کد خبر: ۵۰۷۶۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۸

حاجی‌میرزایی اردو‌های راهیان نور را کتاب عملی دانست و با اشاره به این که با تعطیلی مدرسه، آموزش تعطیل نیست، گفت: منطق راهیان نور تعطیل بردار نیست.

به گزارش شفاف، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در جلسه کیفیت بخشی اردو‌های راهیان نور که در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: همه مجموعه آموزش و پرورش پیوند عمیق و کاملی را با ارزش‌های دفاع مقدس دارند و پایبندی به ارزش‌های اسلامی و ملی دلیل همکاری و همدلی مسئولان ذی‌ربط در برگزاری اردو‌های راهیان نور است.

او با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: انسان‌ها براساس شاکله شخصیتی‌شان عمل می‌کنند یعنی شکل‌گیری آدم‌ها فوق‌العاده اهمیت دارد.

حاجی میرزایی تصریح کرد: آنچه را که جامعه عمل می‌کند منطبق بر شخصیت و هویت او است، اگر بخواهیم جامعه به گونه‌ای دیگر عمل کند نقطه عزیمت آن شکل‌گیری شخصیت افراد است، لذا باید دید شخصیت انسان چگونه شکل می‌گیرد.

او با اشاره به نحوه شکل گیری شخصیت انسان‌ها گفت: شخصیت افراد براساس چهار رابطه؛ با خدا، خود، خلق و خلقت شکل می‌گیرد، و این چهار رابطه، شخصیت انسان‌ها را شکل می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در رابطه انسان با خدا و خود، یک نوع پالایش روح و روان و تطهیر روح وقلب و اندیشه آدم‌هاست و در دو رابطه دیگر با خلق و خلقت، درآمیختن آدم‌ها با تنوعات و تکثرات است؛ یعنی عرصه‌ها و حیطه‌های مختلف و آلودگی‌های مختلف ناشی از آن و محصول تعامل آدم‌ها با خلق و خلقت در برخی آدم‌ها نتیجه‌اش غفلت است و غفلت یکی از بزرگترین بیماری‌های یک جامعه است.

او ادامه داد: در فرهنگ قرآنی آنچه انسان را از مرتبه انسانیت به پایین‌تر از چهارپایان تنزل می‌دهد غفلت است، یکی از بزرگترین حسرت‌ها، غفلت است خداوند به پیامبر فرمان می‌دهد تا به مردم در خصوص غفلت هشدار بدهد. برای زدودن این غفلت‌ها و شکل گیری شخصیت انسان‌ها، در فرهنگ دینی بر محاسبه انسان توسط خودش تاکید شده و بر اندیشیدن انسان بر کار‌ها و آثار آن توصیه شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: نماز و عبادات برای جلوگیری از غفلت و تحکیم و تقویت ارتباط با خدا و دور از غفلت منظور شده است انسان در روز پنج نوبت به وسیله نماز شستشو می‌شود تا دوباره جان خودش را پیدا کند. اما انسان‌هایی هستند که در تعامل با خلق و خلقت حواسشان جمع است؛ یعنی جدای از اینکه ارتباط‌شان با خدا عمیق هستند چه در طبیعت و چه در جامعه باشند به هر کجا که می‌نگرند و قدم بر می‌دارند و با هستی و خالق هستی ارتباط دارند؛ بنابراین در تعامل با انسان‌های دیگر حواسشان جمع است و مراقبت می‌کنند.

او بیان کرد: یکی از راه‌های جلوگیری از غفلت که در شریعت ما آمده است، مناسک جمعی است مثلا نماز جماعت، نماز جمعه، نماز عید فطرنماز، عید قربان، مناسک حج و در فرهنگ شیعه پیوند با اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است که این روح خسته از تکثر و عرصه‌های متنوع پیرامونی را لطیف می‌کند و توجه می‌دهد و حواس انسان‌ها را جمع می‌کند؛ لذا به اعتقاد من و به تعبیر رسا و بلند مقام معظم رهبری یکی از فناوری‌های خیلی خوب برای شستشوی روح، برای شکل گیری شخصیت، برای بنیانگذاری هویت دینی، اسلامی و انقلابی همین راهیان نور است که فناوری مهمی برای تقویت ارزش‌هاست. تعبیر گنج، تعبیر معدن عظیم از مقام معظم رهبری نشان می‌دهد این یک ذخیره بسیار بزرگی است و همه ما به آن نیازمندیم. لحظاتی همه ما نیاز داریم روح خسته از آمیختن با محیط سراسر کژی و ناراستی را راست، پاک و تطهیر کنیم و به آن جان ببخشیم.

حاجی میرزایی ادامه داد: من فکر می‌کنم راهیان نور قطعه‌ای از بهشت در دنیا و جایگاهی است که جنسش از جنس مناسک جمعی است، هوشیاری است، بیداری است و خاصیتش اعتلای روح و فرار از عادت و غفلت و ثمره‌اش دعوت به اندیشیدن و فکر کردن است.

وزیر آموزش و پرورش اردو‌های راهیان نور را عرصه‌ای برای انس با ارزش‌ها بر شمرد و اظهار کرد: باید جامعه را با این موضوع آشنا کنیم معتقدم برای دانش آموزان از پایه اول تا دوازدهم باید برنامه قطعی تربیتی داشته باشیم من فکر می‌کنمهر دانش آموزی باید حداقل یک بار به اردو‌های راهیان نور برود این باید جز سیاست‌های تربیتی ما قرار گیرد اینکه در کدام پایه مناسب‌تر است کجا و چگونه مناسب‌تر است حتما باید بررسی شود، حتما باید دانش آموزان ما از پایه اول با این مفهوم انس بگیرند و پیوند برقرار کنند و با ارزش‌های دفاع مقدس جامعه ما آشنا شوند. ارزش‌ها و اسطوره‌های فرهنگ ایثار، مقاومت و شهادت باید نهادینه شود.

او ادامه داد: این نسل با آینده پر مخاطره و شرایط پیچیده‌ای روبه رواست باید تجهیز شود باید تقویت شود و شخصیتش تکمیل شود این یک گام اساسی برای شکل گیری شخصیت است تداعی صحنه‌های غیرت ملی، غیرت ایمانی است بروند با این غیرتمند‌ها و رفتار‌های غیورانه آشنا شوند آشنایی با قهرمان‌های ملی است قهرمانانی که ما زندگی خود را مدیونشان هستیم امروز نفس کشیدن‌مان را مدیونشان هستیم. معرفی الگو‌ها و اسطوره‌های ارزشی ماست که این‌ها محصول انقلابند و باید بقیه با آن‌ها آشنا شوند تبیین عزت، عظمت و اقتدار ملت ایران است ثبت و ضبط و انتقال ارزش‌ها به دیگران است و استفاده از این ثروت بزرگ است لذا ما باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم و حتما این کار را می‌کنیم این بخشی از ماموریت ماست.

او ادامه داد: در سند تحول به ما می‌گویند یادگیری محدود به محتوای کتاب نیست و محل یادگیری تنها فضای کلاس نیست عرصه یادگیری گسترده است محتوای یادگیری هم فراتر از کتاب است لذا تعبیر سند، بسته یادگیری است این برنامه باید بخشی ازیادگیری باشد یعنی اردو‌ها یک رویکرد مهم تربیتی است و باید کاملا سیاستگذاری شود. یعنی باید سیاستگذاری شود که یک دانش آموز ما از پایه اول که می‌آید تا پایه دوازدهم با چه ارزش‌هایی و چگونه باید آشنا شود یک قطعه‌اش هم همین است که باید برود در جایی و با یک صحنه‌ای از نزدیک آشنا شود.

حاجی میرزایی بیان کرد: لحظه لحظه این حضور باید غنی باشد و بر مسئولین هست که با برنامه ریزی سنجیده حداکثر استفاده صورت گیرد بیشترین بهره رابرای مانوس کردن دانش آموزان با ارزش‌ها انجام بشود جدای از ارزش‌های انقلابی و اسلامی خود اردو، همین باهم بودن، ارتباط با هم داشتن، سختی‌ها را باهم تحمل کردن این‌ها خودش ارزشمند است و فوق العاده مفید است باید حتما انجام شود.

وزیر آموزش و پرورش سلامت و امنیت اردو‌ها را هم خیلی مهم دانست و بر تلاش در این زمینه تاکید و اظهار کرد: باید حداکثر مراقبت را داشته باشیم و کار بزرگ و ارزشمند را نباید بگذاریم با یک چیز‌های سست و سطحی خدای ناکرده آسیب ببیند.

او ادامه داد: ما بستر شاد را درست کردیم که ۱۳ میلیون دانش آموز در آن فعال هستند ارتباط زنده داریم می‌توانیم با معلمان، مدیران و دانش آموزان حرف بزنیم و برایشان مطالب بگذاریم هرچیزی بارگذاری می‌شود تا ۲۰ میلیون هم مشاهده کردند هیچ چیزی ما نداریم که اینگونه بتواند در اعماق جامعه برود و رسوخ پیدا کند بنابراین راهیان نور، منطق راهیان نور، نیاز ما به راهیان نور پایان پذیر نیست و تعطیل شدنی هم نیست گفتیم مثل آموزش که تعطیل نمی‌شود مدرسه تعطیل شده است بشود نمی‌توانیم دور هم جمع بشویم، اما کارمان را که نباید تعطیل کنیم بنابر این حتما باید متناسب با وضعیت جدید معاون پرورشی فکرب بکنند که انشاالله این کار انجام شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: