کد خبر: ۵۰۷۱۰۲
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۱

آمارهای رسمی نشان می‌دهد، بدهی دولت و شرکت‌های دولتی تا پایان شهریور سال 98 از 1000 هزار میلیارد تومان عبور کرد.

به گزارش شفاف، براساس آخرین آمارهای رسمی، بدهی دولت تا پایان شهریور ماه سال 98 به 500 هزار میلیاد تومان رسید.

همچنین بدهی شرکت‌های دولتی به 525 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. در مجموع بدهی دولت و شرکت‌های دولتی 1025 هزار میلیارد تومان می رسد.

طبق گزارش عملکرد معاونت خزانه داری کل کشور از بودجه، بدهی دولت در دوازده ماه سال 1397 به میزان 4421٫8 هزار میلیارد ریال، بدهی شرکت های دولتی به میزان 2937٫4 هزار میلیارد ریال بوده که در نهایت جمع کل بدهی‌های دولت در دوازده ماهه سال 1397 به رقم 7359٫2 هزار میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش فارس با توجه به ناترازی و افزایش کسری بودجه در سال‌های اخیر به دلیل ناپایداری درامدهای نفتی و بالا رفتن هزینه‌های دولت، نسبت اوراق و استقراض از صندوق توسعه ملی به منابع بودجه عمومی در سال 99 در صورت تایید اصلاحیه بودجه حداقل 48 درصد است.

نسبت بازپرداخت اوراق به مصارف نیز در قانون بودجه 99 به 7 درصد می‌رسد.

مرکز پژوهش‌های مجلس در این باره پیشنهاد کرده که به مجاری ایجاد بدهی برای دولت و شرکت‌های دولتی در قوانین و مقررات (ایجاد بدهی به تامین اجتماعی، بانک‌ها، پیمانکاران و سایر تعهدات) توجه شود.

در حال حاضر در بودجه سال 99 بالغ بر 96 هزار میلیارد تومان اوراق، 71 هزار میلیارد تومان استقراض از صندوق توسعه ملی و حدود 110 هزار میلیارد تومان مجوز جدید انتشار اوراق جهت جبران کسری بودجه اخذ شده است.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: