کد خبر: ۵۰۹۳۰۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۲

جبرئیل نوکنده گفت: آثار نمایشگاه میراث باستان‌شناسی اسپانیا به موزه باستان شناسی الیکانته بازگردانده شد.

به گزارش شفاف، جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران اظهار کرد: طبق برنامه تدوینی اولیه تاریخ پایان نمایشگاه میراث باستان‌شناسی اسپانیا ۲۶ فرودین ۱۳۹۹ اعلام شده بود، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی رسمی موزه‌ها از ۲۹ اسفندماه، نمایشگاه مذکور نیز تعطیل شد.

نوکنده ادامه داد: بخاطر نبود پرواز و مشکلات ناشی از همه‌گیری کووید ۱۹، بازگشت اشیاء در موعد مقرر امکان پذیر نشد و دو موزه تصمیم گرفتند که بیمه نمایشگاه را تا تابستان سال جاری تمدید و در شرایط مناسب با حضور نمایندگان دو موزه نسبت به جمع‌آوری آثار و بسته بندی و انتقال آن اقدام کنند. در تیرماه نیز طرف اسپانیایی اعلام کرد که امکان اعزام نمایندگان موزه آلیکانته برای بازگشت آثار وجود ندارد و دو طرف موافقت کردند که جمع‌آوری آثار بدون حضور نمایندگان موزه باستان شناسی آلیکانته و تعیین وضعیت آثار از سیستم مجازی و برخط انجام شود.

رئیس کل موزه ملی ایران اضافه کرد: این عملیات یعنی جمع‌آوری آثار از ویترین‌ها، کنترل وضعیت آثار و تأیید گزارش وضعیت و بسته بندی آثار انجام و جعبه‌ها با حضور نماینده گمرگ جمهوری اسلامی در محل موزه کنترل و پلمب شد.

نوکنده ادامه داد: در نهایت آثار با همراهی اسکورت پلیس راهور، ناجا و یگان حفاظت موزه ملی ایران به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل و در بامداد پنج شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹ با پرواز شرکت هواپیمایی ایرانی به فرودگاه آمستردام و سپس از آنجا به موزه باستان شناسی الیکانته انتقال یافت.

نوکنده در خصوص استقبال بازدیدکنندگان از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه اسپانیا در تهران بالغ بر ۵۴۶۷۲ نفر (ایرانی ۳۵۷۳۸ و غیرایرانی ۱۸۹۳۴) بازدید کننده داشت و موزه ملی ایران امیدوار بود که در ایام نوروز میزبان بازدیدکنندگان بسیاری از این نمایشگاه باشد، اما متأسفانه با توجه به همه گیری ویروس کرونا و بسته شدن موزه‌ها، نمایشگاه این اقبال را نیافت.

جبرئیل نوکنده گفت: در پی این رویداد موفق فرهنگی و با توجه به اینکه موزه الیکانته دارای دانش و تجربیات بسیار ارزشمندی در راه اندازی سایت موزه باستان شناسی است، امیدواریم در آینده این همکاری تداوم یافته و بتوانیم از تجربه طرف اسپانیایی برای جذب و جلب گردشگران فرهنگی بهره بگیریم.

وی ادامه داد۳۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی نمایشگاه میراث باستان شناسی اسپانیا، گزیده موزه باستان شناسی الیکانته توانست تصویر روشن و گویایی از فرهنگ کهن اسپانیا و پیشینه ارتباط دو کشور را ارائه کند. کاتالوگ ۳۱۱ صفحه‌ای نمایشگاه نیز مشتمل بر مجموعه‌ای از مقالات علمی، نخستین کتاب به زبان فارسی درباره میراث باستان شناسی اسپانیا محسوب می‌شود.

این نمایشگاه ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۸ در موزه ملی ایران با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ادواردو لوپس بوسکتس، سفیر اسپانیا در تهران، سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه، محمد حسن طالبیان، معاون وزیر میراث فرهنگی، محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی، جوسپ آلبرت کورتس، مدیرعامل بنیاد موزه باستان شناسی الیکانته، مانوئل اولسینا دومنچ، رئیس موزه باستان شناسی آلیکانته، جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی و دیگر مقامات ایرانی و اسپانیایی، پیشکسوتان و دوستداران میراث فرهنگی در سالن همایش‌های موزه ملی ایران گشایش یافت.

موزه ملی ایران نیز نمایشگاه «ایران مهد تمدن» را از ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ تا ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ در موزه الیکانته برگزار کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: