کد خبر: ۵۰۵۲۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۴

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نرم‌افزاری برای مدل‌سازی استخوان بازو عرضه کردند که با استفاده از آن پزشکان می‌توانند با تحلیل درست‌تر از وضعیت بیمار، اقدام به جراحی و تثیبت استخوان کنند.

به گزارش شفاف، سید محمدرضا عباسی کومله، مجری پروژه "مدل‌سازی تثبیت شکستگی پروگزیمال بازو توسط پیچ و پلیت در عمل‌های جراحی"، با بیان اینکه در این مطالعات از روش مدل‌سازی نرم‌افزاری با استفاده از داده‌های پزشکی بهره بردیم، گفت: در ابتدای کار روی پیچ و پلیت چند حالت را بررسی و تکنیک‌های جراحی را روی آن پیاده‌سازی کردیم که بدانیم از لحاظ مکانیکی تثبیت ‌شکستگی استخوان بازو توسط پیچ و پلیت با چه شرایط و ویژگی‌هایی دارای استحکام بیشتری است.

وی با بیان اینکه مدل‌سازی کمک می‌کند که جراحی با اطمینان و دقت بالاتری انجام شود، خاطر نشان کرد: در حال حاضر جراحی‌های استخوان بدون مدل‌سازی انجام می‌شود و تماما بر اساس تجربه و احتمالات پزشک صورت می‌گیرد.

عباسی با بیان اینکه شکستگی در استخوان به صورت استاندارد نیست و می‌تواند شکل و زوایای مختلفی داشته باشد، یادآور شد: با مدل‌سازی شرایط جراحی مختلف،‌ پایگاه داده‌ای به دست می‌آید که پزشک بر اساس آن می‌تواند نسبت به تثبیت استخوان شکسته شده اقدام کند.

این محقق با تاکید براینکه در این طرح، مدل‌سازی‌ها اختصاصا برای شکستگی‌های بازو طراحی شده است، ادامه داد: تعداد پیچ‌های استفاده شده برای تثبیت استخوان، مکان پلیت، نوع پلیت و شرایط استخوان بیمار ازجمله مواردی است که با این مدل‌سازی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی اساس شبیه‌سازی در این نرم‌افزار را استفاده از تصاویر سی‌تی اسکن فرد سالم دانست و گفت: سپس با استفاده از نرم‌افزار، مدل سه‌بعدی به دست می‌آید و با اعمال شرایط مشابه در بدن فرد آسیب‌دیده وضعیت تثبیت‌ شکستگی وی مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پروژه با راهنمایی دکتر سید عطاءالله هاشمی عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: