کد خبر: ۵۰۶۶۸۰
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹

مدیرعامل انتشارات سوره مهر با اشاره به مزایای نمایشگاه مجازی کتاب این انتشارات، آن را حرکت به سمت تجربه‌های نو توصیف کرد و گفت: ذائقه مخاطب در حال تغییر است.

به گزارش شفاف، آیین افتتاح نمایشگاه کتاب مجازی انتشارات سوره مهر با عنوان «انتهای راهرو 27» صبح امروز، 25 خردادماه، با حضور عبدالحمید قره‌داغی مدیرعامل انتشارات سوره مهر، امین نادری مدیر بخش سوره مهر الکترونیک و جمعی از اصحاب رسانه در ساختمان این انتشارات برگزار شد.

در ابتدای این نشست قره‌داغی با بیان اینکه بهترین روزهای کاری ما به عنوان ناشر، روزهای کاری در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب تهران است، گفت: بعد از شیوع کرونا و طرح امکان عدم برپایی نمایشگاه کتاب از اواخر اسفند سال گذشته، انتشارات سوره مهر تصمیم گرفت تا آنچه از نظر ما برای مخاطب مناسب بود، در فضای مجازی بازسازی کرده و در اختیار مخاطب قرار دهد.

مدیر انتشارات سوره مهر با بیان اینکه مخاطب مهمترین دغدغه انتشارات سوره مهر است، اضافه کرد: در مدت اخیر به دلیل بیماری کرونا و تأثیر آن بر انتشار و توزیع آثار، فاصله‌ای بین مخاطب و ناشر ایجاد شد. هرچند در ماه‌های گذشته تلاش کردیم تا با راه‌اندازی طرح‌های مختلف، فاصله ایجاد شده را کمتر کنیم، اما همچنان علاقه‌مند بودیم تا خاطره خوب نمایشگاه را دوباره برای همراهان انتشارات سوره مهر تداعی کنیم.

وی با بیان اینکه «انتهای راهرو 27»، نمایشگاه مجازی کتاب انتشارات سوره مهر است که به صورت سه بُعدی آثار این انتشارات را برای مخاطب عرضه می‌کند، یادآور شد: در این فضا این امکان برای مخاطب فراهم شده است تا ابعاد کتاب، طرح جلد، مشخصات آثار مانند اطلاعاتی درباره نویسنده، قیمت و ... را نیز ببیند و با ایجاد امکان خرید آسان، کتاب مورد نظر را تهیه کند. این نمایشگاه اولین تجربه ما در این قالب عرضه آثار است و احتمالاً خالی از ایراد نیست.

قره‌داغی با بیان اینکه نمایشگاه مجازی انتشارات سوره مهر به مدت دو هفته از 25 خردادماه تا 8 تیرماه برگزار می‌شود، به برنامه‌های در نظر گرفته شده برای این نمایشگاه اشاره و اضافه کرد: در این نمایشگاه هر شب میزبان نویسندگان خواهد بود و گفت‌وگویی به شکل زنده از صفحه اینستاگرام سوره مهر پخش خودهد شد. جشن امضا از دیگر برنامه‌های این نمایشگاه است که به صورت روزانه برگزار می‌شود. مخاطب هر کتابی را که سفارش می‌دهد، با امضای نویسنده یا شاعر تحویل می‌گیرد. در نظر گرفتن تخفیف ویژه 25 درصدی برای آثار و همچنین ارسال رایگان آثار به مخاطبان از دیگر امکاناتی است که در این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

مدیر انتشارات سوره مهر با بیان اینکه ما صرفاً معتقد به فروش در نمایشگاه کتاب نبودیم، به تأثیر عدم برگزاری نمایشگاه کتاب در آینده ناشران اشاره کرد و یادآور شد: نمایشگاه فیزیکی کتاب ایام خوب ناشران است و همه لحظه‌شماری می‌کنیم تا به آن زمان برسیم؛ هرچند اگر زمان برگزاری آن اردیبهشت سال آینده باشد. پیگیری‌های متعددی با مسئولان داشتیم تا کمک کنیم این نمایشگاه زودتر برگزار شود. کارهای مجازی حرکت به سمت تجربه‌های نو است؛ چون ذائقه مخاطب نیز در حال تغییر است. با وجود این ما همچنان منتظر برگزاری نمایشگاه فیزیکی هستیم.

قره‌داغی ادامه داد: سال گذشته در 11 روز ایام برگزاری نمایشگاه کتاب، تعداد 48 هزار جلد اثر فروختیم، اما آنچه رخ می‌دهد و برای ما اهمیت دارد ارتباط‌گیری مخاطب با محصولات ما و تداوم آن در طول سال  است، نه فروش آن. کششی که در نمایشگاه برای سیستم پخش رخ می‌دهد، یک‌دوازدهم فروش سال ما خواهد بود. برای خیلی از ناشران نمایشگاه کتاب حکم تنفس سالانه خواهد داشت و اگر برگزار نشود، ممکن است حیات بخشی از این ناشران به خطر بیفتد. امیدواریم ارشاد برای این بخش تدبیری بیندیشند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره مدیریت او در بخش مالی حوزه هنری و همچنین حضورش در مدیریت انتشارات سوره مهر گفت: من از کودکی مخاطب سوره مهر بودم و علاقه من خدمت به سوره است. کار حوزه از نظر من یک کار موقت بود. من مخاطب آثار هنری هستم، برای من کار کردن در این عرصه حکم تنفس را دارد، تا زمانی که صلاح بدانند در سوره خواهم بود. شنیده‌ها فراوان است.

مدیر انتشارات سوره مهر همچنین به آمار آثار منتشر شده در سال گذشته اشاره کرد و گفت: انتشارات سوره مهر در سال 98، 280 عنوان کتاب چاپ اول روانه بازار نشر کرد که اگر بیماری کرونا رخ نمی‌داد و این روند ادامه می‌یافت، این رفم به 320 عنوان می‌رسید. البته از زمانی که فعالیت‌مان را مجدد آغاز کردیم، 70 عنوان دیگر در قالب چاپ اول منتشر شده است. از سوی دیگر، 500 دوره از آثار پرمخاطب که نزدیک به یک میلیون جلد کتاب می‌شود، نیز در این مدت عرضه شده است.

وی متذکر شد: امروز از ساعت 15 شرایط حضور در نمایشگاه مجازی کتاب از طریق شبکه‌های مجازی سوره و سایت اطلاع رسانی می‌شود و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این غرفه با مراجعه به سایت http://27.sooremehr.ir/ از آثار این نمایشگاه دیدن کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: