سال دیگر، کسانی که از دبیرستان‌ها و دانشگاه‌ها به بازار کار وارد می‌شوند دیگر این مشاغلی که ما‌ها امروز به عنوان شغل آن‌ها را می‌شناسیم، برایشان وجود ندارد و شغل‌های جدیدی جایگزین می‌شود.

از مرکز انباشت زباله تا ایستگاه نوآوری

منتخب تهران در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: همین مکانی که امشب شما در آن حضور دارید تا سه یا چهارسال پیش محل زباله بود و موجبات نگرانی مردم اطراف این منطقه را فراهم کرده بود. اِشل شهر تهران اِشل فرودگاه مهرآباد هست که ۱۱۰۰ هکتار دارد و پیگیری و استفاده از آن مناطق برای بهره گیری در جهت رونق هرچه بهتر اقتصاد و کسب و کار‌های دانش بنیان، برعهده ما هست. ما در حوزه‌های مختلفی دچار مشکل هستیم؛ در بخش کشاورزی، جاده ها، مصرف آب، دامپروری و موارد دیگری دچار مشکل هستیم و باید حتما رابطه بین پلتفرم و اشتغال، به طور خاص در مناطق محروم کار کنیم تا این مشکلات حل شود.

دو اولویت اقتصادی؛ معیشت و اشتغال

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اولویت نخست مجلس یازدهم مسائل اقتصادی کشور است. ما در اقتصاد دو عامل مهم را مد نظر داریم: اشتغال و معیشت. ممکن است بحث معیشت را با پول نقد به صورت مقطعی حل کنیم که البته نشان دادیم در همان هم عاجز هستیم. شما ببینید، آن روزی که کشور ۱۱۰ میلیارد پول داشته با روزی که ۲۵ میلیارد پول داشته، در معیشت مردم تفاوتی ایجاد نشده و این موضوع حل نشده باقیمانده است.

حل مشکل معیشت از مسیر اقتصاد دانش‌بنیان

وی افزود: اگر می‌خواهیم معیشت و اشتغال را بایکدیگر حل کنیم که چنین هدفی را هم داریم، مسیرش از رهگذر توجه بیشتر به اقتصاد دانش بنیان است. اقتصاد دانش بنیان اقتصادی مردم پایه است؛ نیاز به پول ندارد، مغز و نیروی انسانی میخواهد که شکرخدا در کشور وجود دارد و امیدوارم بتوانیم این موضوع را با استفاده از منابع انسانی کارآمد و جوان حل کنیم.

فراکسیونی برای تغییر نگرش

قالیباف تاکید کرد: ما به عنوان فراکسیونی که قرار است این موضوع را در مجلس یازدهم پیگیری کنیم، باید نگرشمان را به این مساله تغییر بدهیم و امیدوارم که با این تغییر نگرش، به سرعت مشکلات حل شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: