کد خبر: ۵۰۸۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹

سومین هفته تیر ۹۹ با رشد جهشی شاخص کل بورس همراه بود و افزایش نرخ ارز در بازار بر قیمت طلا و سکه تأثیر گذاشت.

به گزارش شفاف، سومین هفته تیر ۹۹ با رشد چشمگیر شاخص کل بورس آغاز شد از طرف دیگر بازار ارز و سکه نیز از این قاعده مستثنا نبود چراکه نرخ سکه از مرز ۱۰ میلیون تومان عبور کرد و قیمت ارز نیز با  رشد قابل توجه ای همراه بود.

قیمت دلار بیش از ۲ هزار تومان  افزایش یافت 

در نخستین روز هفته سوم تیر دلار و یورو  بر اساس نرخ صرافی ملی ایران به ترتیب با قیمت ۱۹ هزار و ۹۸۰ تومان و ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان   معامله شدند که البته در روزهای بعد با افزایش قیمت مواجه بودند، اما درنهایت در آخرین روز هفته دلار   ۲ هزار و ۲۲۰ تومان گران  شد و  به قیمت ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و یورو نیز با نوسان‌هایی که در قیمت داشت با همان نرخ ۲۲ هزار و ۴۰۰ تومان به معاملات پایان داد.

نموار زیر بیانگر تغییرات نرخ دلار در سومین هفته تیر۹۹  است 

کوتاه شدن دست دلالان با ورود مسکن به بازار سرمایه؛ افزایش نرخ ارز بر گرانی طلا و سکه دامن زد

سکه از کانال ۱۰ میلیون تومان عبور کرد

بازار سکه و طلا نیز در سومین هفته تیر با افزایش قیمت  قابل توجه‌ای   شروع به کار کرد به طوری که  بر اساس نرخ اعلام شده  از سوی اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران،سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار  تومان فروخته شد و هر گرم  طلای ۱۸ عیار ۸۸۴ هزار و ۱۵۵ تومان بود که  در آخرین روز کاری هفته سکه و هر گرم طلای ۱۸ عیار به ترتیب با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان و ۹۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شدند.  

تصویر زیر روند تغییرات قیمت سکه را در سومین هفته تیر را نشان می دهد  

روند قیمت سکه

حباب سکه به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسید

نادر بذر افشان دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اونس جهانی در آخرین روز هفته به یک هزار و ۷۱۴ دلار رسید که به طور میانگین حدود  ۳۷ دلار نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است همچنین حباب سکه به یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان رسیده است.

بذر افشان بیان کرد: در سومین هفته تیر ۹۹ روند قیمت  طلا و سکه سعودی بوده است که یکی از علت‌های آن را می‌توان  رشد شیوع ویروس کرونا در سطح دنیا دانست که  سبب شد افراد برای حفظ سرمایه خود به سمت خرید طلا روی بیاورند چرا که پیش بینی می‌شود تا پایان سال میلادی اونس جهانی به ۲ هزار دلار برسد از این روز میزان تقاضا برای خرید طلا افزایش یافته است.

افزایش نرخ ارز رابطه همسویی با قیمت طلا و سکه دارد

او افزود: افزایش اونس جهانی بر بازار داخلی نیز تأثیر گذاشت و باعث افزایش تقاضا  برای خرید سکه  در بازار شد البته تأثیر افزایش قیمت ارز را  نباید نادیده گرفت چراکه افزایش نرخ ارز رابطه همسویی با قیمت طلا و سکه دارد.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران اظهار کرد: تجربه نشان داده است با کنترل بیشتر بانک مرکزی بر بازار  نرخ ارز از نوسان کمتری برخوردار بود که به دنبال آن ثبات قیمت در بازار طلا و سکه حاکم می‌شود.

با افزایش نرخ طلا میزان خرید مصنوعات طلا به شدت کاهش یافته است

 بذر افشان تصریح کرد: افزایش قیمت  طلا باعث شده است که میزان خرید مصنوعات طلا کاهش یابد و حدود ۲۰ درصد از واحد‌های تولیدی  تعطیل شود البته افزایش نرخ ارز در بازار داخلی تولید کنندگان را  برای خرید مواد اولیه و دستگاه‌های مورد نیاز  با مشکل مواجه کرده است.

دبیرهیات مدیره  اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران گفت: اگر کنترل و نظارت بانک مرکزی در بازار تشدید شود  احتمال دارد  قیمت طلا و سکه به ثبات برسد.

نمودار زیر بیانگر روند قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سومین هفته تیر ۹۹ است 

روند قیمت هر گرم طلای 18 عیار در سومین هفته تیر 99

رکورد جدید حجم معاملات  در بازار سرمایه

همایون دارابی  کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بازار بورس در سومین هفته تیر ۹۹ با رشد همراه بود که علت آن را می‌توان تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه دانست چراکه شاهد رکورد جدیدی در حجم معاملات سهامداران خرد بوده‌ایم و افراد در حال انتقال سرمایه خود به  بورس هستند در کنار این عامل شاهد افزایش نرخ دلار در بازار بوده‌ایم که باعث جهش در آمد شرکت‌های صادراتی شده است که به دنبال آن ارزش سهام این شرکت‌ها افزایش قابل توجه ای را تجربه کرد البته تداوم برنامه‌های حمایتی دولت از بازار سرمایه نیز عامل دیگری در رشد این بازار بوده است.

دارابی بیان کرد: در این هفته با ارائه عرضه های اولیه و بازگشایی نماد‌ها در بورس  شاهد جهش قیمت سهام‌ها بوده ایم.نماد‌هایی مانند  شستا که جزو شرکت‌های بزرگ  بازار سرمایه است سبب شد شاخص بورس رشد قابل توجه‌ای داشته باشد. به طور کلی بازارسرمایه به سمت شرکت‌های بزرگ گرایش پیدا کرده است و همین عامل رشد شتابان شاخص را در این هفته ایجاد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه  تصریح کرد: در اقتصاد ۲ گزینه  ثابت و عمده ای برای سرمایه گذاری وجود دارد  که شامل بازار پول و سرمایه است که فعالان اقتصادی باید  یکی از این ۲ گزینه  را برای هدایت  سرمایه خود را به بخش‌های مختلف اقتصادی انتخاب کنند .

دارابی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است بورس مسکن و مستقلات راه اندازی شود  که این موضوع می تواند تغییرات اساسی در بخش مسکن ایجاد کند البته مقاومت‌هایی در بخش سنتی بازار مسکن در برابر این موضوع وجود دارد.

تصویر زیر وضعیت نمادها ی بورس را در سومین هفته تیر نشان می دهد 

وضعیت نمادهای بورس

ورود مسکن به بازار سرمایه  باعث کاهش نرخ  مسکن در بلندمدت می‌شود

او تأکید کرد: ورود مسکن به بازار سرمایه نه‌تنها باعث افزایش قیمت مسکن نمی‌شود بلکه کاهش قیمت واقعی را در بلندمدت ایجاد خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بورس مسکن می‌تواند مشکل بازار مسکن که شامل کمبود سرمایه، کمبود ابزار‌های مالی برای تامین سرمایه و کشف قیمت  عادلانه را حل کند. عمده سفته بازی در بازار مسکن  ناشی از کمبود اطلاعات شفاف در معاملات است.

دارابی اظهار کرد: چون ساختار کشف قیمت در بازار مسکن شفاف نیست باعث شده است سود جویانی در این بازار فعالیت می کنند  سود‌های کلانی ببرند، اما اگر بورس مسکن راه اندازی شود مشکل سرمایه در بخش مسکن حل می‌شود و به دنبال آن خریداران می‌توانند ابزار‌های مالی و کمک  هزینه‌های مختلف را به صورت شفاف به دست بیاورند و قیمت‌ها در بازار مسکن واقعی و شفاف می‌شود.

با تداوم ورود نقدینگی به بازار سرمایه رشد بورس ادامه دارد

او بیان کرد: بازار سرمایه همیشه با فراز و فرود‌های زیادی همراه است که این امر اهمیت زیادی برای سرمایه گذاران دارد البته نباید فراموش کرد که نقش بازار سرمایه فقط منوط  بر  قیمت و شاخص‌ نیست بلکه تخصیص بهینه منابع، افزایش مشارکت مردمی در بنگاه‌ها، ایجاد اقتصاد مقاوم و مردمی از بستر بازار سرمایه شکل خواهد گرفت.

دارابی  گفت: باید به این  نکته توجه کرد که همیشه شاخص بورس مثبت نخواهد بود، اما کارکرد‌های یک بازار سرمایه فعال  و پر رونق با مشارکت گستره مردمی  برای اقتصاد کشور مثبت خواهد بود و پیش بینی می شود تا زمانی که ورود نقدینگی به بورس تداوم داشته باشد بازار سرمایه با رشد همراه خواهد بود.

تغییرات شاخص بورس در سومین هفته تیر 

روند تغییرات شاخص بورس

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار