کد خبر: ۵۰۵۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵

مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران از بهره‌برداری از تنها پایانه زیرزمینی قطارهای شهری با زیربنای ۷۰ هزار مترمربع در کشور با نام «پایانه اکباتان» در غربی‌ترین نقطه خط ۴ متروی تهران تا نیمه دوم سال جاری خبر داد.

به گزارش شفاف، علی امام با اعلام خبر بهره‌برداری از پایانه اکباتان در نیمه دوم سال جاری خبر داد و اظهار کرد: این پایانه در غربی‌ترین نقطه خط 4 متروی تهران و در محدوده شهرک اکباتان واقع شده است.

امام با اشاره به اینکه مساحت پایانه اکباتان حدود 70 هزار مترمربع است، خاطرنشان کرد: این پایانه، نخستین و تنها پایانه زیرزمینی قطارهای شهری در کشور است و قابلیت پذیرش 20 رام قطار را دارد.

مدیر عامل شرکت مترو با اشاره به اینکه عملیات اجرایی ساخت پایانه اکباتان با 65 درصد پیشرفت در جریان است، افزود: با توجه به اینکه این پایانه در محدوده مسکونی شهرک اکباتان ساخته می‌شود، ساخت آن به صورت زیرزمینی کم‌ترین مزاحمت را برای اهالی منطقه و کمترین آسیب را برای منظر شهری دارد همچنین سقف آن به گونه‌ای طراحی شده که پس از اتمام عملیات اجرایی امکان خاکریزی و ایجاد فضای سبز بر روی پایانه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: در این پایانه 20 خط ریلی تعبیه می‌شود که 9 خط آن دارای چاله سرویس برای بررسی‌های دوره‌ای و سرویس‌های سبک قطارها است همچنین از نکات بارز طراحی و اجرای سازه پایانه اکباتان امکان ایجاد دهانه‌های بزرگ به ابعاد 37 متر با استفاده از اسکلت فلزی، جهت نصب سوزن و امکان ایجاد انشعاب‌های مختلف برای هدایت قطارها به هر یک از 20 خط ریلی تعبیه شده در این پایانه است.

امام در پایان گفت: برآورد هزینه عملیات اجرایی در بخش ساختمانی پایانه اکباتان حدود یک هزار و 600 میلیارد ریال است که در حال حاضر نیمی از این مبلغ هزینه شده است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: