کد خبر: ۵۰۷۵۷۲
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۷

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی در نشست خبری یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک ایران، برگزاری چنین رویدادی را برای بهبود فضای اجتماعی و ایجاد نشاط عمومی مفید دانست.

به گزارش شفاف، نشست خبری یازدهمین دوسالانه ملی سرامیک با حضور هادی مظفری، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی و هیربد همت‌آزاد، دبیر دوسالانه در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران و جمعی از اعضای شورای سیاستگذاری و کمیته برگزاری دوسالانه برگزار شد.

این نشست که با رونمایی پوستر هفدهمین دوسالانه سرامیک، اثر فرهود تعالی آغاز شد، با صحبت‌های هادی مظفری ادامه یافت.

مدیرکل هنرهای تجسمی با بیان احساس دلتنگی خود نسبت به دوری از اصحاب رسانه به سبب شیوه بیماری کرونا و قرنطینه شغلی خانواده تجسمی، گفت: امسال امیدواریم دو دوسالانه سرامیک و دوره هشتم مجسمه‌سازی برگزار شود؛ هر چند قرار بود دوسالانه مجسمه‌سازی در اسفند سال گذشته برگزار شود که به سبب شرایط پیش آمده به تعویق افتاد.

مظفری با مطرح کردن خواسته هنرمندان تجسمی برای برگزاری دوسالانه‌ها گفت: برگزاری این رویدادها متأثر از خواست و استقبال هنرمندان در انجمن‌های تخصصی است.

وی افزود: اما و اگرهایی مبنی بر مخالفت ارشاد یا متمرکز کردن رویدادها در جشنواره فجر مطرح بود که هیچکدام صحت ندارد. باور ما این است دولت نباید دوسالانه برگزار کند و این مهم باید به انجمن‌های تخصصی اعطا شود. دلایل به تعویق افتادن را مطالعه کردیم و بخشی از آن را در تغییرات انجمن‌ها یافتیم.

مظفری توضیح داد: کوتاه بودن دوره مدیریت انجمن‌ها و تلاقی دوسالانه موجب می‌شود که تأمین بودجه و برنامه‌ریزی انجمن‌ها مخدوش شود.

وی تأکید کرد: با کاهش شیوع کرونا شاهد برپایی دوسالانه سرامیک و مجسمه‌سازی خواهیم بود و از سوی انجمن عکاسان و نقاشان برای برگزاری دوسالانه تخصصی در سال 1400 صحبت‌هایی شده و اداره کل هنرهای تجسمی کمک‌هایی برای برگزاری این رویدادها مهیا کرده است.

هنرهای تجسمی , دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ,

مدیرکل هنرهای تجسمی درباره دوسالانه سرامیک نیز اذعان داشت: انجمن سرامیک یکی از منضبط‌ترین انجمن‌های حوزه تجسمی است و با وجود کمتر بودن تعداد اعضا نسبت به دیگر انجمن‌ها، انجمن سرامیک از انجمن‌های اصیل و باکیفیت است.

وی افزود: با شرایط پیش آمده جامعه امروز به لحاظ نشاط و بهبود فضای اجتماعی نیازمند برنامه‌های فرهنگی است و از سوی دیگر آفرینش آثار هنری در دوران کرونا نیازمند فضا برای عرضه است؛ سال سخت اما پر رویدادی پیش‌رو داریم. با وجود شرایط کنونی جامعه تلاش می‌کنیم به همه برنامه‌هایمان دست پیدا کنیم.

هیربد همت‌آزاد دبیر جشنواره نیز با بیان آنکه یازدهمین دوره دوسالانه با تنگناهای ناشی از تحریم و بیماری کرونا برای هنرمند و مخاطب همراه شده است، گفت: برنامه‌ریزی برای یک دوسالانه در شرایط امروز بسیار دشوار است و همه از جوانب آن آگاهیم و این برنامه‌ریزی با عزم جدی هنرمندان و مدیران میسر شده است. برگزاری رویداد در این شرایط علاوه بر دستاورد هنری، موجب ایجاد فضای شور و نشاط برای هنرمندان آن رسانه می‌شود.

وی درباره امکان بهره‌گیری از برندها و بخش‌های خصوصی برای مشارکت در این رویداد گفت: رایزنی‌هایی برای این مهم صورت گرفته است که مربوط به قبل از کرونا بود. آسیب‌های اقتصادی کرونا شرایط مساعد صنعت را مخدوش کرد و به هر حال باید انتظارات حامی متناسب با شرایط ما باشد. شاید حامی آماده فعالیت باشد؛ اما خواسته‌های آن در اختیارات ما نباشد.

همت‌آزاد درباره شکل برگزاری دوسالانه گفت: در بخش مسابقه شورای انتخاب آثار متشکل از 6 نفر است و در دو مرحله آثار پذیرش می‌شوند؛ مرحله نخست از روی عکس ارسالی و در مرحله دوم آثار منتخب مرحله نخست از روی اثر فیزیکی برگزیده می‌شود. در نمایشگاه سه اثر برگزیده بدون رتبه‌بندی خواهیم داشت که جایزه این بخش بیست میلیون تومان است. همچنین دو نفر مورد تقدیر قرار می‌گیرند که جایزه آنها ده میلیون تومان است.

دبیر جشنواره گروه داوری مرحله نخست را متشکل از بهزاد اژدری، مجید ضیایی، محمود محرومی، بیتا فیاضی، مجتبی شاه کوچکی و نفیسه خلج معرفی کرد. در مرحله دوم داوری برعهده بهزاد اژدری، مجید ضیایی، حمید سوری و ژاک کافمن است.

همت‌آزاد تأکید کرد: در این رویداد من از تمام هنرمندان تجسمی دعوت می‌کنم تا با بهره‌گیری از زبان سرامیک ایده‌های خود را بیان کنند و این رویداد قرار است در فضایی بینارشته‌ای برگزار ‌شود.

عبادالرضا اسلامی، مدیر فرهنگسرای نیاوران نیز در این نشست با اشاره به تلاش برای جهانی‌سازی مجموعه نیاوران، خبر داد که به زودی نیاوران با چند فرهنگسرای دیگر پیمان خواهرخواندگی منعقد می‌کند و این فرهنگسرا به مرکز جهانی نوروز بدل می‌شود.

وی از برپایی جلسه‌ای با حضور مدیر موسسه فرهنگی اکو خبر داد و تصریح کرد: نیاوران می‌تواند مرکزی برای بزرگداشت هنرمندان فعال در شرایط سخت باشد. نیاوران همچنین پایگاه دوسالانه سرامیک خواهد بود و فرهنگسرای نیاوران هزینه ورکشاپ و نمایشگاه مهمانان دوسالانه سرامیک را برعهده خواهد داشت.

منیژه آرمین، از هنرمندان حوزه سرامیک و عضو شورای سیاستگذاری در این جلسه درباره رویکرد اصلی دوسالانه سرامیک گفت: واژه خودکاوی بحث‌برانگیز است؛ در ابتدا به نظر خودکاوی مسأله فردگرایی است و هنرمند را به سمت فردیت سوق می‌دهد؛ اما اگر دقت کنید این واژه خود دارای معانی چند بعدی است.

وی افزود: خود هنرمند را به خویشتن بازمی‌گرداند و این مهم در دوسالانه اهمیت دارد؛ خود تنها به معنای فرد هنرمند نیست؛ بلکه من اجتماعی و سیاسی و تاریخی خود را هم به همراه دارد و این ابعاد در هنرمند باید درونی شود و ویژگی‌های خاص او را تولید کند. 

فرزاد فرجی، دیگر عضو شورای سیاستگذاری در این نشست درباره دوسالانه‌های هنری خاطرنشان کرد: این رویدادها برای ارزیابی دایره فعالیت هنرمندان یک عرصه هنری است.

وی با اشاره به فاصله رخ داده در حوزه دوسالانه سرامیک گفت: ما با نگاه‌های جدیدی روبه‌رویم که همه آنها قابل‌ بررسی و نقد است. شرایط این دوره را به نحوی برنامه‌ریزی کردیم همه هنرمندان بتوانند درگیر رویداد شوند و واژه خودکاوی به همین مهم اشاره دارد.

وی افزود: با آنکه تعداد هنرمندان حوزه سرامیک اندک است؛ اما نگاه‌ها به شدت متأثر است و خودکاوی شرایطی را فراهم می‌کند تا این نگاه‌ها باز شود.

فرجی درباره حذف سفال در این دوره به جلسه‌ای در فرهنگستان هنر اشاره کرد که سفال در زمره سرامیک تعریف شده است و در زبان بین‌المللی نیز چنین رویکردی رایج است و انجمن سرامیک نیز از آن تبعیت می‌کند.

وی همچنین درباره تفاوت سفالگری و هنر سرامیک توضیحاتی ارائه داد و گفت: سرامیک یک ماده تاریخی است و انسان برای رفع نیازهای اجتماعی خود از آن بهره برده است. امروز هم از هوافضا تا پزشکی ایفای نقش می‌کند و این به سبب ماده‌پذیری و شکل‌پذیری است. در فضای هنری به واسطه همین خواص به هنرمند امکان می‌دهد براساس نیاز از این ماده بهره ببرند؛ حال نیاز مجسمه‌سازانه باشد یا نقاشانه.

آرزو زرگر، دبیر بخش پژوهش دوسالانه در صحبت‌های کوتاهی از برنامه‌های این بخش گفت و خبر داد که قرار است در این دوسالانه با توجه به شرایط موجود به صورت سنتی چند سخنرانی در حوزه پژوهش هنر با تمرکز بر سرامیک و خودکاوی ارائه شود.

وی افزود: صحبت‌هایی در حوزه سرامیک در فضای مجازی متتشر می‌کنیم که این صحبت‌ها درباره خلق ایده و استفاده از سرامیک است. بخش متفاوت پژوهش مسأله اوپن استودیو (Open Studio) است که حال و هوای هنرمند در استودیوی شخصی را بازتاب می‌دهد و حس شادمانی هنرمند در فضای هنریش از طریق فضای مجازی انتقال می‌یابد تا در دیگران هنرمندان نیز ایجاد نشاط کند.

دوسالانه ملی سرامیک ایران از نهم آبان تا هفتم آذرماه 1399 در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار