کد خبر: ۵۰۶۰۹۳
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳

محمد متولی ناشر و از واردکنندگان کاغذ معتقد است که ۸۰ درصد افزایش قیمت در بازار کاغذ ناشی از جو روانی است که باید توسط دولت مدیریت شود.

محمد متولی از واردکنندگان کاغذ در گفت و گویی،‌ با اشاره به وضعیت بازار کاغذ و تایید ارز‌های تخصیصی برای واردات گفت: روند تخصیص ارز برای واردات همچنان به مانند سابق بوده و  تخصیصی داده نشده است،‌ البته هنوز با مشکل کمبود کاغذ مواجه نشده‌ایم چون ناشران تولید چندانی ندارند.

وی با اشاره به اینکه آیا برای واردات کاغذ دولتی نیز ارز اختصاص داده نمی‌شود‌، گفت: قرار بود در سال جاری نیز همچنان کاغذ با ارز دولتی در اختیار وزارت ارشاد قرار بگیرد‌، اما امسال هنوز این اتفاق به جریان نیفتاده است‌، روز گذشته که با رئیس تعاونی ناشران آشنا که تخصیص کاغذ را بر عهده دارد‌، صحبت می‌کردم،‌ گفت که قرار است پرداخت شود،‌ اما اینکه چه زمانی باشد را نمی‌دانم.

وی گفت: ما نزدیک به 4 ماه است که ثبت سفارش کرده‌ایم، ولی هنوز ارز اختصاص نیافته است، با اینکه چندین بار نوع ارز را نیز تغییر دادیم.

متولی با اشاره به مشکلاتی که برای خرید کاغذ از کشورهای خارجی پیش‌ آمده است گفت: کرونا موجب شد که کشورهای مختلف از تولید باز بمانند‌، از سوی دیگر در دنیا نیز سطح مصرف کاهش یافته است، اما مشکل ما اکنون بیشتر عدم اختصاص ارز است تا دسترسی به کاغذ.

مدیر انتشارات هوپا افزود:‌ 80 درصد فضای بازار کاغذ متاثر از فضای روانی است، اینکه به صورت ناگهانی افزایش قیمت اتفاق می‌افتد، ناشی از فضای روانی بازار است، تاجران کاغذ اکنون احساس می‌کنند که به جای کاغذ ارز در اختیار دارند و چون وقتی این کاغذ را بفروشند‌، جایگزین کردن آن دشوار است،‌ تلاطم در بازار ایجاد می‌کنند.

وی با اشاره به راهکاری که می‌توان برای مدیریت بازار در نظر گرفت،‌ گفت:‌ دولت باید سیاستی به کار ببرد که شرایط روانی بازار را برطرف کند، اخباری که از بانک مرکزی بیرون می‌آید،‌کنترل شود،‌ به محض اینکه مظرح شد، ثبت سفارش‌ها تایید نمی‌شود و منابع ارزی محدود شده است، بازار متشنج شد.

وی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسد،‌ مهمترین راهکار برون‌رفت از وضعیت فعلی توجه به تولید است،‌ گفت:‌ تولید کاغذ هم معضلات خاص خود را دارد، بحث تامین مواد اولیه، بسیار جدی است،‌ خمیر کاغذ به سختی فراهمی‌می‌شود،‌ ما کشوری نیستیم که منابع جوب در اختیار داشته باشیم، مثل کشورهای شرقی یا برخی کشورهای اروپایی که منابع ارزان چوب در اختیار دارند، بخش اعظم مواد اولیه برای تولید کاغذ وارداتی است، من شخصا معتقدم که کشور ما نباید وارد حوزه تولید کاغذ می‌شد چرا که ما منابع ارزان در اختیار نداریم.

متولی ادامه داد: در عین حال که معتقدم باید برای برخی کتب از کاغذهای تولید داخل استفاده کرد که مقرون به صرفه است،‌ اما کاغذهای داخلی اشکالاتی دارند،‌ برای نمونه پرتی کاغذ بسیار است،‌ توانایی تولید کاغذ با گرماژ پایین محدود است،‌ گاهی کاغذهای خریداری شده خیس وزن می‌شوند و این یعنی وزن کاغذ تحویل داده شده واقعی نیست،‌ اما با توجه به اختلاف قیمت با کاغذ بازار آزاد در نهایت به صرفه‌تر است.

وی گفت: ما برای کتاب‌های کمک‌آموزشی چون کتاب عمر بلند مدت ندارد،‌ از کاغذ مازندران استفاده می‌کنیم‌،پیشنهاد می‌کنم که ناشران کمک آموزشی که بسیار پرمصرف هستند و در قیمت بازار تاثیرگذارند می‌توانند از کاغذ داخلی استفاده کنند‌، تجربه نشان داده که در ماه‌های شهریور، مهر،‌ آبان که گل کار ناشران کمک آموزشی است،‌ بازار کاغذ دچار افزایش قیمت می‌شود. اگر این ناشران برای کتاب‌های کمک آموزشی که معمولا چند ماه عمر دارند،‌ از کاغذ داخلی استفاده کنند،‌ هم تولید رونق می‌گیرد و هم مشکلات افزایش قیمت‌های ناگهانی اواخر تابستان و اوایل پاییز پیش نمی‌آید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: