کد خبر: ۵۰۷۱۶۵
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۷

وزارت خارجه آمریکا در گزارشی که به تازگی منتشر شده اعتراف کرده که ایران در حال انجام اقدامات مرتبط با طراحی و ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

                          آمریکا: ایران فعالیت مرتبط با سلاح هسته‌ای ندارد


به گزارش شفاف، وزارت امورخارجه آمریکا در گزارشی که ارزیابی این کشور از پایبندی کشورها به توافقات کنترل تسلیحاتی را نشان می‌دهد اذعان کرد ارزیابی واشنگتن این بوده که ایران در حال انجام هیچ فعالیت کلیدی مرتبط با طراحی و توسعه سلاح هسته‌ای نیست.

این گزارش که با عنوان «تعهد کشورها به کنترل تسلیحاتی، پیمان منع گسترش تسلیحاتی و خلع سلاح هسته ای و تعهدات 2020» منتشر شده است حاوی بخش های مختلفی در ارزیابی پایبندی کشورها به پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای موسوم به ان پی تی است و به طور مفصل به بازرسی های آژانس بین المللی انرژی هسته ای و ارزیابی از تعهد ایران درباره چنین تعهداتی و مطابقت آن با بررسی های فنی آژانس پرداخته است.

در بخشی از این گزارش وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: «ارزیابی آمریکا در دوره گزارش دهی همچنان این است که ایران در حال حاضر در حال انجام هیچ یک از فعالیت های کلیدی مرتبط با طراحی و توسعه سلاح های هسته‌ای نیست.»

در این گزارش ادعا شده است: همان طور که در گزارش دسامبر 2015 (دی 94) آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره مسائل برجسته گذشته و حال برنامه هسته ای ایران اشاره شده است، ایران همچنان به سوالات مهمی درباره گذشته برنامه هسته‌ای خود پاسخی نداده است.

این گزارش به امکان وجود مواد هسته‌ای و فعالیت های اعلام نشده در ایران با استناد به گزارش نوامبر 2019 از سوی سرپرست مدیرکل آژانس اشاره کرده و نوشت این مساله نگرانی های جدی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در قبال نظام بازرسی و تأیید استفاده صلح آمیز مواد هسته‌ای به عنوان بخشی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای(NPT) و نیز بند سوم معاهده ان پی تی مطرح می کند.

روز جمعه گذشته قطعنامه تروئیکای اروپا علیه ایران، به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تصویب رسید.

در این قطعنامه سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه با حمایت آمریکا از ایران خواسته‌اند به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به 2 سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز جمعه در واکنش به تصویب قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به بهانه عدم ارائه دو دسترسی تکمیلی به آژانس تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران قطعنامه شورای حکام را کاملاً رد می کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: