کد خبر: ۵۰۹۳۴۷
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۰

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی گفت: بر اساس آمار سالانه، سه ماهه و نقطه به نقطه ، نرخ تورم در این استان از میانگین کشور پایین‌تر است.

به گزارش شفاف، رقیه یادگاری افزود: نرخ تورم کشور در خردادماه امسال (میانگین ۱۲ ماه گذشته منتهی به خردادماه) به ۲۷ و هشت دهم درصد و در استان مرکزی به ۲۷ و چهار دهم درصد رسیده است که سه دهم درصد از میانگین کشور کمتر است.

وی بیان کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه کشور (خردادماه امسال نسبت به خردادماه پارسال) ۲۲ و نیم درصد اعلام شده که این نرخ در استان مرکزی به ۱۷ درصد رسیده است و از این لحاظ نیز این استان پنجم و نیم درصد از میانگین کشور پایین‌تر است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی ادامه داد: نرخ تورم سه ماه اول امسال نسبت به سه ماه سال گذشته نیز در کشور ۲۱ درصد و در این استان ۱۷ درصد گزارش شده است.

یادگاری اظهار داشت: قیمت برخی از اقلام، کالاها و خدمات از جمله هتل و رستوران‌ها، حمل و نقل بار و مسافر و گوشت قرمز و ماکیان در این استان از میانگین کشور بالاتر است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار، نرخ تورم در هتل و رستوران‌های کشور ۳۱ و ۶ دهم درصد است که این نرخ در استان مرکزی ۳۲ و چهار دهم درصد، حمل و نقل بار و مسافر در کشور ۴۵ درصد و در استان مرکزی ۴۶ و چهار دهم درصد و گوشت قرمز و ماکیان در کشور ۲۴ و هفت دهم درصد و در این استان ۲۵ و یک دهم درصد است.

یادگاری اظهار کرد: قیمت برخی اقلام و خدمات نیز از جمله خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، میوه و خشکبار، بهداشت و درمان در استان مرکزی از میانگین کشور پایین‌تر است.

وی گفت: قیمت خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در کشور ۲۷ درصد رشد داشته اما در استان مرکزی ۲۶ و نیم درصد افزایش یافته است،قیمت میوه و خشکبار در کشور با افزایش ۲۰ درصدی و در این استان با افزایش ۱۷ درصدی همراه بوده و در زمینه خدمات بهداشت و درمان نیز نرخ تورم این بخش در کشور ۲۴ و چهار دهم درصد بوده اما در استان مرکزی ۲۱ و هشت دهم درصد ثبت شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی افزود: قیمت مسکن و اجاره بها نیز در کشور به ترتیب ۲۲ و ۶ دهم و ۲۲ و نیم درصد رشد داشته که علت بیشتر این افزایش مربوط به پایتخت است و قیمت مسکن در استان مرکزی ۱۵ و ۶ دهم درصد و اجاره بها ۱۵ درصد افزایش داشته و این درحالی است که شهر اراک در زمینه قیمت مسکن یکی از پنج شهر گران کشور است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار