کد خبر: ۵۰۶۸۳۹
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تبلیغ و فروش اینترنتی دارو و مکمل‌ها ممنوع است، گفت: برخی کالاهای سلامت محور نظیر کالاهای آسیب‌رسان سلامت نیز حسب مورد با ممنوعیت و یا محدودیت در تبلیغ و فروش اینترنتی مواجه هستند.

به گزارش شفاف، دکتر محمد رضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا و دارو طی نامه‌‌ای به رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فاتب اظهار کرد: با توجه به گزارش شفاف، سایت‌‌های غیرمجازی به نام داروخانه مجازی (با نام‌‌های داروخانه آنلاین، داروخانه آنلاین مثبت سبز، داروکده، ایزی دارو، سلام دارو و عناوین مشابه) نسبت به تبلیغ و فروش اینترنتی دارو و مکمل(داروئی، تغذیه ای، ورزشی، رژیمی) اقدام می‌‌کنند.

وی تصریح کرد: با توجه به اسناد بالادستی نظیر مواد 3 و14 قانون مقررات مربوط به امور پزشکی و دارویی، تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بند ج ماده 7 قانون احکام دائمی توسعه‌ای کشور و قانون منع تبلیغات کالاهای آسیب‌رسان سلامت و غیرمجاز و مقررات جاری، تبلیغ و فروش اینترنتی دارو و مکمل‌ها ممنوع است و برخی کالاهای سلامت محور نظیر کالاهای آسیب‌رسان سلامت نیز حسب مورد با ممنوعیت و یا محدودیت در تبلیغ و فروش اینترنتی مواجه هستند.

شانه ساز با اشاره به اینکه جرائم و تخلفات مذکور در فضای مجازی، ارتباط مستقیم با سلامت و بهداشت عمومی داشته و اغلب آثار زیانبار آن غیرقابل جبران بوده و حائز شرایط اخذ نماد اعتماد الکترونیکی نیستند، تاکید کرد: ضرورت دارد که به صورت فوری و بدون فوت وقت مراتب مورد پیگیرد قانونی قرار گیرند.

وی هم چنین یادآور شد: با رعایت مقررات مربوط به تبلیغ و فروش اقلام غیردارویی توسط داروخانه‌‌های حقیقی، مجوز ارائه خدمات آن‌‌ها توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ناظر محل صادر می‌‌شود. در هر صورت تخلفات احتمالی داروخانه‌‌های مورد اشاره توسط دانشگاه مربوطه مستقیماً پیگیری می‌‌شود.

به گزارش شفاف، شانه ساز در این نامه از رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات در خواست کرد که با توجه به موارد مذکور و اهمیت، حساسیت، فوریت و ارتباط جرائم و تخلفات مذکور با بهداشت عمومی و سلامت جامعه، اقدامات لازم صورت گیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: