کد خبر: ۵۰۷۷۰۱
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۰

مستند و کتاب "قمار" درباره تحلیل تاریخی از ماجرای جنجالی "مک فارلین" به زودی منتشر و روانه بازار می‌شود.

به گزارش شفاف، سید مهدی دزفولی کارگردان این مستند و نویسنده کتاب قمار، با اشاره به اینکه پس از چند سال پژوهش و بررسی تاریخی، سرانجام کار کتاب و مستند مذاکرات مک فارلین با عنوان "قمار" به اتمام رسیده است از رونمایی آن در روزهای آینده خبر داد.

به گفته این مستندساز، مستند قمار در 80 دقیقه تلاش می‌کند ابعاد مختلف ماجرای مک فارلین را بیان کند و در مصاحبه با چهره‌های مختلف مطلع از پرونده تلاش کرده است به کشف ابعاد ناشنیده و ناگفته‌ای از ماجرای مک فارلین برسد که برای اولین بار در ایران این اتفاق رخ داده است.

وی با این توضیح که ماجرای مک فارلین مربوط به مذاکرات مخفیانه بین ایران و آمریکا در سال‌های 1364 و 1365 به بهانه تأمین سلاح ایران و آزادی گروگان‌های آمریکایی و فرانسوی در لبنان بوده به این اشاره کرده است که پرونده ابعاد دیگری هم داشته که هیچ‌گاه به آنها پرداخته نشده است با این که بسیار اهمیت دارد و هیچ‌گاه درباره آن لایه‌های مخفی صحبتی نشده است.

این پرونده نیز در ایران با نام مک فارلین مشهور شد اما در آمریکا "ایران گیت" لقب گرفت که پس از رسوایی واترگیت، بزرگ‌ترین بحرانی سیاسی برای رؤسای جمهور آمریکا بوده است و همین اهمیت موضوع و پرونده را نشان می‌دهد. اما متأسفانه هیچگاه در داخل ایران کار جدی پژوهشی و مستندی درباره آن نشد. 

وی با بیان اینکه در کتاب "قمار" هم تلاش کرده است به صورت پژوهشی و مبسوط‌‌تر نیز در این باره صحبت کند از عرضه این کتاب 400 صفحه‌ای در روزهای پیش رو نیز خبر داده است.

به گفته این پژوهشگر در سال‌های موضوع مذاکره با آمریکا همواره مطرح شده است و جدیدترین تجربه ایران در این باره هم مذاکرات برجام بوده است که شاهد نتایج آن در این سال‌ها هستیم و مردم می‌توانند قضاوت کنند که آیا تجربه‌ای موفق بوده است یا خیر. چنانچه از تجربه‌های قبلی در این راستا استفاده مطلوب شده بود و تحلیل‌های درستی صورت می‌گرفت شاید این روزها شاهد چنین تنش‌های سیاسی نبودیم و بحث مذاکره به این شکل خام مطرح نمی‌شد و راهکارهای بهتری اتخاذ می‌شد.

مستند "قمار" از آخرین تولیدات اخیر مرکز مستند بسیج سازمان صداوسیما است که تولید آن از سال 1397 تا 1399 زمان برده است. پیش از این دزفولی با مستندهای روزهای خرداد، داستان ناتمام یک حزب، معمای سی 130 و ... بررسی‌های تاریخی را درباره مقاطع مهم کشورمان انجام داده بود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: