کد خبر: ۵۰۶۷۶۳
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۳

دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر کشور از کشف بیش از ۹۹۸ تُن انواع پیش‌‏سازهای غیرقانونی، کشف ۷۶درصد مواد مخدر در هفت استان شرق و حاشیه شرق کشور در سال گذشته خبر داد.

به گزارش شفاف، حمید صرّامی اظهار کرد: مجمع عمومی سازمان ملل در 33 سال قبل، روز 26 ژوئن را به‌عنوان روز جهانی مبارزه با سوءمصرف و قاچاق موادمخدر اعلام کرد و مقرر شد همه کشورها ضمن ارائه فعالیت‏های انجام‌شده، نسبت به تقویت اقدامات و همکاری‏های منطقه‏‌ای و بین‌المللی، برای نیل به جهانی عاری از اعتیاد و مصرف مواد تلاش جدی کنند.

وی افزود: ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران با تعیین اولویت‏‌ها و شاخص‏‌های مربوطه برای اثربخش کردن برنامه‏‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری امر مبارزه، موفقیت‏‌های قابل‌توجهی را در سال 1398 کسب کرده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد با اشاره به اهم اقدامات ستاد در سال گذشته تصریح کرد: با تقویت مبارزه حرفه‏‌ای مبتنی بر توسعه اقدامات اطلاعاتی، دستگاه‏‌های مقابله با عرضه موفق به کشف بیش از 950 تُن انواع مواد مخدر و روان‏گردان، به‌عنوان یک دستاورد بزرگ در تاریخ امر مبارزه در کشور و جامعه جهانی شدند.

صرّامی افزود: همچنین کشف بیش از 998 تُن انواع پیش‏‌سازهای غیرقانونی، کشف 76 درصد مواد در هفت استان شرق و حاشیه شرق کشور که شامل سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، هرمزگان، کرمان، فارس و یزد هستند از ورود مواد به مرکز کشور جلوگیری شد.

وی در ادامه ابراز کرد: انجام 2385 عملیات و درگیری با قاچاقچیان، کشف بیش از هزار قبضه سلاح، دستگیری افراد خریدوفروش کننده، تهیه و توزیع کننده و قاچاقچی مواد و همچنین هلاکت تعداد قابل‌توجهی از اشرار و قاچاقچیان مسلح مواد مخدر و روان‌گردان و ضربه به بنیان‏‌های مالی و اقتصادی قاچاقچیان به‌گونه‌ای که با رشد 44درصدی پرونده‏‌های شناسایی، شاهد توقیف و فروش اموال و مصادره 256 باب املاک و 1273 دستگاه وسایط نقلیه متعلق به قاچاقچیان بودیم بخش دیگری از دستاوردهای دستگاه‌های مقابله‌ای کشور می‌باشد.

دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر کشور از دیگر اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 1398 را افزایش ظرفیت و راه‌اندازی مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب ویژه ساماندهی معتادان متجاهر خواند و گفت: در راستای تفاهم‏نامه‏‌ای مبادله‌شده با سازمان بسیج، ناجا و سازمان زندان‏‌ها، مراکز نگهداری معتادان متجاهر در سطح کشور به 26 مرکز افزایش یافت که تأثیر قابل‌توجهی در حفظ ظاهر شهرها، کمک به تأمین امنیت عمومی و مهار جرائم خُرد از سوی معتادان متجاهر داشت.

صرّامی یادآور شد: کنار اقدامات مبارزه با عرضه مواد، توجه ویژه ستاد به رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به‌عنوان اولین اولویت به‌منظور جلوگیری از بروز مصرف مواد در آحاد سالم و در معرض خطر جامعه بود به‌گونه‌ای که با اجرای طرح یاریگران زندگی برای افزایش سطح آگاهی و ارتقای توانمندی‏های روانی و اجتماعی، بیش از دو میلیون نفر از دانش‌آموزان در دوازده هزار مدرسه تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: همچنین آموزش سبک فرزندپروری به بیش از چهار میلیون و پانصد هزار نفر از والدین، بهره‏‌گیری از ظرفیت 400 کانون دانشجویی همیار سلامت روان در دانشگاه‌های کشور و تحت پوشش قرار گرفتن 650 هزار نفر از دانشجویان زیر چتر برنامه‏‌های فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد، تقویت برنامه‏‌های پیشگیری در محله‏‌های شهری و روستایی و محیط‏‌های کارگری، تولید و توزیع بیش از دو میلیون بسته آموزشی برای ارتقای سطح آگاهی آحاد جامعه درباره عوارض و پیامدهای مصرف مواد و ارائه خدمات مشاوره تلفنی و پاسخ‏گویی به بیش از سیصد هزار تماس مردمی از دیگر اقدامات برای جلوگیری از ورود افراد به چرخه مصرف مواد بوده است.

این مدرس دانشگاه گفت: ارائه خدمات درمانی و کاهش آسیب در ابعاد مختلف به بیش از یک میلیون و ششصد هزار نفر از معتادان در سطح کشور در 9300 مرکز، از دیگر اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر برای مهار و کنترل شیوع اعتیاد در کشور است.

صرّامی گفت: بهره‌گیری از حدود سه هزار سازمان مردم‌نهاد فعال در عرصه‌های پیشگیری، درمان، کاهش آسیب و صیانت اجتماعی در سطح کشور به‌منظور اجتماعی شدن امر مبارزه، ارتقای فعالیت‌های رسانه‌ای، تقویت مرزهای دانش اعتیاد، بهره‌گیری از نخبگان دانشگاهی و متخصصین در جلسات هیئت اندیشه‌ورز، ابلاغ اولویت‌های امر مبارزه در گام دوم انقلاب اسلامی از سوی دبیرکل ستاد نیز از دیگر اقدامات هوشمندانه ستاد مبارزه با مواد مخدر برای ضربه زدن به استراتژی‌های سیستم پویای مواد مخدر و روان‌گردان‌ها است.

وی ادامه داد: اقدامات ستاد مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف منجر به کسب هشت مورد تقدیر از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل شده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد در ادامه سخنان خود با اشاره به برنامه‌های بزرگداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در کشور در سال 1399 گفت: جهت‌گیری برنامه‌های امسال در راستای تقویت گفتمان و اهتمام اجتماعی به‌منظور ایجاد جهش و تحول برای مهار و کنترل اعتیاد در سطح کشور خواهد بود به‌گونه‌ای که با مسئولیت‌پذیری اجتماعی و ایفای نقش توسط کلیه گروه‌های مرجع و سایر طبقات اجتماعی، شاهد نهضت فراگیر اجتماعی پیشگیری از اعتیاد در راستای طرح یاریگران زندگی خواهیم بود.

صرّامی افزود: ضمن توجه به محدودیت‌های ناشی از بیماری کرونا، بر اساس روزشمار اعلامی، شاهد برنامه‌های مختلف در سطح کشور خواهیم بود به‌گونه‌ای که در استان‌هایی که نماز جمعه برپا خواهد شد، از ظرفیت سخنرانی قبل از خطبه‌ها توسط ائمه جمعه در خصوص مشارکت آحاد جامعه در امر پیشگیری از اعتیاد استفاده و آنان مطالب لازم را ارائه خواهند کرد.

وی در ادامه، روز شنبه 31 خرداد را به نام مسئولیت‌پذیری اجتماعی ــ توسعه مشارکت‌های مردمی و کاهش تقاضای مواد مخدر، روز یکشنبه اول تیر را به نام یاریگران زندگی ــ ارتقای فرهنگ عمومی ــ پیشگیری از اعتیاد، روز دوشنبه دوم تیر را به نام پژوهش‌محوری ــ تحول ــ مهار اعتیاد با برگزاری نشست تخصصی با حضور تعدادی از نخبگان دانشگاهی و دبیرکل ستاد، روز سه‌شنبه سوم تیر را به نام تقویت همکاری‌های بخشی و فرابخشی در عرصه مبارزه با مواد مخدر و برگزاری نشست تخصصی با حضور دبیرکل ستاد و دست‌اندرکاران امر مبارزه و همچنین تقدیر از تعدادی از خانواده معزز شهدا و جانبازان امر مبارزه با مواد مخدر در سطح کشور و تقدیر از برخی فعالان عرصه مبارزه و امحای هم‌زمان 87 تُن مواد مخدر و روان‌گردان در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و آذربایجان غربی و رونمایی از سامانه ملی اطلاعات مبارزه با مواد مخدر، روز چهارشنبه چهارم تیر را به نام مشارکت خیّرین ــ بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و تقویت برنامه‌های کاهش تقاضا با برگزاری نشست تخصصی با حضور تعدادی از مجمع خیرین کشور و دبیرکل ستاد و در آخر روز پنجشنبه پنجم تیر را به نام تقویت و ارتقای دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی در عرصه مبارزه با مواد مخدر با برگزاری نشست تخصصی با حضور تعدادی از سفرای مقیم تهران و دبیرکل ستاد نامید.

صرّامی افزود: علاوه بر مراتب فوق، شاهد ایجاد کارزار رسانه‌ای از سوی رسانه ملی، شبکه‌های مجازی و بیلبوردهای تبلیغاتی به‌منظور ارتقای سطح دانش و آموزش مهارت و تأکید برای عدم مصرف مواد در لایه‌های مختلف جامعه خواهیم بود.

دبیر اجرایی برگزاری روز جهانی مبارزه با مواد مخدر کشور یادآور شد: در تمامی استان‌ها با مشارکت دستگاه‌های عضو و مرتبط و سازمان‌های مردم‌نهاد، شاهد برگزاری برنامه‌های مناسب به‌منظور بزرگداشت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر خواهیم بود.

صرّامی در پایان گفت: در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) در سخنرانی به‌مناسبت سالگرد ارتحال امام(ره) مبنی بر حل قطعی مشکل اعتیاد، انتظار می‌رود تمامی نخبگان، اندیشمندان، مسئولان اجرایی و سازمان‌های مردم‌نهاد با اهتمام جدی برای حل معضل اعتیاد گام‌های اساسی‌تر بردارند تا شاهد جامعه‌ای سالم و به‌دور از آسیب‌های پرخطر باشیم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: