کد خبر: ۵۰۵۲۱۵
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱

امام صادق علیه‌السلام در روایاتی، فضیلت روز قدر را همچون شب آن معرفی فرمود.

به گزارش شفاف،‌ شبی است که امور یک ساله تمام خلایق در آن مقدر می‌شود و به اندازه‌ای اهمیت دارد که خداوند نام یک سوره را به آن اختصاص داده است. از این جهت برخی معتقدند چون مقدرات انسان‌ها و اندازه و قدر رویدادهای سال، در این شب تعیین و تقدیر می‌شود، آن را شب قدر می‌نامند. نزول یک باره قرآن در این شب به قلب مقدس رسول گرامی اسلام (ص) از ویژگی‌های بارز این شب شناخته می‌شود.

از این روست که شب قدر بر اساس منظومه روایت شیعه، از پرفضیلت‌ترین و در عین حال مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین شبهای سال شمرده شده است. بیان آداب و اعمال این شبِ گرانقدر، در راستای آمادگی و بهره هرچه بیشتر از این ساعات شناخته می‌شود.

حتی در نگاه عترت، روزِ شب قدر همچون شب آن معرفی شده است، تا از این طریق لزوم آمادگی برای درک این شب بیشتر شود. در این باره ابن عمیر از هشام بن حکم از امام صادق نقل می‌کند که فرمودند «شب قدر در هر سال وجود دارد و روز آن مانند شب آن است؛ لَیْلَةُ الْقَدْرِ فِی کُلِّ سَنَةٍ وَ یَوْمُهَا مِثْلُ لَیْلَتِهَا.» (وسائل الشیعة، ج‏10، ص359) یا نزدیک به این روایت، در جایی دیگر فرمودند «صبح روز شب قدر مثل شب قدر است؛ پس عمل کن و تلاش و کوشش کن‌؛ رُوِیَ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ أَنَّهُ قَالَ: صَبِیحَةُ یَوْمِ لَیْلَةِ الْقَدْرِ مِثْلُ لَیْلَةِ الْقَدْرِ فَاعْمَلْ وَ اجْتَهِدْ.» (الأمالی( للصدوق)، النص، ص654)

انتهای‌پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار