کد خبر: ۵۰۹۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹

گویا این روز‌ها رئیس جمهور برای انتخاب وزیر صمت از تفکیک مجدد وزارت صمت و بازرگانی یاد می‌کند.

به گزارش شفاف، با گذشت حدود ۸ سال از تاسیس وزارت صنعت معدن و تجارت دولت دوازدهم همچنان مباحث مربوط به جداسازی این وزارت خانه و تاسیس مجدد وزارت بازرگانی را دنبال می کند.

آخرین بار مهر ماه سال گذشته این موضوع در مجلس مطرح شد و اکثر نمایندگان به تاسیس مجدد وزارت بازرگانی رای مثبت دادند و در راستای این رای گیری، نمایندگان معتقد بودند که وزارت صمت یک مجموعه بزرگ است و یک وزیر از پس تعهدات خود بر نمی‌آید.

این تصمیم مخالفانی هم دارد، این افراد معتقدند مشکلاتی که در حوزه‌های وزارت صمت وجود دارد، با تفکیک وزارت خانه حل نمی‌شود و با تاسیس وزارت بازرگانی این مشکلات از ساختمانی به ساختمان دیگر منتقل می‌شود.

حدود ۳ ماه گذشته بود که رحمانی از وزارت صمت عزل شد و سرپرستی آن تا معرفی وزیر جدید به فرد دیگری (حسین مدرس خیابانی) سپرده شد که در آینده نزدیک و هرچه زودتر وزیر جدید از سوی رئیس جمهور معرفی خواهد شد.

اصرار پشت اصرار برای تشکیل وزارت بازرگانی

در همین راستا حسن روحانی رئیس جمهور در خصوص معرفی وزیر صنعت و بازرگانی اظهار کرد: واقعا یک وزارت خانه قادر نیست که حوزه‌های صنعت، معدن و بازرگانی را آن هم در شرایط تحریم کنونی اداره کند، البته دولت ما از سال‌ها پیش متوجه این مساله شد و در پایان دولت یازدهم لایحه دو فرویتی در این زمینه به مجلس ارایه دادیم و هم اکنون بعد از ۳ سال منتظر مصوب مربوط از سوی مجلس هستیم.

 

وی افزود: مشکلاتی نیز در این راستا بین مجلس و شورای نگهبان وجود دارد که امیدواریم این مشکلات رفع شوند تا هرچه سریع‌تر دو وزیر مربوطه را به مجلس معرفی کنیم.

بر این اساس با وجود صحبت‌های ریاست جمهوری و موافقت جدی وی بر تشکیل مجدد وزارت بازرگانی، احتمال وقوع این امر بیش از پیش افزایش یافت و نمایندگان زیادی با معرفی دو وزیر از سوی رئیس جمهور موافقت خواهند کرد.

در همین خصوص میر محمد حشمتی کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف کشور در حال حاضر کوچک کردن دولت و نهاد‌های دولتی است که تصمیم بر جداسازی وزارت صمت بر خلاف این هدف حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: این را قبول داریم که وظایف و اهداف وزارت صمت بسیار زیاد و گسترده است، اما این وزارت خانه، معاونین و بخش‌های بیشتری نیز نسبت به مابقی وزارت خانه‌ها دارد پس در صورتی که این بخش‌ها با مشکل مواجه شوند، به کمک معاون حوزه برطرف خواهد شد و نیازی به تعداد وزیر بیشتر نیست.

این کارشناس مسائل اقتصادی عنوان کرد: هم اکنون کمتر از یک سال از دولت آقای روحانی باقی مانده و بهتر است تمرکز وی بر امور باقی مانده جمع شود و اهداف از پیش تعیین شده را به سر انجام برساند.

حشمتی در پایان تصریح کرد: در هر صورت تاسیس مجدد وزارت بازرگانی به صلاح کشور نیست مخصوصا هم در شرایط فعلی که ریاست جمهور کمتر از یک سال دیگر تغییر می‌کند و همچنین کشور با کمبود بودجه مواجه است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار