کد خبر: ۵۰۸۳۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲

کارشناس مسائل دینی گفت: همه می‌دانیم تورّم و گرانی هست و بعضی صاحبخانه‌ها درآمدشان از طریق همین اجاره‌ها است اما بدانند برکتش را خدا به آنها می‌دهد.

به گزارش شفاف، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی استاد حوزه علمیه قم و کارشناس مسائل دینی دربارۀ اهمیت رعایت حال مستأجران در شرایط اقتصادی فعلی کشور گفت: در آیات و روایات توصیه‌های فراوانی دربارۀ رعایت حقوق همسایگان شده است، یکی از مصادیق همسایه مستأجران هستند.

وی با اشاره به بعضی آیات و روایات دربارۀ لزوم رعایت حقوق همسایه اظهار کرد: در سورۀ نساء آیه 36 می‌فرماید: دو همسایه را مراقب باشید؛ «وَالْجَارِ ذِی الْقُرْبَى؛ همسایۀ نزدیک» و «وَالْجَارِ الْجُنُبِ؛ همسایه‌ای که دور است.» رسول خدا(ص) در حدیثی فرمود: «حُرمَةُ الجارِ على الإنسانِ کحُرمَةِ اُمّهِ؛ احترام همسایه بر انسان، همانند احترام مادرش است.»

این کارشناس مسائل دینی اضافه کرد: امیر‏المؤمنین علیه‌‏السلام در بستر شهادت فرمود: «اَللَّهَ اَللَّهَ فِی جِیرَانِکُمْ فَإِنَّ رَسُولَ اَللَّهِ أَوْصَى بِهِمْ» بر شما باد که خدا را درنظر بگیرید درباره همسایگانتان که رسول خدا(ص) درباره آنان سفارش کرده است. همۀ ما شنیدیم که حضرت فاطمه زهراء سلام‌الله‌‌علیها فرمود: «الجار ثُمَّ الدار». پیغمبر اکرم(ص) در حدیثی فرمود: به من ایمان نیاورده کسی که سیر بخوابد و همسایۀ او گرسنه باشد.

این استاد حوزه علمیه تأکید کرد: یکی از برترین مصادیق همسایه مستأجر است، او در خانه شماست، او در خانه‌ای سکونت دارد که شما به او دادید. در این شرایط اقتصادی فعلی شایسته است حال مستأجران مراعات شود. همه می‌دانیم تورّم و گرانی هست و بعضی صاحبخانه‌ها درآمدشان از طریق همین اجاره‌ها است، اما همه این‌طور نیستند، بعضی افراد خانه‌ها و مغازه‌های متعدد دارند؛ حتی آنهایی هم که درآمدشان از این طریق است، بدانند برکتش را خدا به آنها می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما باورهایی داریم؛ مگر خدا نمی‌فرماید ربا جنگ با من است؟ ربا جنگ با خداست در حالی که مال و دارایی انسان را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد یکی از نشانه‌های جنگ خدا با اقتصاد پُر ربای دنیا همین ویروس کرونا بود. چگونه اقتصاد مبتنی بر ربای دنیا خوابید؟ جنگ خدا که با شمشیر و اسلحه نیست! اما در مقابل، صدقه، انفاق و قرض موجب افزایش مال است.

 

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار