کد خبر: ۵۰۷۰۸۹
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
زندگی سیاه‌پوستان مهم است؛

آتش خشم آمریکایی‌ها از مرگ جورج فلوید همچنان روشن است. روز دوشنبه معترضانی در نزدیکی کاخ سفید تلاش کردند با فریاد "آشغال قاتل" مجسمه‌ای از اندرو جکسون، هفتمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده را با انداختن طنابی دور گردن او به زیر بکشند.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری رویترز، تصاویر ویدیویی از این تجمع در رسانه‌های اجتماعی همچنین نشان می‌دهد که معترضان از این مجسمه برنزی که در میدان لافایت در نزدیکی کاخ سفید واقع شده است، بالا رفته بودند و تلاش داشتند تا این نماد نژادپرستی و تفرقه را سرنگون کنند.

اندکی پس از آن پلیس ضد شورش آمریکا در صحنه اعتراضات مردمی حاضر شد و با عقب راندن معترضان، حلقه‌ای حفاظتی اطراف این مجسمه اندرو جکسون که سوار بر اسب است و در ۱۸۵۲ ساخته شد، تشکیل داد.

معترضان آمریکایی پیش از آن در خیابان‌های همان حوالی با پلیس درگیر شدند. این تجمع‌ها، تازه‌ترین دور از اعتراضات آمریکایی‌ها علیه وحشیگری پلیس و نژادپرستی است. آتش این اعتراضات با مرگ جورج فلوید، شهروند سیاه‌پوست ۴۶ ساله آمریکایی که با خشونت بی‌حد یک افسر پلیس در مینیاپولیس جان داد، روشن شده است.

اندرو جکسون، هفتمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده و ژنرال سابق در ارتش آمریکاست. او یک سیاستمدار پوپولیست بود که استایل سیاسی او گاهی با سبک دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مقایسه می‌شود.

فعالان بومی آمریکا همواره از منتقدان سرسخت جکسون دموکرات بودند که در دوران ریاست جمهوری خود بین سال‌های ۱۸۲۹ تا ۱۸۳۷ "قانون حذف سرخپوستان" را به امضا رساند و براساس آن هزاران تن از مردم به دست دولت آمریکا از زمین‌هایشان رانده شدند. آن‌ها به اجبار مسیر غرب را در پیش گرفتند اما هزاران تن از بومیان آمریکایی پیش از رسیدن به مقصد مورد نظرشان جان دادند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: