کد خبر: ۵۰۶۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۶

لندن شاهد تظاهرات و اعتراضات بزرگ و دهها هزار نفری مردم در اعتراض به نژادپرستی و خشونت پلیس بود.

به گزارش شفاف، به نوشته دیلی میل، راهپیمایی اعتراضی روز شنبه در لندن که در آن ده‌ها هزار تن شرکت داشتند، بخشی از موج اعتراضات کنونی علیه نژادپرستی و خشونت پلیس است که در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می‌شود.   

در جریان درگیری‌های رخ داده در اعتراضات لندن با شعار "جان سیاه پوستان اهمیت دارد"، ۱۰ افسر پلیس زخمی شدند.

صادق خان، شهردار لندن در توییتی نوشت: به اقلیت بسیار کوچکی که دست به خشونت زده، بطری پرتاب کرده و آتش به پا کردند باید بگویم که شما یک راهپیمایی اعتراضی امن و صلح‌آمیز را به خطر انداختید و هدف مهم آن را نقش بر آب کردید.

همزمان با حضور نیروهای ضد شورش، تنش‌ها بالا گرفت و برخی معترضان به طرف این نیروها بطری و اشیای دیگر پرتاب کردند.

پلیس کلان‌شهر لندن تایید کرد که در جریان این درگیری‌ها ۱۴ تن یازداشت شده و ۱۰ افسر پلیس زخمی شدند.  

پلیس ضدشورش همچنین مجبور شد تا برای حفاظت از محل سکونت نخست وزیر مداخله کند چرا که تعدادی از معترضان در مقابل این مکان تجمع کرده و شعار "بوریس جانسون یک نژادپرست است" سر دادند.

اعتراضات مشابهی نیز در شهرهای منچستر، کاردیف، لستر و شفیلد برگزار شد.

در این اعتراضات که همزمان با هفتاد و ششمین سالروز نبرد نرماندی (D-Day) انجام شد، یکی از مجسمه‌های وینستون چرچیل، نخست وزیر برجسته و جنجالی بریتانیا هدف خرابکاران قرار گرفت.

نبرد نرماندی نام یکی از نبردهای جنگ جهانی دوم است. در این نبرد نیروهای متفقین در ۶ ژوئن سال ۱۹۴۴ در کرانه ساحل نرماندی پیاده شدند و به آزادسازی فرانسه اشغالی از نیروهای آلمان نازی پرداختند. این نبرد، بزرگترین عملیات آبی خاکی تاریخ محسوب می‌شود. این نبرد به شکست آلمان نازی در جبهه نرماندی انجامید.

معترضان بر روی این مجسمه که در میدان پارلمان لندن قرار دارد تصاویری کشیده و پلاکاردهایی با مضامین اعتراضی علیه پلیس قرار دادند.

اگرچه این خرابکاران شناسایی یا دستگیر نشده‌اند، بسیاری، شرکت‌کنندگان در اعتراضات روز شنبه لندن نسبت به مرگ جورج فلوید را مقصر این اقدام غیرقانونی دانسته و برخی تاکید دارند که پلیس به اندازه کافی برای حفاظت از این مجسمه تلاش نکرده است.

پلیس پیرامون این مجسمه را حصار کشیده، مجسمه‌ای که در منطقه‌ای واقع شده که بسیاری از معترضان گفته‌اند در آنجا تجمع کرده‌اند.

انتهای پیام

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: