کد خبر: ۵۰۶۹۰۳
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۶

مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دسته ای از مدارس هستند که به دلیل داشتن کیفیت و امکانات آموزشی بالا و کادر علمی قوی نسبت به سایر مدارس ، هر ساله مورد توجه بسیاری از والدین و دانش آموزان قرار گرفته و به دلیل تقاضای زیاد ثبت نام و طرفیت محدودشان ، با شرایط خاصی اقدام به پذیرش دانش آموزان مستعد و پر تلاش می کنند .

تاریخچه تغییرات آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی :

در گذشته ، پذیرش مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی بر اساس آزمون ورودی انجام می گرفت . اما با توجه به مشکلاتی که این آزمون برای دانش آموزان در پی داشت ، آموزش و پرورش تصمیم به ایجاد تغییراتی در نحوه پذیرش دانش آموز در این مدارس کرد .

در ۱۶ بهمن سال ۹۶ ، آموزش و پرورش اعلام کرد که آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دوره اول ( پایه هفتم ) حذف شده و پذیرش دانش آموزان در این مدارس بدون  برگزاری آزمون ورودی می شود . هدف از حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی در دوره اول متوسطه کاهش اضطراب ناشی از قبولی دانش‌آموزان در این آزمون و کم کردن تنش والدین بود . اما این تصمیم آموزش و پرورش با اعتراضات زیادی از طرف والدین مواجه شد .

بنابراین در اسفند ماه سال ۹۶ ، به خاطر اعتراض اولیا تصمیم بر این شد که شورای عالی انقلاب درباره آزمون ورودی مدارس استعداد درخشان و نمونه دولتی تصمیم گیری کند . در اول خرداد ماه سال ۹۷ نتیجه این تصمیم گیری بدین گونه شد که آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان برقرار بوده ولی تغییراتی را در نحوه برگزاری داشته باشند .

تغییرات آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی و سمپاد این چنین بود :

مدارس نمونه دولتی دوره اول به مدارس هیئت امنایی تبدیل شدند و دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل در این مدارس احتیاج به کسب نمره قبولی در هیچ آزمون ورودی را ندارند بلکه با مراجعه به نزدیک ترین مدرسه محل سکونت خود در صورت داشتن شرایط ثبت نام می توانند اقدام به تکمیل فرم ثبت نام این مدارس کنند .

مدارس تیزهوشان دوره اول برای پذیرش دانش آموز در پایه هفتم ، اقدام به برگزاری " آزمون سنجش هوش " می کنند . براساس این آزمون ، هوش و خلاقیت دانش آموزان مورد سنجش قرار می گیرد و افرادی که از استعداد و هوش قابل قبولی برخوردار باشند ، موفق به ورود و ادامه تحصیل در مدارس سمپاد می شوند .

آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی دوره دوم متوسطه  ( پایه نهم به دهم ) با هم ادغام شده و بصورت هماهنگ کشوری برگزار شدند .

با توجه به اعتراض اولیا و دانش آموزا در ارتباط با ادغام آزمون ورودی مدارس سمپاد با مدارس نمونه دولتی ، آموزش و پرورش در بهمن ماه سال ۹۸ نحوه ثبت نام و برگزاری و دریافت کارت ورود به جلسه نمونه دولتی و تیزهوشان دوره دوم را دوباره تغییر داد .
آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی ؛ از گذشته تا امروز

سیر تا پیاز ورود به مدارس تیزهوشان :

مدارس تیزهوشان برای سال ۹۹ ، در دوره اول ( پایه هفتم ) و دوره دوم ( پایه دهم ) اقدام به پذیرش دانش آموز می کنند . دانش آموزان لازم است تا با توجه به مقطع تحصیلی خود اقدام به مطالعه شرایط و ضوابط ثبت نام از طریق دفترچه راهنما ثبت نام آزمون تیزهوشان کرده و در صورت داشتن شرایط ثبت نام در بازه زمانی ۲۶ بهمن تا ۳ اسفند از طریق سایتazmoon.medu.ir  اقدام به تکمیل فرم ثبت نام خود کرده و خود را برای این رقابت آماده کنند .

دانش آموزان متقاضی دوره اول این مدارس در ساعت ۹ صبح و داوطلبان متقاضی دوره دوم در ساعت ۱۴ بعد از ظهر روز پنجشنبه ۲۷ تیر ماه باید در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شرکت کنند . لازم به ذکر است که دانش آموزان ، بدون داشتن کارت ورود به جلسه آزمون تیزهوشان امکان حضور سرجلسه آزمون را ندارند لذا لازم است تا ۵ روز قبل از برگزاری آزمون وارد سایت azmoon.medu.ir  شده و و علاوه بر پرداخت هزینه ثبت نام تیزهوشان  اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه خود کنند . زمان اعلام نتایج تیزهوشان حدودا ۲ هفته بعد از آزمون و از طریق سایت ثبت نامی قابل رویت می باشد .

صفر تا صد ورود به مدارس نمونه دولتی :

با تغییر نحوه پذیرش مدارس نمونه دولتی دوره اول به مدارس هیئت امنایی ، دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل در مدارس نمونه دولتی دوره اول ، لازم است تا با اطلاع از شرایط و ضوابط ثبت نام در بازه زمانی مشخص شده برای ثبت نام با مراجعه حضوری به مدرسه مورد نظرشان اقدام به ثبت نام کنند .

نحوه ثبت نام مدارس نمونه دولتی ، امسال بصورت استانی انجام می گیرد بنابراین دانش آموزان علاقمند به ادامه تحصیل در این مدارس ، در صورت داشتن شرایط گفته شده در دفترچه ثبت نام از تاریخ ۱۷ خرداد ماه تا ۲۷ خرداد ماه اقدام به ثبت نام در سایت ثبت نام آموزش و پرورش استان محل زندگی خود کرده و چند روز قبل از زمان برگزاری آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی وارد سایت ثبت نام شده و کارت ورود به جلسه آزمون نمونه دولتی خود را دریافت کنند . آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی در تاریخ ۲۰ تیر ماه بصورت هماهنگ کشوری برگزار می شود . زمان اعلام نتایج آزمون نمونه دولتی حدودا دو هفته بعد از برگزاری آزمون می باشد و دانش آموزان در صورت کسب حد نصاب قبولی در این آزمون می توانند وارد مدرسه نمونه دولتی انتخابی خود شوند .

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: