کد خبر: ۵۰۶۹۸۷
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹

یکی از بزرگترین و مهم‌ترین بخش‌های یادگیری یک زبان جدید، به فراگرفتن واژگان آن زبان مربوط است. به خاطر سپردن حجم زیادی از لغات و کلمات یکی از دشواری‌های یادگیری یک زبان جدید است. ممکن است در نگاه اول یادگیری لغات کاری آسان به‌نظر برسد اما فراموش نکردن آن در بلند مدت کمی کار را دشوار می‌کند. این امر ممکن است زبان‌آموز را به انجام تکنیک‌های قدیمی و مهارت‌های کسالت‌باری برای حفظ کردن کلمات وا دارد. و درنهایت باعث دلسرد شدن شخص از یادگیری ‌شود.

یکی از بزرگترین و مهم‌ترین بخش‌های یادگیری یک زبان جدید، به فراگرفتن واژگان آن زبان مربوط است. به خاطر سپردن حجم زیادی از لغات و کلمات یکی از دشواری‌های یادگیری یک زبان جدید است. ممکن است در نگاه اول یادگیری لغات کاری آسان به‌نظر برسد اما فراموش نکردن آن در بلند مدت کمی کار را دشوار می‌کند. این امر ممکن است زبان‌آموز را به انجام تکنیک‌های قدیمی و مهارت‌های کسالت‌باری برای حفظ کردن کلمات وا دارد. و درنهایت باعث دلسرد شدن شخص از یادگیری ‌شود.

در این مطلب می‌خواهیم با یک ابزار ساده برای یادگیری بهتر واژه‌ها و نحوه عملکرد آن یعنی "لایتنر" آشنا شویم.

تعریف لایتنر

به کمک ابزار ساده و سودمندی که جعبه‌ لایتنر نامیده می‌شود. می‌توانید از موثرترین روش‌های یادگیری مرحله‌ای بهره‌مند شوید. از مهم‌ترین ویژگی‌های یادگیری کلمات با این روش، می‌توان به صرفه‌جویی در وقت و سرعت بخشیدن به یادگیری در زمان محدودتر با نتیجه‌ای مطلوب‌تر اشاره کرد. با به‌خاطر سپردن کلمات با استفاده از جعبه لایتنر، دیگر نیازی به تکرار مطالب نخواهید داشت. همین امر باعث جذابیت در یادگیری و تبدیل شدن آن به یک بازی لذت بخش می‌شود. در ادامه به معرفی این ابزار جادویی می‌پردازیم.

نحوه عملکرد لایتنر در نرم افزار بیاموز b-amooz

کاربرد جعبه لایتنر

نرم ‌افزار جعبه لایتنر قابلیت نصب بر روی گوشی موبایل شما را دارد و هیچ فضایی را اشغال نمی‌کند. بنابراین در هر زمان و مکان همراه شما خواهد بود و می‌توانید مانند یک بازی در اوقات فراغت به یادگیری مطالب مورد علاقه‌تان بپردازید. به‌طوری‌که هرچه بیشتر از آن استفاده کنید، اشتیاق بیشتری برای یادگیری در شما ایجاد خواهد شدد.

عملکرد جعبه لایتنر

طراحی جعبه لایتنر به شکل هوشمندانه‌ای است که یادگیری را از طریق تکرار و به صورت مرحله‌ای انجام می‌‌دهد. تشخیص سوالاتی که در هر روز باید پاسخ دهید، نمایش کارت‌های روزانه به همراه تلفظ لغت و بررسی درست یا غلط بودن جواب شما بر عهده نرم افزار است.

لایتنر در برنامه بیاموز

نحوه عملکرد لایتنر در نرم افزار بیاموز b-amooz

اپلیکیشن بیاموز قابلیت نصب بر روی گوشی‌های اندروید را دارد. و با به‌کارگیری مکانیزم مرور و تکرار پنج باره موفقیت‌آمیز هر لغت در روزهای مختلف با فاصله زمانی متفاوت و مشخص، می‌تواند شما را برای همیشه نسبت به یادگیری کلمه و عدم فراموشی آن با روشی سرگرم کننده مطمئن کند. در این قسمت به اصلی‌ترین ویژگی‌های لایتنر در برنامه بیاموز می‌پردازیم.

ظاهر

لایتنر برنامه بیاموز از پنج جعبه تشکیل شده است که کلمات به ترتیب از روز اول به جعبه شماره یک وارد شده و در نهایت در روز سی و ششم از جعبه شماره پنج خارج می‌شوند. همچنین امکان تغییر تعداد لغات مرور روزانه و تنظیم ساعت دقیق و روزهای قابل محاسبه در روند یادآوری از قسمت تنظیمات برنامه و بخش لایتنر وجود دارد.

امکان مرور کلمات تنها یک بار در روز برای لغاتی که زمان مرورشان فرا رسیده است مقدور است. توجه داشته باشید که تنها روزهایی که وارد برنامه می‌شوید محاسبه خواهد شد، زیرا درغیر این صورت با ورود مجدد کاربر بعد از چندین روز با مشکلاتی چون انباشت کلمات در باکس‌های پایانی روبرو می‌شدیم.

نحوه عملکرد لایتنر در نرم افزار بیاموز b-amooz

با انتخاب هر جعبه، زمان دقیق یادآوری و مرور هر لغت، با توجه به روزی که کلمه به آن باکس منتقل شده است نمایش داده می‌شود. ممکن است در یک روز زمان مرور کلماتی از چند باکس (شماره پنج، سه و یک) فرا رسیده باشد. در چنین مواردی برنامه مرور را با توجه به محدودیت تعداد کلمات مرور روزانه شما که از قبل مشخص کرده‌اید، از آخرین جعبه(شماره پنج) به اولین جعبه(شماره یک) آغاز می‌کند. در صورتی که تعداد کلمات مرور آن روز به پایان برسد ولی هنوز لغت در جعبه باقیمانده باشد، پیام "تبریک! کارت‌های امروز رو خوندی" نمایش داده خواهد شد.

عملکرد

روند یادگیری مرحله‌ای لایتنر، محاسبه و نمایش زمان مرور لغات هر جعبه بر عهده برنامه است. در ادامه به توضیح مختصری در رابطه با عملکرد کلی لایتنر در برنامه بیاموز می‌پردازیم.

روز اول: بعد از مرور یک درس، تعدادی لغت را به لایتنر اضافه کنید تا به خانه اول منتقل شود. هیچگونه محدودیتی در اضافه کردن کلمات به جعبه لایتنر ندارید. زمان مرور کلمه جدیدی که به لایتنر اضافه می‌کنید در همان روز است.

سعی کنید که ابتدا لغت را به زبان اصلی بخوانید و معنی آن را به‌خاطر بیاورید. سپس کارت را برگردانده تا معنی لغت به همراه یک جمله مثال به شما نشان داده می‌شود و از چهار گزینه‌ای که پیش رویتان است نتیجه تست را گزارش دهید:

  • بلد نیستم: با انتخای این گزینه کارت در هر جعبه‌ای که باشد به باکس شماره یک منتقل می‌شود. و روند مرور آن مانند روز اول انجام می‌شود.
  • تا حدی بلدم: با انتخاب این گزینه کارت در همان جعبه باقی می‌ماند.
  • بلدم: با انتخاب این گزینه لغت به جعبه بعدی منتقل می‌شود.
  • کاملا بلدم: با انتخاب این گزینه کلمه به دو جعبه آنطرف‌تر منتقل می‌شود. به طور مثال، اگر در جعبه شماره دو برای لغتی که به شما نمایش داده می‌شود گزینه کاملا بلدم را انتخاب کنید، آن کلمه به جعبه شماره پنج منتقل شده و x روز دیگر به شما نمایش داده می‌شود.

روز دوم: امروز زمان مرور کلماتی که پریروز از جعبه شماره یک با انتخاب گزینه بلدم به باکس شماره دو منتقل کرده‌اید است. نحوه نمایش کارت و عملکرد گزینه‌ها مانند روند ذکر شده روز گذشته است.

روزهای بعد: این روند تا زمان خروج هر کارت از لایتنر ادامه دارد. از روز سی‌ویکم به‌تدریج برگه‌ها از آخرین جعبه خارج شده و در قسمت کلمات یاد گرفته شده در لایتنر تنظیمات برنامه بایگانی می‌شوند. البته امکان مشاهده و بازگرداندن دوباره کلمات یادگرفته شده به چرخه لایتنر وجود دارد.

نحوه عملکرد لایتنر در نرم افزار بیاموز b-amooz

از آنجایی که روند یادگیری لایتنر بر پایه تکرار است. در پایان مرور لغات هر روز، پیامی جهت مرور کلمات همان روز تحت عنوان "لایتنر با ترجمه معکوس" برای تمرین بیشتر نمایش داده می‌شود. تا کوچک‌ترین نقص‌ یا ابهامی در روند یادگیری باقی نماند.
در این بخش ابتدا ترجمه لغت و در پشت کارت، کلمه به زبان اصلی به همراه دو گزینه قرار دارد. با انتخاب گزینه بلدم لغت در جعبه‌ای که در آن قرار دارد باقی می‌ماند ولی با انتخاب گزینه بلدنیستم کلمه به یک جعبه‌ عقب‌تر منتقل می‌شود.


به این ترتیب با استفاده از این روش در اپلیکیشن بیاموز، می‌توانید در اوقات فراغت خود با کم‌ترین میزان اتلاف وقت، با روش تکرار و مرور مرحله‌ای جعبه لایتنر، کلمات را برای همیشه به خاطر بسپارید.

توجه به جزئیات زبان‌های دیگر

لایتنر اپلیکیشن زبان بیاموز تنها برای یادگیری زبان انگلیسی طراحی نشده است. در طراحی این لایتنر به یادگیری زبان‌های دیگری مثل زبان آلمانی و فرانسه هم توجه شده و خصوصیاتی مثل جنسیت اسامی یا حالت جمع اسامی که در این زبان‌ها باید به طور جداگانه آموخته شود در این لایتنر گنجانده شده است.

دانلود اپلیکیشن زبان بیاموز

نرم افزار زبان بیاموز را می‌توانید با جست و جوی عبارت "بیاموز" در مارکت‌های معتبر داخلی و خارجی (گوگل پلی، بازار، مایکت و ...) دانلود کنید.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار