کد خبر: ۵۰۷۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
روحانی در جلسه هیئت دولت:

رئیس‌جمهور گفت: ضربه آمریکا به برجام تاکنون اقتصادی بوده است اما اگر بخواهند ضربه سیاسی به برجام بزنند ایران تحمل نمی‌کند و اقدام قاطع خودش را نشان می‌دهد.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز(چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به ولادت امام رضا(ع) اظهار داشت: مردم کشور ما به همه خاندان رسالت و ائمه هدی و راه و مسیر آنان عشق می‌ورزند اما مولای ما علی ابن موسی‌الرضا ویژگی خاصی دارد و این است که ایشان مهمان مردم ولایت مدار ایران است.

وی افزود: از روزی که علیرغم خواسته میلی و برنامه‌ای که ایشان داشتند، مجبور شدند که از مدینه هجرت کنند و وارد ایران شدند و در مسیر راه از اهواز تا نیشابور، همه جا مردم از بیانات آن حضرت بهره و استفاده بردند.

روحانی تصریح کرد: در دورانی که امام رضا(ع) در مرو و خراسان بودند، بیانات و مبارزات ایشان و شرکت امام رضا(ع) در جلسات رسمی و مهم آن زمان در مباحث اعتقادی، تاریخی، دینی و قرآنی بسیار تأثیرگذار بود تا جایی که امام هشتم را به عنوان عالم آل محمد لقب دادند.

رئیس جمهور بیان کرد: امام هشتم فرصتی برای تبیین احکام دین پیدا کردند و در جلسات رسمی از این فرصت نهایت استفاده را بردند و بی‌نظیر بود.

وی ادامه داد: ما امام صادق(ع) را به عنوان موسس مکتب و مذهب‌مان می‌شناسیم. درست است که در دوران امام صادق(ع) و امام باقر(ع) احکام دین و فقه و تشیع تبیین شد اما رسمیت مذهب شیعه مربوط به دوران امام هشتم می‌شود. یعنی آن دورانی که در مرکز خلافت و حکومت آن زمان به صورت علنی از مذهب شیعه تجلیل می‌شد و حتی خلیفه وقت هم به ظاهر در جلساتی که برگزار می‌شد، لحن وی به گونه ای بود که از مذهب شیعه، تجلیل می‌کرد.

روحانی گفت: این اولین بار بود که در طول تاریخ اسلام بعد از وفات پیامبر بزرگ اسلام و حضرت امیرالمومنین(ع) مذهب شیعه تا این حد مورد تجلیل قرار گرفت.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امام هشتم، امام تدبیر بود. یعنی علیرغم اینکه مایل نبودند که از مدینه سفر کنند اما این موضوع را پذیرفتند به دلیل اینکه تدبیر کردند این هجرت تأثیر بسزایی در دنیای اسلام خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) علیرغم اینکه ولایت عهدی را قبول نداشتند و آن را رد کردند اما به ظاهر آن را پذیرفتند به دلیل آنکه مصالح دنیای اسلام را مدنظر قرار دادند. این مسئله بسیار مهم است که ما پایان کار را ببینیم و در همه برنامه‌ریزی‌های خود، مصالح اصلی امت اسلام و ملت خود را مدنظر قرار دهیم و سیره مبارک آن حضرت می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای ما در این جهت باشد.

روحانی با بیان اینکه فردا ۱۲ تیرماه و زمانی است که ایرباس ما توسط موشک های آمریکایی سرنگون شد، گفت: این اتفاق در سال ۶۷ افتاد و جنایت بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور ما تحقق پیدا کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: نیروی نظامی آمریکا به تعمد و آن هم در میدان جنگی که به ظاهر جنگ ایران و عراق بود، مداخله کرد. از این گذشته، به جای آنکه آنان بگویند ما اشتباه کردیم و عذرخواهی کنند و یا اینکه بگویند که فکر کردیم این هواپیما، هواپیمای F۱۴ است و ایرباس نیست،  به کسی که هواپیمای مسافربری را سرنگون کرد، مدال دادند در حالی که ۲۹۰ نفر مردم بیگناه به شهادت رسیدند.

وی تصریح کرد: این اخلاق و شیوه آمریکایی‌هاست و مسیری است که آنها از آن روز تا به امروز همواره مدنظر داشته اند. اگر یک دولت معمولی بود، فرض می‌گیریم که اشتباه کرده باشد، حداقل باید عذرخواهی می کردند و آن کسی که این اقدام را انجام داده بود را محاکمه می کردند اما آمریکایی ها به وی مدال دادند. هرچند ما می دانیم آنان اشتباه نکرده اند.

روحانی تأکید کرد: امروز هم همین راه و مسیر را آمریکایی ها دنبال می‌کنند و روز گذشته در سازمان ملل متحد محل نمایشی برای شکست مجدد سیاسی آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران بود.

وی اظهار داشت: ما در این سه سال و نیم و از زمانی که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده است، با بی‌قانونی، اعمال ضد قانون و ضد بشری مواجه بودیم و اقدامات ضد حقوق بشری متعددی هم علیه جمهوری اسلامی ایران انجام دادند.

رئیس‌جمهور گفت: ممکن است آمریکایی‌ها بگویند ما توانستیم در بخش اقتصادی موفقیتی به دست آوریم و ملت ایران را تحت فشار مضاعف قرار دادیم اما قطعاً از لحاظ سیاسی، حقوقی و اخلاقی در این سه سال و نیم، آمریکایی‌ها بارها و بارها با شکست مواجه شده‌اند.

روحانی تصریح کرد: روز گذشته هم شاهد بودیم که شکست جدیدی برای آمریکایی‌ها رخ داد. آمریکایی‌ها در هفته های اخیر دو شکست بزرگ سیاسی را متحمل شدند.

رئیس جمهور ادامه داد: شکست اول مربوط به پیش نویس قطعنامه‌ای بود که علیه جمهوری اسلامی ایران تهیه کردند که تا به امروز همه آنهایی که در شورای امنیت فعال هستند، به نحوی با آمریکایی‌ها مخالفت کردند و موفقیتی برای اینکه زمینه را در شورای امنیت فراهم کنند، به دست نیاوردند و در افکار عمومی دنیا هم نتوانستند دستاوردی در این حیطه به دست آورند.

وی افزود: شکست دوم آمریکایی‌ها روز گذشته بود که در شورای امنیت، غیر از آمریکا ۱۴ عضو شورای امنیت همگی از برجام تعریف، تمجید و پشتیبانی کردند. این در حالی است که آمریکایی ها سه سال و نیم است که تلاش می‌کنند برجام را بشکنند اما باز هم زمانی که شورای امنیت سازمان ملل تشکیل می شود، غیر از آمریکا دیگر اعضای شورای امنیت از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند.

روحانی تأکید کرد: از لحاظ اخلاقی و حقوقی هم کاملاً مشخص است که همواره آمریکایی ها با شکست مواجه شده اند و امروز هم با شکست مواجه هستند.

رئیس جمهور اظهار داشت: البته این نکته را تاکید می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران همانطور که بارها اعلام  کرده‌ایم، هر ساعت و هر روزی که طرف مقابل ما که الان ۱+۴ است، حاضر شوند به تمامی تعهدات خود ذیل برجام عمل کنند، ما بلافاصله به تعهداتمان باز خواهیم گشت.

روحانی ادامه داد: ما یکسال تمام صبر کردیم و به تمامی تعهدات خود عمل کردیم و آنها نتوانستند کاری را از پیش ببرند. در سال دوم قدم به قدم پیش رفتیم و پنج مرحله را به پیش بردیم و آنها باز هم کاری نکردند. مجددا تاکید می‌کنم که اگر ۱+۴ همین فردا به تعهداتشان عمل کنند، ما نیز همان فردا به تعهداتمان باز می‌گردیم.

وی گفت: ایران به تعهد سیاسی، حقوقی و اخلاقی خود در طول تاریخ مخصوصا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پایبند بوده و امروز هم هستیم. اگر آمریکا باز هم بخواهد به برجام ضربه بزند، تاکنون ضربات آمریکا ضربه اقتصادی بوده و در مقابل ما برخی تعهداتمان را کم کرده‌ایم ولی باید بدانند که اگر بخواهند به برجام ضربه سیاسی بزنند، جمهوری اسلامی ایران دیگر تحمل نخواهد کرد و اقدام قاطع انجام می‌دهد.

رئیس قوه مجریه افزود: ما بارها به ۱+۴ گفته‌ایم. البته دوستان ما مانند چین و روسیه در طول این سه سال و نیم همیشه مواضع خوبی داشته‌اند و دیروز هم مواضع سیاسی خوبی اتخاذ کردند.

روحانی عنوان کرد: نکته بعدی که دوست دارم به آن بپردازم، نشست امروز بعدازظهر ویدئو کنفرانسی با روسای جمهور روسیه و ترکیه است. البته میزبان این دور مذاکرات ایران است. بنا بود این اجلاس در تهران یا یکی از شهرستان‌های کشورمان برگزار شود که به دلیل شرایط بهداشتی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت یازدهم و دوازدهم یکی از تلاش‌هایش این بوده که به گفتمان خود با مردم پایبند باشد. از ابتدا ما در دولت گفتمان دو بعدی داشتیم و همیشه آنها مدنظر ما بوده است. گفتمان ما از همان ابتدا در داخل کشور اعتدال و در جهان تعامل سازنده بوده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما در داخل با تندروی مخالفیم، افراط را نمی‌پسندیم و آن را ضرری برای کشور می‌دانیم. ما از همه می‌خواهیم در این شرایط سختی که جمهوری اسلامی ایران با آن مواجه است، راه وحدت، اتحاد، تعامل، برادری را برگزینیم و میان ارکان کشور، مردم، جناح‌های سیاسی و نیروهای مسلح هم افزایی کنیم. امروز روز وحدت و انسجام است و باید در کنار یکدیگر باشیم. کاه را کوه کردن در مشکلات کشور هنر نیست.

روحانی ادامه داد: در طرف خود نیز کوه را کاه کردن، غیراخلاقی است. کشور سختی‌هایی دارد و همه می‌دانیم که در شرایط سخت تحریم و کرونا هستیم. کرونا در حمل و نقل، گردشگری، صادرات، تجارت، واردات، مشاغل، گردشگری و تولید تاثیر گذاشته است.

وی گفت: کرونا همه کشورها را تحت تاثیر قرار داده است. شما کدام کشور جهان را می‌توانید مشاهده کنید که تحت تاثیر کرونا قرار نگرفته باشد؟ همه کشورها بلااستثنا تحت تاثیر کرونا قرار گرفته‌اند. کرونا تنها یک بیماری نیست که سلامت را تهدید کرده باشد، بلکه جامعه، اقتصاد و سبک زندگی را تهدید کرده و همه دنیا با آن درگیر است. ایران تا امروز به خوبی با این ویروس مواجه شده و به ویژه کادر درمان ما با فداکاری شبانه روز تلاش کرده‌اند.

رئیس قوه مجریه افزود: در این شرایط سخت باید اعتدال و میانه‌روی را میان تمامی جناح‌ها و گروه‌ها در نظر بگیریم، اجرا کنیم و از آن مراقبت کنیم. خود قرآن مجید می‌فرماید که وقتی پیغمبر با آن همه عظمت حرف نابجا می‌شنیده ناراحت می‌شدند و خداوند به ایشان می‌فرماید که عبادت کن تا گره دل تو باز شود.

روحانی عنوان کرد: گروهی که در صحنه کار می کنند و تلاش می کنند و حرف ناروا می‌شنوند، ناراحت می شوند. در مقابل حرف ناروا باید به خدا پناه برد و از خداوند استمداد خواست. امروز روز کار و تحمل است. همه باید امروز تلاش، فعالیت  و تحمل کنیم. این مربوط به بخش اعتدال بود. در بخش تعامل سازنده نیز از آغاز تاکنون ما از این گفتمان سود فراوانی برده ایم که همکاری و وحدتی که با کشورهای مختلف برقرار کرده‌ایم، از جمله آن است.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین این همکاری‌ها برجام بود که می‌توانست به نفع جامعه، منطقه و همه جهان باشد. برجام منافع خود را نشان داد و در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ آثارش نمایان شد. صهیونیست ها، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکا از همان اول هم نمی توانستند این توافق را تحمل کنند و شب ها از این موضوع خوابشان نمی برد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: در نهایت آنها به هم گره خوردند و فرد ناتوانی از لحاظ مهارت سیاسی نیز در کاخ سفید به قدرت رسید و به برجام لطمه زد. ما در کنار برجام توافقات خوبی با کشورهای منطقه داشتیم. یکی از آن توافقات  کار ایران با روسیه و ترکیه در مورد سوریه بود.

روحانی ادامه داد: آمریکا همیشه به دنبال اخلال رابطه میان مردم و دولت سوریه، فشار اقتصادی و امنیتی به سوریه و حمایت مستقیم و غیرمستقیم از داعش بودند. ما در کنار دو کشور دیگر به دنبال احیای آزادی بیشتر، مبارزه با تروریسم، صلح و امنیت در منطقه و سوریه بودیم. سه کشور با هم همکاری کردیم و در قالب روند آستانه همکاری کرده و باید بگویم که باز هم این همکاری را ادامه می‌دهیم که نشست امروز نیز در همین راستا است.

وی گفت: البته ما کارهای دیگری نیز در منطقه انجام دادیم. روابطی که میان ایران و روسیه و آذربایجان برقرار شد که قرار بود نشست سه جانبه را اواخر سال پیش داشته باشیم که به دلیل کرونا به تعویق افتاد. روابط خوب اقتصادی با اوراسیا برقرار کردیم که از نظر اقتصادی بسیار به نفع ما بود، روابطی که میان افغانستان و هند با محور چابهار و ترانزیت برقرار شد، روابطی که با کشورهای پیرامون دریای خرز برقرار شد و همچنین با کشورهای دیگری از جمله کشورهای جنوب مانند عراق مسیرهایی بوده است که راه را برای تعامل و همکاری با کشورهای جهان هموار کرده است.

رئیس قوه مجریه افزود: یکی از اثرات این تعامل سازنده روابط امروز ما با چین و روسیه است. امروز می بینید که روابط ما با این دو کشور با گذشته متفاوت است و با هم همراه بوده و در کنار یکدیگر در مورد مسائل مختلف می‌ایستم.

روحانی عنوان کرد: طبیعی است که در این ایام با مشکلاتی در کشور مواجه باشیم. یکی از مشکلات ما در این روزها مسکن  و اجاره بها است که فشار زیادی به مردم آمد. ما اولین قدم را در ستاد ملی کرونا برداشتیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: