کد خبر: ۵۰۵۵۰۴
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۶

رئیس پلیس راهور گفت: ۶۹ هزار راننده برای بار نخست در آستانه توقیف سه ماهه گواهینامه، پنج هزار و ۷۷۰ راننده در مرحله دوم و در آستانه توقیف ۶ ماهه گواهینامه و ۱۲ هزار نفر نیز در آستانه ابطال گواهینامه هستند.

به گزارش شفاف، سردار سیدکمال هادیانفر با بیان اینکه توسعه، تحول سیستمی و هوشمندسازی پلیس راهور در دستور کار است و امیدواریم در نیمه نخست سال 99 بخش اعظمی از آن انجام شود، اظهار کرد: از جمله این خدمات رسیدگی به اعتراضات، شماره‌گذاری و ترخیص الکترونیکی خودرو است، تمام این برنامه‌ها در بستر شبکه ملی اطلاعات انجام می‌شود و تلاش می‌کنیم رفته رفته ستاد ترخیص جمع شود.

گواهینامه 12 هزار نفر در آستانه ابطال است

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه 126 هزار و 600 نفر از 44 میلیون دارنده گواهینامه در کشور دارای نمره منفی هستند، گفت: 69 هزار راننده برای بار نخست در آستانه توقیف سه ماهه گواهینامه، پنج هزار و 770 راننده در مرحله دوم و در آستانه توقیف 6 ماهه گواهینامه و 12 هزار نفر نیز در آستانه ابطال گواهینامه هستند که بعد از یک سال می‌توانند دوباره با گذراندن دوره آموزشی گواهینامه دریافت کنند.

وی تصریح کرد: در سال 96 و 97 افزایش تصادفات را داشتیم در سال 98 پیش از ورود کرونا موفق شدیم رشد تصادفات را متوقف کنیم و شاهد کاهش آن باشیم و 0.02 درصد تا پایان بهمن کاهش در تصادفات داشتیم که هیچ ربطی به کرونا نداشت، فقط در مهرماه 6 میلیون و 500 هزار تردد برای اربعین داشتیم و در دیگر ماه‌ها کاهش داشتیم.

تردد 947 هزار خودرو با پلاک موقت در کشور

این مقام  انتظامی بیان کرد: 947 هزار خودرو با پلاک عبور موقت در کشور در حال تردد است؛ همچنین 12 میلیون و 104 هزار موتور سیکلت در کشور داریم که بخش زیادی منتسب به مالک و بخشی منتسب به شرکت تولیدکننده است.

هادیانفر با اشاره به اینکه 35 میلیون و 183 هزار و 670 وسیله نقلیه سبک سنگین و موتور در کشور در حال تردد است، از روند اسقاط خودروهای فرسوده نیز انتقاد کرد و گفت: از ابتدای اجرای طرح خودروهای فرسوده تاکنون بیش از دو میلیون و 300 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده که این آمار اصلا مناسب نیست به ویژه آنکه در سال گذشته این روند کاهش چشمگیری هم داشت.

رئیس پلیس راهور با اشاره به خودروهای نوشماره در سال 98، عنوان کرد: این تعداد سه میلیون و 853 هزار و 965 دستگاه بوده که هم تولیدات داخل و هم واردات را در بردارد که نسبت به سال گذشته بیش از هفت درصد افزایش داشته است.

این مقام انتظامی از نقل و انتقال بیش از چهار میلیون خودرو در سال گذشته خبر داد و متذکر شد: این رقم در مقایسه با سال قبل آن 6 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در حوزه موتورسیکلت 24 درصد کاهش نوشماره داریم همچنین در سال 98، 14 هزار دستگاه موتورسیکلت اسقاط شده است که متأسفانه 79 درصد کاهش داشته وضعیت مناسبی در اسقاط خودرو در کشور وجود ندارد.

ارائه بیش از 35 میلیون خدمت توسط پلیس راهور به هموطنان

هادیانفر از ارائه 18 نوع خدمت  توسط پلیس راهور به هموطنان خبر داد و گفت: سال گذشته 35 میلیون و 784 هزار و 514 خدمت توسط پلیس راهور به مردم ارائه شده و 51 درصد خدمات ارائه شده توسط نیروی انتظامی در پلیس راهور صورت گرفته است.

به گفته رئیس پلیس راهور، در نوروز امسال 63 درصد مردم توصیه‌ها را رعایت کرده و به سفر نرفتند اما با توجه به تعطیلات پیش‌رو سفرها در پیش است و باید به آن توجه ویژه داشت.

کاهش 17.5 درصدی تصادفات در سال 98

وی افزود: کل تصادفات در سال 98 نسبت به 97، 17.5 درصد و در زمینه فوتی‌ها نیز 1.4 درصد کاهش روی داد.

این مقام انتظامی بیان کرد: پدیده کرونا یک پدیده جدید بود و با تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و دولت و توجه مردم به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شاهد کاهش جانباختگان و تصادفات بوده‌ایم.

رئیس پلیس راهور یادآور شد: در اسفند سال 97، هزار و 257  نفر فوت در تصادفات رانندگی کشته شدند، این آمار در اسفند 98 یعنی روزهایی که کرونا شیوع پیدا کرده اما هنوز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا نشده بود 209 مورد کاهش داشت و به هزار و 58 جان‌باخته رسید، یعنی آمار جان‌باختگان حوادث رانندگی 16.6 درصد کاهش داشت.

وی تصریح کرد: در فروردین 98، هزار و 242 نفر در تصادفات کشته شدند، اما در فروردین 99 که از تاریخ هشتم آن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی نیز با اعمال جریمه و محدودیت سفر در جاده‌ها آغاز شد تعداد فوتی‌ها 832 مورد بود یعنی 410 نفر کمتر، در مجموع می‌توان گفت که در فروردین 99 و اسفند 98 که همزمان با شیوع کرونا در کشور بود، 619 نفر در مقایسه با دو ماه گذشته سال قبل کمتر جان خود را از دست دادند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: