کد خبر: ۵۰۷۱۳۶
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: علاوه بر سامانه رسیدگی به شکایات، تصمیم داریم سامانه گزارشگران فساد راه اندازی کنیم تا همه از جمله شما خبرنگاران گزارش‌های خود ر اعلام کنید.

به گزارش شفاف، نشست خبری حجت‌الاسلام حسن درویشیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور به مناسبت هفته قوه قضائیه پیش از ظهر امروز با حضور نمایندگان رسانه‌ها آغاز شد.

درویشیان در آغاز سخنان خود با تبریک دهه کرامت، بزرگداشت یاد و نام شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر و نکوداشت هفته قوه قضائیه، گفت: در دوره تحول قوه‌ قضائیه هستیم. پس از تصدی ریاست قوه در دوره جدید با توجه به فرمایشات رهبری در حکم آیت‌الله رئیسی که اشاره کردند این دوره باید دوره تحول قوه در بستر گام دوم انقلاب اسلامی باشد، محورهایی که متناسب با رویکردهای تحولی قوه در سازمان بازرسی مدنظر است هم بر اساس سند تحول در رابطه با سازمان بازرسی تدوین و ابلاغ شده و در حال پیگیری و اجرا هستیم و هم حسب تأکیدات ریاست قوه در دوره تحولی سازمان بازرسی هستیم.

وی درباره برخی رویکردهای تحولی در دوره جدید سازمان بازرسی گفت: یکی از رویکردهای دوره جدید توجه به همه ظرفیت‌های قانونی موجود برای اعمال نظارت سازمان بر دستگاه‌های اجرایی است. بر اساس اصل 174 دو مأموریت نظارت بر جریان اداری و حسن اجرای قانون بر عهده سازمان بازرسی است. ما یک سازمان کارشناسی هستیم که از نخبه‌ها و متخصصان در سطح کشور استفاده می‌کنیم و اگر این تعداد چند برابر هم بشود امکان اجرای همه ظایف را نداریم مگر آنکه از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم؛ به ویژه در بحث مبارزه با فساد که با آمدن آقای رئیسی شدت یافته است. از ظرفیت نهادها و «ان‌جی‌او»ها و به ویژه مجموعه رسانه‌ها و خبرنگاران باید استفاده کنیم. خبرنگاران می‌توانند بازرس افتخاری باشند. باید از ظرفیت نظارت همگانی که در تشکیلات ما پیش‌بینی شده و دفتر نظارت همگانی و بازرسان افتخاری استفاده کرد که به صورت جدی به دنبال اجرای آن هستیم.

درویشیان ادامه داد: علاوه بر سامانه رسیدگی به شکایات، تصمیم داریم سامانه گزارشگران فساد راه اندازی کنیم تا همه از جمله شما خبرنگاران گزارش‌های خود ر اعلام کنید. به دلیلی حوزه‌های مسئولیتی، یکی از رویکردهای جدی توجه به مسائل کلان به عنوان معضل جدی کشور است، مثل مسکن و خودرو؛ حوزه اقتصادی و معیشتی به عنوان مسائل جدی کشور هم در اولویت کاری ماست.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: رویکرد تحولی دیگر ما پیگیری اقداماتی است که باید انجام می‌شده و نشده یا انجام نمی‌شود. در این راستا تقویت نظارت‌های قبل و حین است. اگر توجه کنیم، بخشهای نظارتی درون دستگاه‌ها مثل حراست‌ها، بازرسی‌ها و نهادهای خارج از دستگاه‌ها مانند سازمان بازرسی، اگر به پیشگیری توجه کنند بسیاری از خلاف‌ها اتفاق نمی‌افتاد. در سیل سال گذشته اگر برخی وظابف دستگاه‌ها به موقع انجام می‌شد،  شاهد این همه خسارت نبودیم. لذا یکی از وظایف ما پیگیری ترک فعل‌هاست. ما فرصت‌های زیادی داشتیم و از دست دادیم. باید از فرصت‌ها به خوبی استفاده کنیم. در بحث بازارهای بین‌المللی و حوزه‌های اقتصادی معتقدیم تحریم گرجه ظالمانه است اما فرصت است. در کرونا با اینکه تحریم بود اما به فرصت تبدیل کردیم و اقدامات بسیار درخشانی انجام شد؛ شرکت های خصوصی دانش‌ بنیان و بخش خصوصی وارد شدند و کسی باور نمی‌کند در روزهای اول کرونا با کمبود تجهیزات بهداشتی مواجه بودیم و امروز نه‌تنها به اندازه نیاز تولید می‌کنیم که بخشی هم در حال صادر شدن است.

این خبر در حال تکمیل است...

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار