کد خبر: ۵۰۷۴۴۰
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۱

می دانیم که مالیات سالانۀ بسیاری از اشخاص حقیقی که بصورت فردی یا مشارکتی کسب وکاری داشته و همچنین اشخاص حقوقی که در کسوت مجموعه ای ثبت شده ، زیر مجموعۀ دولت یا عضوی از یک صنف یا اتحادیه مشغول به فعالیت هستند بر اساس خوداظهاری آن ها محاسبه می شود .

این بدان معناست که اداره مالیات با اعتماد به صدق ادعای این افراد فرمی را در اختیارشان قرار می دهد تا در قالب گزارشی میزان درآمد و هزینه های خود در سال گذشته ، مقدار واقعی دارایی ، بدهی و سرمایه خود ،  شرح معافیت یا بخشودگی های مالیاتی ، اطلاعات هویتی و مکانی خود را در کنار سایر اطلاعات مورد نیاز دولت برای محاسبه میزان مالیاتشان درج نمایند ؛ جمله اطلاعاتی که در صورت عدم مغایرت با واقعیت ، به مبلغی منصفانه به عنوان مالیات پرداختی ختم می شود .

با توجه به این توضیحات ، دغدغه بسیاری از کارفرمایان یا صاحبان سرمایه تعریف و ماهیت این اظهارنامه نمی باشد ، بلکه این نحوه پرکردن صحیح آن است که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد ؛ عاملی که چنانچه به درستی به آن پرداخته نشود موجب جریمه شدن و التزام به پرداخت مبلغی بیشتر به عنوان مالیات می شود .

در نتیجه اینکه یادگیری نحوه پرکردن اظهارنامه مالیاتی اهمیت فراوانی یافته و توجه به جزئیات آن کمک شایانی به تعدیل مبالغ پرداختی خواهد کرد . لذا در ادامه به بررسی برخی از مهمترین نکات پر کردن آن خواهیم پرداخت .

 

فرم اظهارنامه مالیاتی دارای چه بخش هایی می باشد ؟

همانطور که در  شرکت حسابداری هم گفتیم فرم مذکور دارای بخش هاییست که پر کردن آن علاوه بر اطلاعات مالی شخصیت حقیقی و حقوقی ، به بررسی سوابق آن ها و مشخصات فردی افراد ذینفع نیز می پردازد تا بدین ترتیب هیچ نکته مهم و تأثیرگذاری روی پرونده مالی مورد نظر جا نماند . در همین رابطه این فرم که چند ده صفحه می باشد ، اطلاعات مورد نیاز دولت را به ترتیب زیر دریافت می کند :

 1. پرداخت ‌های مرتبط با این اظهارنامه
 2. مجوزهای تأسیس و بهره‌برداری و جمله مدارک اثبات کننده آن ها
 3. اطلاعات اعضای هیئت مدیره اعم از مشخصات فردی و میزان سهام هریک
 4. لیست دفاتر رسمی ثبت شده
 5. ریز اطلاعات مربوط به پذیرش بورس سهام
 6. ذکر درآمد هایی که مالیاتشان پرداخت شده
 7. درآمدهای معاف
 8. استهلاک زیان سنواتی
 9. معافیت‌های مالیاتی
 10. ارائه گزارشی از گسترش ، نوسازی و بازسازی واحد های صنعتی و معدنی
 11. معافیت های کسب درآمد حاصل از فعالیت‌ های خارج از کشور
 12. فعالیت ‌های حاصل از توافقنامه‌ های مالیاتی
 13. درج کمک‌ های مالی پرداختی
 14. ترازنامه
 15. صورت سود و زیان
 16. گردش حساب سود و زیان انباشته
 17. موجودی مواد و کالا
 18. سرمایه
 19. انواع محصولات اصلی به ترتیب بیشترین فروش
 20. بهای تمام شده کالای فروش رفته
 21. بهای تمام شده کار انجام شده پیمانکاری و خدمات
 22. تعداد کارکنان
 23. درآمد ناخالص پیمانکاری و ارائه خدمت
 24. صادرات و به ازای دریافتی
 25. اطلاعات مالک یا مالکین
 26. اطلاعات سرمایه‌گذاری خارجی

 

این فرم را از کجا دریافت کنیم ؟

حتی اگر آشنایی شما با اداره مالیات در حد اطلاعات موجود در رسانه ها و جراید به انضمام مصاحبه با همکاران و هم صنفانتان باشد نیز به احتمال زیاد می دانید که یک سال مالی از اول فروردین تا آخر اسفند هر سال شمسی بوده و اشخاص حقوقی تا آخر تیرماه سال بعدی آن مهلت تسلیم اظهارنامه خود را دارند (موعدی که برای اشخاص حقیقی تا آخر خرداد ماه سال مذکور می‌باشد).

چگونه اظهارنامه مالیاتی خود را پر کنیم ؟

با عنایت به این توضیحات ، زمانی که در بحبوحه پر کردن و ارسال این اطلاعات هستید ، مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی اداره مالیات نخستین قدمیست که باید بردارید .

در این مرحله مودیان مالیاتی باید اظهارنامه مرتبط با خود را دانلود کرده و سپس نرم افزار اظهارنامه ای که در سه نسخه اشخاص حقیقی، حقوقی و املاک ارائه می شود را دریافت و پر نمایند .

ورود اطلاعات درخواستی سامانه ، دریافت اطلاعات هویتی از سامانه ثبت نام مالیات ، تکمیل ترازنامه - جدول های مالی ، بررسی نسخه پیش نویس اظهارنامه مالی و ارسال نهایی اطلاعات از دیگر اقداماتیست که در مراحل بعدی انجام می پذیرد .

 

 

آیا می توان انجام امور مالیاتی را بر فرد دیگری سپرد؟

بدیهیست که همه افرادی که مشمول پرداخت مالیات هستند زمان و انرژی کافی برای انجام چنین اموری را ندارند ، عده هم ممکن است خود را فاقد اطلاعات لازم برای پیشبرد این امور دانسته و تصور کنند که از پس آن بر نمی آیند ، فقدان صبر و حوصله لازم به منظور تردد در راهروهای شعب مختلف اداره مالیات، پرس و جوهای بی پایان از کارمندان و کاغذبازی های بی مورد از یک سو و پیچیدگی پرونده مالیاتی و لزوم انجام پذیرفتن برخی امور تخصصی از سویی دیگر مجموعه ای از عواملی هستند که سبب می شوند تا برخی اشخاص حقیقی و حقوقی در پی  محوّل کردن این امور به افراد دیگر بوده و تنها نظاره گر انجام عملیات و   خدمات حسابداری خود باشند .

چگونه اظهارنامه مالیاتی خود را پر کنیم ؟

در همین رابطه مجموعه هایی متخصص در حوزه حسابداری و حسابرسی – مانند تراز ارقام آرین با 15 سال سابقه در حوزه امور مالیاتی -  وجود دارند که بواسطه تجربه و اشراف کامل به رویدادهای مالی یا اعداد و ارقام تسلیم شده به اداره مالیات ، به همه زیر و بم امور مالیاتی مسلط بوده و به واسطه شناخت جامعی که طی سالیان متمادی از روند کلی کار پیدا کرده اند ، از لحظه پر کردن اظهارنامه تا دفاع احتمالی از عدد مشخص شده به عنوان مبلغ نهایی مالیات ، همه اقدامات را با کیفیت و به سریعترین شکل ممکن خود انجام می دهند .شایان ذکر است سئو سایت مذکور توسط مجموعه سئو یاب صورت پذیرفته است.

در نتیجه اینکه چنانچه در پی سپردن امور مالیاتی خود به یک شرکت حسابداری هستید ، همینک از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه استفاده نمایید !

 

 مدارک مورد نیاز برای پر کردن اظهارنامه

همانطور که گفته شد در پر کردن اظهارنامه مالیاتی در خصوص کوچکترین عناصری که روی معادلات مالیاتی یک فرد تأثیر بگذارد نیز سوالاتی پرسیده و مستنداتی خواسته می شود ، بدیهیست که ادعایی بدون مدرک نه تنها ارزشی نداشته ، بلکه ممکن است تبعاتی را نیز به همراه داشته باشد ، از این روی چه در هنگام پرکردن و چه در موعد ارسال، از فراهم کردن این مدارک غافل نشوید :

 • کلیه مدارک شرکت ( از اساسنامه ، مجوز، روزنامه های افتتاح و آخرین تغییرات آن گرفته تا سند قانونی یا اجاره‌نامه دفتر )
 • کپی شناسنامه و کارت ملی همه اعضای هیئت مدیره و افرادی دارای تعهد قانونی به شرکت
 • ترازنامه اشخاص حقیقی و حقوقی
 • ارائه گزارش سود و زیان افرادی که موظف به تسلیم اظهارنامه عملکرد قانونی خود می باشند.
 • میزان درآمد و سود در داخل و خارج از کشور
 • صورت بهای تمام شده خدمات و محصولات معامله شده
 • همه قراردادهای این مجموعه با اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر
 • ارائه کد رهگیری و شماره ثبت دفاتر قانونی
 • شرحی از سود و زیان دوره های قبل در کنار گردش حساب تعدیلات سنواتی
 • رسید پرداخت مالیات دوره های قبلی
 • کارت بازرگانی (در صورت وجود)
 • گواهی حساب های سنوات قبلی به منظور بازرسی ممیز و نهایتاً
 • نام کاربری ، رمز عبور و کد رهگیری پیش ثبت نام .

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار