کد خبر: ۵۰۷۰۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷

فوق تخصص بیماری‌های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: تماس‌های مکرر مردم در اماکن عمومی بدون استفاده از ماسک و سایر ابزار حفاظتی و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از مهم‌ترین عوامل افزایش شیوع و انتقال بیماری است.

به گزارش شفاف، دکتر عاطفه عابدینی با هشدار نسبت به تبعات ناشی از عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها از سوی مردم،‌ با تاکید بر اینکه اپیدمی کرونا تمام نشده و همچنان با شدت گذشته عمل می‌کند، اظهار کرد: با توجه به آمارها می‌دانیم که هنوز بسیاری از استان‌های کشور در وضعیت قرمز قرار دارند و آمار مبتلایان هنوز بسیار بالاست.
تهران نیز وضعیت خوبی ندارد و طی چند روز اخیر با روند رو به افزایشی روبرو بوده که تماس‌های مکرر مردم در اماکن عمومی بدون استفاده از ماسک و سایر ابزار حفاظتی و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از مهم‌ترین عوامل افزایش شیوع و انتقال بیماری است.

استفاده از ماسک برای تمام افراد جامعه ضروری است

این فوق تخصص ریه بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در پایان با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک برای تمامی افراد جامعه، ‌عنوان کرد: بسیاری از افراد ممکن است ناقل بدون علامت باشند و از این طریق منجر به شیوع بالاتر بیماری شوند، ‌ برخی علائم خفیف داشته و بدون توجه به این مسئله در مجامع عمومی و محیط کار حاضر می‌شوند و بیماری را به سایرین منتقل می‌کنند و به این مسئله نیز توجه نمی‌کنند که شاید بیماری در نفر بعدی شدیدتر ظاهر شده و یا حتی منجر به مرگ افراد شود.

وی با بیان اینکه کووید 19 تظاهرات بالینی و علائم متنوعی دارد، گفت: البته همچنان شایع‌ترین عضوی که درگیر می‌شود، ریه و بعد از آن علائم گوارشی است که به نظر می‌رسد نسبت به اوایل شیوع اپیدمی افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه با گذشت زمان دانش متخصصان نسبت به این بیماری نوپدید افزایش یافته است، گفت: در حال حاضر می‌دانیم که بسیاری از سردردهای مقاوم یا تازه آغاز شده و یا کاهش حس چشایی یا بویایی می‌تواند از علائم کرونا باشد.

این متخصص ادامه داد: همچنین اختلالات لخته‌ای منجر به سکته مغزی نیز از دیگر علائم احتمالی ویروس کووید 19 است که در اوایل اپیدمی یا کمتر مشاهده می‌شد و یا توسط کادر درمان و متخصصان مورد توجه قرار نمی‌گرفت.

وی یادآور شد: طی چند وقت اخیر برخی بیماران کرونایی با علائم سکته و یا سردردهای مقاوم تازه شروع‌شده مراجعه می‌کنند. البته این تظاهرات بالینی متنوع به این معنا نیست که دیگر ریه درگیر نمی‌شود، بلکه علاوه بر ریه احتمال درگیری سایر بخش‌ها هم وجود دارد، ولی به نظر می‌رسد که علائم بیماری نسبت به اوایل اپیدمی تغییر کرده بخصوص این‌که افراد معمولا با علائم ناشایع مراجعه می‌کنند و پس از ‌اسکن ریه، درگیری ریوی هم مشاهده می‌شود و متاسفانه هنوز عامل مرگ بیماران کرونایی نارسایی‌های تنفسی است.

عابدینی در رابطه با وضعیت مرگ و میر بیماران کرونایی، عنوان کرد: در ابتدای اپیدمی اکثر بیماران با وضعیت تنگی نفس حاد مراجعه می‌کردند که همین مسئله عامل افزایش آمار مرگ‌ومیر بیماران کرونایی بود. البته احتمال جهش و یا تضعیف و کاهش شدت آسیب‌زایی ویروس نیز جزو فرضیه‌های مطرح است که هنوز تایید قطعی نشده است.

این فوق تخصص ریه با بیان اینکه تعداد کیس‌های شدید بیماری کمی کاهش پیداکرده است، گفت: البته هنوز میزان مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا وجود دارد و همچنان ناشناخته‌های زیادی درباره این بیماری نوپدید باقی مانده، به عنوان نمونه هنوز نمی‌دانیم چه افرادی از نظر ایمنی ژنتیکی مستعد ابتلا بوده و بدن‌شان قدرت مقابله با آن را ندارد.

عابدینی همچنین درباره درمان‌های مرتبط با کرونا تصریح کرد: درمان کووید 19 در حال حاضر به دو شاخه درمان‌های ضدویروسی و درمان برای تعدیل سیستم ایمنی تقسیم می‌شود که بسته به شرایط بیمار و مرحله بیماری اعمال می‌شود. 

این متخصص یادآور شد: البته بسیاری از این درمان‌ها از همان نیمه‌های اسفند اعمال شده و طرح این مسئله که الآن روش‌های درمانی داریم که در ابتدا نداشتیم، واقعا درست نیست.

وی با اشاره به برخی از علل کاهش آمار مرگ و میر بیماران کرونایی، تصریح کرد: طی ماه‌های اخیر علاوه بر افزایش دانش و تجربه کادر درمان، آگاهی مردم نسبت به این بیماری بیشتر شده و افراد با دیدن علایم سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که خود مسئله باعث کاهش مرگ‌ومیر شده و البته مسئله فرضیه تضعیف ویروس نیز مطرح است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین در رابطه با انتشار مطالبی در فضای مجازی مبنی بر درگیری شدید ریه در مبتلایان بدون علامت، اظهار کرد: درگیری با ویروس کرونا مراحل و شدت مختلفی داشته و افراد را از مراحل ابتدایی تا شدید نارسایی ریه درگیر می‌کند، حتی ناقلین بدون علامت نیز وجود دارند که تنها از طریق انجام تست شناسایی شده‌اند. با این حال اگر فردی دچار نارسایی و درگیری شدید ریوی یعنی درگیری بالای 50 درصد باشد حتما علامت‌دار خواهد بود و بیماری به ‌صورت سرفه خشک و یا تنگی نفس خود را نشان می‌دهد و اگر فردی بی‌علامت باشد، مطمئنا درگیری ریوی خفیف است.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار