کد خبر: ۵۰۸۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۴

هر شغل و هر فعالیتی که شما در طول روز انجام می دهید با چالش های زیادی همراه است. این چالش ها و خطرات بسته به فعالیت شما تغییر می کند. اما نمی توان گفت من به کاری مشغول هستم که هیچ خطری من را تهدید نمی کند.

شما کار می کنید تا زندگی کنید یا زندگی می کنید تا کار کنید؟ مسلما همه ما عاشق زندگی هستیم و دوست داریم که به کاری مشغول باشیم که از آن لذت ببریم و بتواند کیفیت زندگی مان را بهبود دهد. شغل ما می تواند زندگی ما را در خطر بیندازد و آن را نابود کند.  اگر می خواهید این اتفاق نیوفتد و زندگی کردن را دوست دارید در این مقاله با ما همراه باشید.

 اگر دقت کرده باشید در محیط های کارگاهی وسایل آتش نشانی زیادی وجود دارد که برای کاهش شدت حوادث و موارد اضطراری از آن ها استفاده می شود. کپسول آتش نشانی، سیستم اعلام حریق و اطفاء حریق جزء وسایل آتش نشانی است که می تواند ایمنی محیط کاری را بالا ببرد و خیال شما را آسوده کند. اما وسایل آتش نشانی فقط به این موارد محدود نمی شود.

اینکه به چه شغلی مشغول هستید مهم نیست. مهم این است که بتوانید در آن محیط و حین فعالیت ایمنی خود را با وسایل آتش نشانی و تجهیزات ایمنی بالا ببرید. مشاهدات نشان داده است که بسیاری از حوادث ناگواری که در محیط های کاری که اتفاق می افتد با رعایت نکات ایمنی، استفاده درست و به هنگام از وسایل آتش نشانی می توانست شدت کمتری و خسارت های جزئی تری را به همراه داشته باشد. از این رو در همه محیط های کاری برای بالا بردن سطح ایمنی با وسایل آتش نشانی تجهیز شده است. اما خود شما برای بالا بردن نکات ایمنی فردی چه راهکارهایی اندیشیده اید؟

رعایت نکات ایمنی فردی

شما می توانید در محیط کاریتان لباس کار به تن کنید. لباس کار بر اساس موقعیت و خطرهای موجود در محیط کار طراحی و تولید می شود و شما باید متناسب با تهدیدها و شرایط موجود در شغل تان آن را انتخاب کنید. اگر شما به شغل پزشکی مشغول هستید نمی توانید لباس کارتان را به دوست مهندس تان دهید. هر لباس کاری برای یک شغل مخصوص تعریف شده است. در طراحی و تولید لباس کار استانداردهای تعریف شده هر شغلی در نظر گرفته می شود.

شما بگویید شغلتان چیست تا لباس کار مخصوص شما را ارائه دهیم.

به خطر انداختن زندگی یا افزایش ایمنی!

جنس پارچه ای که برای تولید لباس کار انتخاب می شود می تواند از بدن شما محافظت کند. اگر شما در محیط گرم مشغول به فعالیت هستید لباس کارتان باید از الیاف طبیعی و پارچه نسوز باشد تا بتواند جریان هوایی بین بدن شما و محیط بیرون برقرار کند. لباس کارتان نباید احساس گرما و تعرق اضافی برای بدنتان ایجاد کند. لباس کار می تواند دو تیکه کاپشن شلوار یا یکسره باشد. اما اگر در محیط با دمای بالا مشغول به فعالیت هستید باید از دست هایتان هم محافظت کنید. پوشیدن دستکش کار حین فعالیت از الزامات کار شما است. می توانید دستکش کار با ساق بلند استفاده کنید تا دست هایتان تا آرنج را محافظت کنید.

اما اگر در محیط کار با جریان برق سرو کار دارید باید لباس انتخابی تان عایق و نارسانای برق باشد. در نتیجه در تولید این نوع لباس کار ابدا از زیپ استفاده نمی شود. برای زیپ جایگزین های زیدی وجود دارد. مثلا از چسب های لباس استفاده می شود. نکته حیاتی دیگری که در ورد شغل شما وجود دارد این است که باید حین کار از دستکش کار استفاده کنید تا ضریب خطر برای شما کاهش یابد. موارد رعایت شده در لباس کار و دستکش کار شما یکسان است. دستکش کارتان باید عایق برق باشد. بهترین جنس برای دستکش کارتان چرم است.

اگر در آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستید و با مواد شیمیایی، رنگ و اسید در ارتباط هستید کمی بیشتر مراقب سلامتی تان باشید. برای بالا بردن سطح ایمنی تان از لباس کار و دستکش مناسب استفاده کنید. لباس کار یکسره و دستکش کار از جنس PVC می تواند عایق مواد شیمیایی باشد و از تماس مواد شیمیایی با بدنتان جلوگیری کند. لباس کار باید بتواند از تمام قسمت های بدن شما محافظت کند. در نتیجه لباس کار محدود به بدن و دست نمی شود. در مشاغلی که با خطر مواد شیمیایی و اسید روبرو است لباس کار باید دارای ماسک و نقاب باشد. ماسک ها از ورود بو و گاز مواد شیمیایی به ریه جلوگیری می کند.

به خطر انداختن زندگی یا افزایش ایمنی!

اگر در محیط سرد مانند سردخانه کار می کنید یا محل کار شما در نواحی سرد مانند کوهستان است به لباس کار و دستکش کاری نیاز دارید که عایق سرما و گرما باشد. شما به گرمای بدن خود احتیاج دارید در نتیجه لباس کارتان باید از درون عایق گرما باشد و بتواند گرما بدنتان را نگه دارد. از طرفی سرمای محیط دوست داشتنی نیست و نباید درون لباس نفوذ پیدا کند. استفاده از لباس کار و دستکش کار عایق سرما می تواند شما را از سرمای محیط نجات دهد. لباس کار باید چند لایه باشد و بین لایه ها از پشم شیشه استفاده شود.

هنگام خرید لباس کار و دستکش کار دقت کنید که آن ها را متناسب با سایزتان انتخاب کنید. لباس کار بزرگتر از سایز شما به دلیل اینکه نمی تواند تمام قسمت های بدن شما را درست کاور کند در نتیجه از نظر ایمنی کارآمد نیست. دستکش کار بزرگ به راحتی از دستتان خارج می شود پس ایمن نخواهد بود. لباس کار و دستکش کار با سایز کوچک موجب ایجاد محدودیت های حرکتی و کلافگی در شخص می شود.

هدف از این مقاله این بوده که شما هر کاری را انجام دهید تا ایمنی خود را حین فعالیت بالا ببرید. محیط کاری تان را با نصب وسایل آتش نشانی ایمن کنید و با پوشیدن لباس کار و استفاده از دستکش کار مناسب خود را در برابر خطرهای پیش رو محافظت کنید.

شرکت یونکس (https://www.unexsafety.com/) برزرگترین فروشگاه آنلاین تجهیزات آتش نشانی، لباس کار و دستکش کار است که می توانید هنگام خرید از آن ها مشاوره بگیرید و مناسب ترین تجهیزات را خریداری کنید.

همیشه ایمن و سلامت بمانید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: