کد خبر: ۵۰۸۲۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۴

در تازه‌ترین مناقشه دیپلماتیک میان پکن و کانبرا، سفارت چین امروز (چهارشنبه) هشدار استرالیا به مسافران مبنی بر احتمال بازداشت در این کشور شرق آسیا را «مضحک» و «اطلاعات غلط» توصیف کرد.

به گزارش شفاف به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، اداره روابط خارجی و تجاری استرالیا روز سه‌شنبه با به روزرسانی هشدار سفر به چین اعلام کرد، مقام‌های پکن خارجی‌ها را بابت اینکه "امنیت ملی را به خطر می‌اندازند" بازداشت می‌کنند و استرالیایی‌ها هم ممکن است در معرض خطر باشند.

سفارت چین در استرالیا در واکنش به این اطلاعیه در بیانیه‌ای گفت: این کاملا مضحک و اطلاعات غلط است. خارجی‌ها در چین از جمله استرالیایی‌ها، تا زمانی که تابع قوانین چینی باشند، اصلا نباید نگران شوند.

هنوز مشخص نیست چه عاملی باعث صدور چنین هشداری شده است. روابط میان این دو شریک تجارت آزاد، پس از درخواست استرالیا برای انجام تحقیقات مستقل درباره پاندمی ویروس کرونا که اواخر سال گذشته در چین دیده شد، تیره شده است.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا امروز با دوری‌ گزیدن از این تحولات گفت اعلام هشدار سفر کار یک نهاد دولتی است. او در جمع خبرنگاران گفت: هر از گاهی، هشدارهای سفر تغییر می‌کنند و در این مورد، مقام‌ها این توصیه را به روزرسانی کردند.  

سفارت چین در استرالیا تاکید کرد، با مجرمان مطابق قوانین چین برخورد می‌شود و به عنوان نمونه به قاچاق و جاسوسی اشاره کرد؛ جرایمی که بابت آن چند استرالیایی در بازداشت چین به سر می‌برند.

اسکات موریسون همچنین قصد دارد با اعلام برنامه‌های دولتش برای اعطای "پناهگاهی امن" به سکنه هنگ‌کنگ بیش از پیش خشم پکن را برانگیزد. او گفت: ما همچنان نگران مسائل هنگ‌کنگ خواهیم ماند.  

بعید به نظر می‌رسد این هشدار مسافرتی جدید تاثیری در برنامه‌های سفر داشته باشد، چرا که استرالیا در دوران پاندمی کرونا شهروندانش را از خروج منع کرده است. از استرالیایی‌های ساکن چین هم خواسته شده است تا در اولین فرصت بازگردند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: