کد خبر: ۵۰۷۱۱۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۹

عملیات نصر۵ به دستور فرمانده لشگر ۸ نجف در جنوب غربی سردشت و در وسعتی برابر ۲۰ کیلومتر مربع صورت می‌گیرد.

به گزارش شفاف، عملیات "نصر5" را باید یکی از عملیات‌های موفق در طول هشت سال دفاع مقدس بدانیم. سوم تیرماه سالروز پیروزی این عملیات است که در زیر به بررسی ابعاد و اتفاقات این عملیات می‌پردازیم. 

عملیات نصر5 با رمز یا زهرا (س)، عملیات مکمل کربلای 10 است که در اول تیرماه 1366 به دستور شهید احمد کاظمی فرمانده لشگر 8 نجف آغاز می‌شود. این عملیات در منطقه عمومی قلعه دیزه در جنوب غربی سردشت کردستان به وسعتی برابر 20 کیلومتر مربع صورت می‌گیرد. 

هدف از عملیات نصر5 تصرف ارتفاعات غرب سردشت است. در همان روز ابتدایی عملیات، ارتفاعات کله‌قندی سقوط کرده و فعالیت پاکسازی از یک محور فریب و 3 محور اصلی آغاز می‌شود. نیروهای عمل‌کننده با مقاومت و آتش دشمنان در ارتفاعات مواجه می‌شوند اما با رشادت و دلاوری نیروهای ایرانی، نیروهای دشمن منطقه را ترک کرده و نیروهای خودی مستقر می‌شوند. 

در روز دوم عملیات، فرآیند شناسایی و طراحی جهت تصرف بخش‌های بیشتری از ارتفاعات توسط گردان امام رضا (ع) لشگر 8 نجف صورت می‌گیرد و با تصرف این مناطق، تجهیزات مهندسی جهاد سازندگی وارد منطقه می‌شود. 

در سوم تیرماه که روز سوم و پایانی عملیات است، تانک‌های لشگر 27 حضرت رسول (ص) ورود کرده و با غلبه بر نیروهای دشمن، مناطق آزادشده را تثبیت می‌کنند. از جمله نتایج این عملیات می‌توان به آزادسازی ارتفاعات 2215، 2230 و 2216 اشاره کرد. همچنین دشت بوجار و تعدادی از روستاهای مرزی مانند دولابی و قلعه رش آزاد می‌شود. به صورت کلی 25 کیلومتر مربع از خاک کشورمان که در تصرف دشمن بعثی است آزاد می‌شود. 

انهدام یگان‌ دشمن مشتمل بر سلاح‌های سبک و نیمه‌سنگین  و 1100 کشته، زخمی و اسیر از نیروهای بعثی دیگر دستاورد این عملیات است. 

دفاع مقدس , مناطق عملیاتی دفاع مقدس ,

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: