کد خبر: ۵۰۶۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۸

وزیر راه با بیان این‌که انتظار می‌رود ترکمنستان تسهیلات مرزی برای ترانزیت رافراهم کند،گفت: در حوزه حمل ونقل و ترانزیت برنامه عبور روزانه تا ۱۰۰۰ دستگاه کامیون هدفگذاری شده است.

به گزارش شفاف، محمد اسلامی در مراسم افتتاح پل مرزی ایران و ترکمنستان به صورت ویدئو کنفرانس اظهار کرد: بر این باوریم بهره‌برداری از این طرح کلیدی، همزمان با توسعه مناسبات در قالب طرح‌های زیربنایی و توسعه ای سازمان اکو (ECO)، و اقدام در چارچوب موافقت‌نامه ترانزیتی عشق‌آباد و همچین موافقت‌نامه کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر و جاده‌ ابریشم، بستری را برای تقویت همکاری‌های ترانزیتی در منطقه و میان دوکشور ترسیم می‌کند.

وی با بیان این‌که در ‌این ‌راستا پیشنهاد می‌‌کنم در اسرع وقت طرح عبور آزمایشی بار برای اجرایی‌‌شدن موافقت‌نامه عشق‌آباد عملیاتی شود تا این پل جدید، زمینه را برای دستیابی به اهداف گفته شده فراهم سازد، ادامه داد: تاکید جمهوری اسلامی ایران بر قطع زنجیره شیوع ویروس کووید-19، همزمان با توسعه و تسهیل جریان روان تجارت و حمل‌ونقل میان دو کشور و منطقه است. با این هدف همه تجهیزات ضدعفونی و گندزدایی در دروازه‌های مشترک میان دو کشور اعم از پایانه های مرزی ریلی و جاده‌ای، استقرار یافته که کیفیت عملکرد آن توسط همکاران ما در نشست ویدئو کنفرانسی هفته گذشته میان کارشناسان دو کشور مورد بررسی و تایید قرار گرفت.

وی تاکید کرد: بر اساس تفاهمات نشست قبلی و با اتمام کار نصب و تجهیز پایانه های مرزی مشترک ریلی و جاده ای در نقاط مرزی سرخس- سرخس ، لطف آباد – آرتیق و اینچه برون – آلتین عصیر و اطمینان از اینکه پروسه ضدعفونی و گندزدایی ناوگان و محموله های تجاری بین دو کشور در مبادی مرزی مشترک صورت خواهد پذیرفت، ما شاهد اهتمام دو کشور برای بازگشایی مرزهای مشترک و از سرگیری جریان تجارت فیمابین و ترانزیت منطقه ای در روزهای آتی خواهیم بود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: از جایگاه وزیر راه و شهرسازی، و رییس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و ترکمنستان، خاطرنشان می‌کنم با ‌توجه به طرح‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای ایران در سرخس و به‌خصوص مصوبه اخیر مجلس برای تبدیل منطقه ویژه اقتصادی سرخس به منطقه آزاد، فرصت تاریخی و ارزشمندی جهت جذب سرمایه‌گذاری‌های عظیم، فراهم شده ‌است. بدون شک تعاملات هر چه بیشتر دو کشور، در این نقطه مرزی، موتور محرکه تشویق همه بازیگران عرصه تجارت، حمل‌ونقل بین‌المللی و ترانزیت و به تبع آن شکوفایی و رفاه اقتصادی هر دو ملت خواهد بود. 

اسلامی در ادامه با اشاره به این‌‌که مشخصات فنی پل امکان تردد همزمان رفت‌ و برگشت را فراهم کرده است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود حجم تردد سریع، روان و قابل توجهی را در آینده‌ای نزدیک، از این پل شاهد باشیم، و این سهولت و روان بودن تردد، علاوه‌ بر کاهش هزینه‌های مبادله، بر جذابیت‌های این گذرگاه خواهد افزود.

وی یادآور شد: مقامات عالی رتبه دو کشور در سال‌های گذشته و با افق بلندمدتی که برای روابط اقتصادی و تجاری فیمابین پیش بینی  و در حوزه حمل ونقل و ترانزیت برنامه عبور روزانه تا 1000 دستگاه کامیون را هدف‌گذاری و ابلاغ کردند.  با رویداد زیربنایی مبارکی که امروز با افتتاح پل مشترک سرخس شاهد آن بودیم در آینده نزدیک خواهیم توانست برنامه های عملیاتی تحقق چنین هدفی را پایه ریزی کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد: طبق توافق به عمل‌آمده بین دو طرف، عملیات حمل‌ونقل جاده‌ای و ریلی در معابر سه گانه سرخس، لطف‌آباد و اینچه‌برون هر چه سریع‌تر آغاز شود، ضمن این‌که آمادگی کامل برای بررسی چگونگی آغاز عملیات ترانزیت جاده‌ای با سایر کشورهای آسیای مرکزی بویژه جمهوری‌های ازبکستان و قزاقستان اعلام می‌داریم.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در این راستا انتظار می‌رود ترکمنستان نیز، تسهیلات مرزی لازم را در مرزهای خود با سایر کشورها، برای تسریع در عملیات عبور مرزی و ترانزیت فراهم آورد، تا متعاقب آن، رونق هرچه بیشتر مسیرهای ترانزیتی، در منطقه و میان دو کشور را شاهد باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: