کد خبر: ۵۰۹۲۳۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در تولید دستگاه‌های کمک تنفسی، یکی از افتخارات کشور ما این است که به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیازی به واردات نداریم و برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی، اجازه صادرات به آنها داده شود.

به گزارش شفاف، دکتر قاسم جان بابایی در حاشیه بازدید از بیمارستان 22 بهمن و حکیم نیشابور در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در تولید دستگاه‌های کمک تنفسی یکی از افتخارات کشور ما این است که به مرحله‌ای رسیده‌ایم که دیگر نیازی به واردات نداریم و برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند در صورت عدم نیاز داخلی، اجازه صادرات به آنها داده شود.

وی تصریح کرد: بیمارانی که بر اثر کرونا فوت می‌کنند بیشتر کسانی هستند که دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند یا دیر مراجعه کرده‌اند البته موارد بسیاری هم داشته‌ایم که بیمار کرونایی با شرایط حاد در آی‌‌ سی‌‌یو بستری شده ولی با رسیدگی و مراقبت‌های انجام شده از دستگاه جدا شده و بهبود یافته اند.

جان‌بابایی گفت: در استان خراسان رضوی شهرهای مشهد، سبزوار، تربت‌حیدریه و نیشابور شرایط حادتری دارند البته سایر شهرها هم بیمار مبتلا به کووید 19 دارند ولی به این تعداد نیست.

وی افزود: هم اکنون مشکلی از نظر مالی برای تامین دستگاه اکسیژن‌ساز نداریم و تنها مشکل در این زمینه ظرفیت شرکت‌های اکسیژن ساز در کشور است که تعداد آنها معدود است به همین خاطر در تحویل این دستگاه‌ها با تاخیر مواجه شده‌ایم و حتی در بسیاری از موارد دانشگاه‌ها پول را پرداخت کرده‌اند و منتظر تحویل از سوی شرکت‌های تولید کننده هستند.

جان‌بابایی ادامه داد: در این حوزه اولویت با استان‌هایی است که بیشتر با کرونا درگیر هستند و به طور مستمر در حال پیگیری هستیم و امیدواریم با افزایش تعداد و ظرفیت شرکت‌های اکسیژن‌ساز این مشکل حل شود و در حال حاضر همه بیمارانی که به دستگاه ونتیلاتور نیاز دارند از دستگاه اکسیژن‌ساز برخوردار هستند.

وی ادامه داد: دو شرکت دانش‌بنیان، تولید دستگاه‌ ونتیلاتور را انجام می‌دهند و در مرحله اول حدود 2 هزار دستگاه پیش‌خرید شده و اگر لازم باشد این تعداد را تا چهار هزار دستگاه افزایش می‌دهیم.

معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موثرترین عامل درمان بیماران مبتلا به کووید 19 کادر درمانی است نه دارو؛ هر چه کادر درمانی مهارت و تجربه بیشتری داشته باشند احتمال نجات بیمار افزایش می‌یابد.

جان‌بابایی افزود: یکی از امتیازات ما این است که پرستاران و پزشکان ما طی پنج ماه گذشته به طور مداوم در بخش‌های بیمارستانی حضور داشتند.

وی ادامه داد: این در حالی است که براساس تحقیقات فراوان علت مرگ و میر زیاد در بسیاری از کشورهای اروپایی، تغییر کادر پزشکی بوده است.

جان بابایی اضافه کرد: در زمینه تولید واکسن کرونا یک گروه به صورت تخصصی در این زمینه مشغول کار هستند و در حال حاضر بسیاری از داروهای ضدسرطانی و داروهای جدید در داخل کشور تولید می‌شود و با توانمندی‌هایی که در داخل کشور وجود دارد به طور جدی در این زمینه کار می‌کنیم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استان‌های خراسان رضوی، مازندران، تهران و فارس از نظر شیوع کرونا شرایط به سمت بحرانی دارند و در چند روز اخیر این روند ثابت بوده است ولی هنوز نمی‌شود قضاوت کرد.

وی افزود: کشور ما مورد تحریم‌های ظالمانه‌ای قرار دارد به طوری که در اوایل شیوع ویروس کرونا سه میلیون عدد ماسک از انگلیس خریداری و پولش را پرداخت کرده بودیم ولی دولت انگلیس این‌محموله را در فرودگاه نگه داشته بود و نشان دادند با وجود همه ادعاهایشان رفتارشان انسانی نیست.

جان‌بابایی ادامه داد: اما امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که تعداد کارگاه‌های تولید ماسک و مواد ضدعفونی کننده در کشور به قدری افزایش یافته که دیگر نیازی به آنها نداریم و همان کشورهایی که از دادن ماسک به ما امتناع می‌کردند خودشان برای تامین ماسک کارکنان خود دچار محدودیت و مشکل شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار