کد خبر: ۵۰۵۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: احیاء و مرمت خانه «هرمز پیرنیا » در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار گرفت.

به گزارش شفاف، کاوه حاجی علی‌اکبری با بیان اینکه احیاء و مرمت خانه هرمز پیرنیا، یکی از قدیمی‌ترین خانه‌های متعلق به اواخر دوره قاجاریه در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران در سال جاری قرار گرفته است، اظهار کرد: خانه هرمز پیرنیا، حمام و بخشی از اندرونی آن به مساحت تقریبی 1600 متر مربع از مجموعه خانه‌های پیرنیا واقع در خیابان لاله زار شمالی است که به همت سازمان نوسازی و پس از چندین ماه مذاکره از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) خریداری شده است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه این ملک تاریخی در سال 1397 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: خانه هرمز پیرنیا در جوار مجموعه‌ای از ابنیه واجد ارزش چون خانه مشیرالدوله پیرنیا، خانه ولی الله پیرنیا، مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه سینما قرار گرفته که در حال حاضر اگرچه بخش قابل ملاحظه‌ای از آنها تقریباً غیرفعال هستند، اما به لحاظ وضعیت معماری و ایستایی بنا، از شرابط نسبتاً مناسبی برخوردار هستند.

علی اکبری تصریح کرد: از ویژگی‌های عمده این بنا می‌توان به تزئینات واقع در جبهه شمالی با سرستون‌های کورنتین، رخ بام شیروانی، لمبرکوبی سقف و گچ بری اشاره کرد که ایوان زیبا و درخوری را به وجود آورده است.

به گفته مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، تهیه پیش نویس قانون مشروطه توسط مشیرالدوله و مؤتمن الملک به نقل از نوادگان خاندان مشیرالدوله، از دیگر دلایل وجه تمایز این عمارت تاریخی از سایر خانه‌های موجود در این مجموعه است.

علی اکبری بر ضرورت حفظ این اثر معماری فاخر به عنوان یک مکان-رویداد تأکید کرد و اظهار داشت: برنامه ریزی برای مرمت و احیاء خانه هرمز پیرنیا به قید فوریت در دستور کار سازمان نوسازی شهر تهران قرار دارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: