کد خبر: ۵۰۹۲۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۴

دانشمندان توانستند پس از سال‌ها تحقیق به برآورد دقیقی از میزان گرم شدن زمین دست یابند.

به گزارش شفاف، پس از ۴۰ سال دانشمندان توانستند به برآورد دقیقی از آینده تغییرات اقلیمی زمین دست یابند.

بر این اساس، سال‌ها دانشمندان می‌کوشیدند به این سوال ساده پاسخ دهند که زمین به چه میزان در حال گرم شدن است؟ و در طول چهل سال گذشته پیوسته دانشمندان این پاسخ غیر اقناع کننده را می‌دادند که اگر انسان‌ها میزان انتشار گاز دی اکسید کربن به جو را ۲ برابر کنند میزان درجه حرارت زمین بین ۱.۵ تا ۴.۵ درجه سانتی گراد افزایش خواهد یافت.

با این وجود، ۲۵ دانشمند در یک تحقیق جامع توانستند به این سوال پاسخ دهند. این دانشمندان با مطالعه تغییرات اقلیمی زمین از زمان باستان تا به امروز به این پاسخ رسیدند که در صورتی که انسان‌ها بخواهند میزان انتشار گاز دی اکسید کربن را افزایش دهند احتمالا بین ۲.۶ تا ۳.۹ درجه سانتی گراد زمین گرم‌تر خواهد شد و همین امر منجر به تغییرات اقلیمی می‌شود.

محققان می‌گویند انسان‌ها تاکنون به اندازه کافی دی اکسید کربن تولید کرده اند و هم اینک نیمی از راه دو برابر کردن میزان دی اکسید کربن جو (۵۶۰ قسمت در میلیون) را طی کرده اند. دو برابر شدن دی اکسید کربن جو احتمالا تا سال ۲۰۶۰ عملی خواهد شد.

پیش‌تر مدلی که درباره گرم شدن زمین از سال ۱۹۷۹ میان دانشمندان مطرح بود اعلام می‌کرد تغییرات اقلیمی مرتبط با دو برابر شدن گاز دی اکسید کربن در نهایت ۱.۵ تا ۴.۵ درجه می‌تواند سبب گرم شدن زمین شود.

گرم شدن زمین و تغییرات اقلیمی می‌تواند باعث آب شدن یخچال‌های قطبی و در نهایت بالا آمدن آب اقیانوس‌ها شود. این امر می‌تواند بخشی از زیستگاه انسان‌ها را به زیر آب ببرد. همچنین وقوع باران‌های سیل آسا، خشکسالی و طوفان‌های سهمگین از دیگر عوارض گرم شدن زمین است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار