کد خبر: ۵۰۹۱۴۴
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۸

تقریبا در تمامی پارک ها، باغ‌ها و فضای‌های سبز گیاه و درختچه‌های شمشاد را دیده اید؛ این گیاه محبوب تقریبا در تمامی کشور‌ها دیده می‌شود.

به گزارش شفاف، شمشاد گیاهی است که به دلیل نگهداری آسان آن در تمامی پارک ها، باغ‌ها و فضای سبز این گیاه یافت می‌شود. شمشاد انواع گوناگونی دارد، این گیاه در تابستان شکوفه‌های زرد می‌دهد که در پاییز تبدیل به میوه‌های کوچک می‌شود.

شمشاد جنگلی و شیوه نگهداری از آن

آبیاری: آبیاری بیش از حد این گیاه باعث خراب شدن آن می‌شود که در نتیجه دچار قارچ می‌شود که اصلا اتفاق خوبی نیست. در فصول رشد (بهار و تابستان)، مرتبا گیاه را آبیاری کنید، هرگز اجازه ندهید خاک آن خیلی خشک شود. در زمستان از حجم آب کم کنید، همین که سطح خاک مرطوب باشد کافی است. اگر برگ‌ها طراوت کافی را نداشتند، یعنی باید برنامه آبیاری را اصلاح کنید.

خاک: شمشاد جنگلی را حتما باید در خاک زه کش شده بکارید، زیرا در صورتی که خاک این گیاه نامناسب باشد رشد خوبی نخواهد داشت و در تابستان به آن کود دهید تا گیاه رشد بهتری داشته باشد.

شمشاد رونده و شیوه نگهداری آن

شمشاد رونده گیاه بومی آسیاست که به نگهداری خاصی نیاز ندارد، شمشاد روند شکل متفاوتی‌تر از سایر شمشاد‌ها دارد و برای نگهداری آن باید فضای کافی را در نظر بگیرید، زیرا رشد آن می‌تواند به بیش از ۲۰ متر هم برسد. شمشاد رونده به دلیل برگ‌های سبز رنگی که دارد سبزی و شادابی زیبایی را به محیط شما خواهد بخشید، در بهار شکوفه‌های سفید رنگ بر روی آن ظاهر می‌شوند که به مرور زمان به میوه تبدیل می‎شوند، که غیر خوراکی است.

نور: فرقی نمی‌کند آن را کجا می‌گذارید. در یک مکان پرنور و یا سایه کامل. شمشاد رونده در هر میزانی از نور رشد می‌کند.

خاک: شمشاد رونده فقط به خاک مناسب نیاز دارد. خاک آن را کاملا زه کشی کنید و از کود‌های مناسب استفاده کنید.

آبیاری: اگر خیلی وقت است که باران نباریده، وقت آن است که کمی به شمشاد رونده آب بدهید. اما لازم نیست روی این موضوع حساس باشید، چون شمشاد رونده به مقدار خیلی خیلی کمی آب نیاز دارد.

هرس کردن: هر چند سال یک بار کمی قد گیاه را کوتاه کنید و ساقه آن را ببرید. می‌توانید از قیچی مخصوص استفاده کنید و آن را به هر شکلی که دوست دارید در آورید.

شمشاد ژاپنی و شیوه نگهداری از آن

شمشاد ژاپنی گیاهی است که عموما در باغ‌ها دیده می‌شود و گیاه کم یابی نیست. رنگبندی و شکل زیبای برگ‌های آن باعث شده که گیاهی محبوب و در دسترس باشد. شمشاد ژاپنی خیلی حساس نیست و به مراقبت خاصی هم نیاز ندارد. در سایه مطلق و یا نور شدید خورشید هم رشد می‌کند، اما بهتر است آن را در مکانی قرار دهید که میانگینی از این دو حالت باشد.

این درختچه همیشه سبز، پر از برگ‌های زیبا و براق است که در فصل بهار و تابستان شکوفه‌های ریز بنفش تولید می‌کنند، شمشاد ژاپنی رشد آرامی دارد و در هر سال حدود ۱۰ سانتی متر رشد می‌کند.

خاک: تقریبا هر شرایطی باب میل شمشاد ژاپنی است. فقط به زه کشی مناسب خاک آن توجه ویژه داشته باشید.

نور: نور زیاد باعث آسیب رساندن به همه گیاهان می‌شود. بهتر است او تمام طول روز در معرض آفتاب نباشد.

آبیاری: اگر آن را در گلدان کاشته اید، در فصل‌های گرم سال آن را مرتبا آبیاری کنید. ولی در فصل‌های سردتر از میزان آب کم کنید. اضافه کردن کود مناسب را فراموش نکنید.

شمشاد طلایی و روش نگهداری از آن

شمشاد طلایی گیاهی بسیار مقاوم است به طوری که می‌تواند در سردترین و خشک‌ترین زمستان‌ها به خوبی دوام بیاورد. این گیاه برگ‌های بسیار جالبی هم دارد، در ابتدای رشد سبز رنگ اند و حالت گرد مانندی دارند. اما با گذشت زمان، دور برگ‌ها روشن‌تر شده و ردی از نقره‌ای هم در آن دیده می‌شود. جالب‌تر این است که حالت گردی برگ‌ها به مربعی شکل تغییر پیدا می‌کند.

در بهار شاهد شکوفه‌های زیبای سبز رنگ خواهیم بود که در پاییز به میوه‌ی نارنجی رنگ تبدیل می‌شوند. البته هرگز آن‌ها را امتحان نکنید، چون سمی هستند.

نور: شمشاد طلایی خیلی روی محیط اطرافش حساس نیست و در هر شرایط نوری رشد می‌کند. اگر آن را در باغچه می‌کارید، مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد آن وجود داشته باشد.

کوددهی: هر زمان که گلدان آن را عوض کردید یا آن را به باغچه منتقل کردید، حتما کود مناسب به آن اضافه کنید. در شهریور ماه هم برای بهبود رشد گیاه می‌توانید به آن کود بدهید.

آبیاری: شمشاد طلایی ترجیح می‌دهد خاک مرطوبی داشته باشد. اما مواظب باشید آن را بیش از حد آبیاری نکنید. اگر مدت زیادی است که باران نباریده و یا خاک آن خیلی خشک شده، به مقدار کافی آب به آن بدهید.

هرس کردن: اگر میخواهید که شمشاد شما ظاهر با طراوت تری داشته باشد، در بهار آن را هرس کنید. این گیاه به راحتی شکل می‌گیرد و می‌توانید به آن فرم دلخواه خود را بدهید.

شمشاد هی بی و روش نگهداری از آن

این عضو از خانواده هی بی‌ها بی نهایت زیباست. برگ‌های مقاوم و مستحکم او باعث شده اند که هی بی در تمام طول سال حتی در سردترین فصل‌ها هم سالم و باطراوت باقی بماند.

نور: منطقه‌ای روشن و پرنور در باغچه را برای هی بی در نظر بگیرید. اگرچه او در سایه هم سالم و زیبا باقی می‌ماند.

آبیاری: نکته قابل توجه این است که مرتبا باید هی بی را آبیاری کنید طوری که خاک آن همیشه مرطوب (نه خیس) باشد. جالب است بدانید که هی بی در اثر وزش باد آسیب می‌بیند. پس آن را در جایی قرار دهید که باد مستقیما به آن برخورد نکند.

 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: