کد خبر: ۵۰۷۵۹۳
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

صحبت کردن در رابطه با کتاب و کتاب خوانی از موضوعاتی است که همه افراد به آن علاقه دارند. همواره افراد از گذراندن وقت خود در این موضوعات لذت می­برند. معمولا مردم به افراد کتاب خوان احترام بیشتری می گذاند. اما زمانی که نوبت خودمان می­شود عوامل متنوعی مثل خسته کننده بودن کتاب، حوصله نداشتن برای مطالعه، لذت نبردن از کتاب و... باعث شده تا از آن دور شویم و کمتر یا شاید هیچ وقت به سراغ کتاب نرویم. امروزه مردم با سلیقه های مختلف برای بازدید به نمایشگاه کتاب می­روند.

گروهی از دانش آموزان و دانشجویان در جستجوی کتاب های کمک درسی و تست کنکور هستند و گروهی دیگر به خاطر علاقه شخصی که به کتاب دارند، به نمایشگاه می­روند تا کتاب های جدیدتر و بیشتری پیدا کنند و به تعداد کتاب های خوانده شده شان بیافزایند. گروهی از افراد هم هنوز حتی کتاب های سال گذشته شان را نخوانده اند ولی با این حال از گشت و گزار و حال و هوای نمایشگاه لذت می­برند. جدا از این گروه از افراد، گروهی دیگر هستند که خوره کتاب لقب گرفته اند که هر سال در همه نمایشگاه های کتاب حضور بسیار پر رنگی دارند. این افراد کسانی هستند که تمام سال را منتظر برگزار شدن نمایشگاه کتاب هستند و شور و اشتیاق بسیاری دارند تا کتاب های بیشتری خریداری کرده و شروع به خواندن آن ها کنند.

اهمیت انتخاب کتاب خوب، کمتر از اهمیت کتاب خوانی نیست

در نمایشگاه کتاب تنوع بسیار بالاست. از این رو در رابطه با هر موضوعی تنوع بالایی از کتاب ها را خواهید یافت ولی مهم ترین نکته از حضور در نمایشگاه این است که بتوانیم بهترین و بیشترین استفاده و بهره را ببریم و کتاب های خوبی را با انتخاب کردن به جا و درست خریداری کرده و دست خالی به خانه بر نگردیم. برای اینکه به این موضوع مهم دست پیدا کنید، به شما پیشنهاد می­شود که این مقاله را تا انتها بخوانید تا بتوانید یک کتاب خوب را از نمایشکاه کتاب پیدا کنید.

در ابتدای این مطلب گفته شد که بعضی از عوامل باعث می­شود که بین ما و کتاب فاصله ایجاد شود. در اولین مرحله باید این مورد را به خاطر داشته باشیم که بسیاری از این عوامل به انتخاب کتاب نادرست مربوط می­شود. پس یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین اقدام برای خواندن کتاب و کتاب خوان شدن، انتخاب یک کتاب خوب است.

از دوستانتان کمک بگیرید

از آسان ترین راه ها برای انتخاب درست و خرید کتاب خوب، تحقیق از دوستان اهل کتاب و کتاب خوانی یا مراجعه به بانک کتاب تلکتاب است. یکی از مواردی که باید پرس و جو کنید در رابطه با مترجمان و نویسندگان خوب است. انجام دادن این کار چند مزیت دارد:

اولین مزیت این است که می­توانید کتاب هایی پیدا کنید که در زندگی شما تغییر و تحول بزرگی ایجاد می کنند. دومین مزیت این است که هر انتشاراتی مسیر و روشی در تولید و انتشار کتاب برای خود دارد. بعضی از انتشارات به نشر کتاب به چشم یک تجارت نگاه می­کنند و چگونگی محتوا و مطالب و حتی نویسنده و مترجم نیز توجهی ندارند. بر خلاف گروه قبلی انتشاراتی نیز هستند که اطمینان مخاطب خود را با داشتن روش و سبک استاندارد و با کیفیت به دست می­آوردند و کتاب های خوبی چاپ می کنند. همچنین این نوع انتشارات با نویسندگان و مترجمان رفتاری صادقانه دارند و به آن ها اهمیت می­دهند.

لیست تهیه کنید

با آغاز برگزاری نمایشگاه کتاب، معرفی کتاب های خوب نیز شروع می­شود. فهرستی از کتاب هایی که به شما پیشنهاد و معرفی می­شود را تهه و یادداشت کنید. وقتی که در جمع یا گروه ها و کانال های مجازی در رابطه با یک کتاب خوب بحث شد یا حتی در جایی به مطالعه نقد کتابی پرداختید و مورد پسند شما بود، آن را در لیست تان بنویسید. اگر دوست اهل کتابی ندارید، می­توانید به سایت هایی مثل تلکتاب که برای معرفی کتاب بسیار مفید هستند نیز مراجعه کنید. عضویت در گروه های دوستانه که گاهی یک کتاب معرفی می کنند یا در رابطه به آن بحث می کنند نیز یک منبع مهم برای تهیه لیست کتاب است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: