کد خبر: ۵۰۹۱۷۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن انتقاد شدید از نفرت‌پراکنی ضد چینی دولت آمریکا اعلام کرد، اعضای سفارت پکن در واشنگتن به مرگ و بمب گذاری تهدید شدند.

به گزارش شفاف، همزمان با شدت گرفتن تنش‌ها بین آمریکا و چین در نتیجه دستور واشنگتن برای تعطیلی کنسولگری پکن در هیوستون، سخنگوی وزارت خارجه چین از تهدید شدن اعضای سفارت این کشور در آمریکا به مرگ خبر داد.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه دستور این کشور برای تعطیلی کنسولگری چین در ایالت تگزاس را تأیید کرد و درباره چرایی آن مدعی شد: «دستور تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون را به‌خاطر محافظت از مالکیت معنوی و اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها صادر کردیم».

این اظهارنظر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا واکنش همتای چینی او را در پی داشت.

«هوآ چوانینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین در چند پیام توییتری جواب اورتاگوس را داد و همچنین از تهدید شدن اعضای سفارت چین در آمریکا به مرگ خبر داد.

او نوشت: «ایالات متحده خواستار تعطیل کردن سرکنسولگری چین در هیوستون طی 3 روز شد. دلیل آن هم حفاظت از "اطلاعات شخصی و مالکیت معنوی آمریکا اعلام شد. (این حرف) به طرزی باورنکردنی، مضحک است».

سخنگوی وزارت خارجه چین ادامه داد: «این اقدام متعاقب اعمال محدودیتها علیه دیپلمات‌های چین، ارتقای بی‌سابقه سرکوبگری سیاسی ایالات متحده علیه چین است».

هوآ چوانینگ افزود: «در نتیجه دامن زدن دولت ایالات متحده به تهمت‌ها و نفرت‌پراکنی (علیه چین)، سفارت چین تهدیداتی مبنی بر بمب‌گذاری و مرگ دریافت کرده است».

این مقام چینی با رد مواضع آمریکا اعلام کرد: «نفوذ و دخالت کردن هرگز در ژن و سنت سیاست خارجی چین نیست. در حالی که دیپلمات‌های چین در حال ترویج فهم و دوستی متقابل هستند، سفارت ایالات متحده در چین علنا به نظام سیاسی چین حمله می‌کند».

به گفته او، «ایالات متحده باید تصمیم اشتباه خودش را ابطال کند. چین قطعا با اقدامات متقابل قاطع واکنش نشان خواهد داد».

روز گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه خبر داده بود، پکن در واکنش به دستور آمریکا برای تعطیلی کنسولگری چین در هیوستون، در حال بررسی بستن کنسولگری واشنگتن در ووهان است

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: