کد خبر: ۵۰۹۳۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳

اصول اولیه‌ای برای خواباندن نوزاد وجود دارد که با یادگیری آن‌ها هم شما و هم کودکتان خواب آرام‌تری را تجربه خواهید کرد.

به گزارش شفاف، یکی از موارد مهم که والدین باید بسیار به آن توجه کنند خواب نوزاد است. دوسال اول زندگی، خواب نوزاد با تغییرات بسیاری رو به رو می شود. باید به این نکته توجه داشت که مقدار خواب نوزاد در هر سنی متفاوت است. این باور که کودکان در طول شبانه روز ۱۲ ساعت می‌خوابند اشتباه است، نوزادی که تازه متولد شده به ۱۶ تا ۱۷ ساعت و کودک سه ساله به ۱۲ساعت خواب، نیاز دارد.

هرچه میزان سن کودک افزایش یابد، نیاز کودک به خواب کمتر می‌شود. یک کودک شش ساله به ۱۲ساعت و کودک ۱۲ ساله به ۹ ساعت خواب نیاز دارد، اما باز هم نمی‌توان فرمول کلی برای خواب تعریف کنیم.

والدین در مورد خواب نوزادان طبق اطلاعات ذهنی خود تصمیم می گیرند، برای مثال بسیاری از والدین کبودی زیر چشم را طبق شنیده‌ها و تصورات خود دلیل کم خوابی کودک تصور می‌کنند؛ در صورتی که نشانه‌های کم خوابی کودکان مواردی مانند بهانه گیری‌های مدام بی دلیل، بیداری مداوم شبانه، خستگی در طول روز و بد بیدار شدن کودک هنگام صبح  را شامل می شود.

کم خوابی نوزاد چه پیامدهایی به دنبال دارد؟

نوزادی که در سال اول زندگی خود برای به خواب رفتن به صورت مکرر با مشکل مواجه شده است، احتمال دارد در دوران کودکی از اضطراب و افسردگی در رنج باشد. خواب پریشان در نوزاد احتمالا از نشانه‌های اولیه حساسیت نوزاد به مشکلات بعدی سلامت روان به خصوص مشکلات اضطرابی است. بنابراین توجه به تنظیم خواب نوزاد در سال‌های اولیه زندگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

در ادامه به چند نکته مهم برای خواباندن کودک اشاره می‌کنیم:

- زمانی که طفل خواب آلود است، او را در رختخواب قرار دهید. پلک‌های پف کرده و چشمان خسته می‌تواند از علامت‌های خواب آلودگی نوزاد باشد.نوزاد

- هرگز هنگام خوابیدن و تکان دادن نوزاد به او غذا ندهید، اگر به انجام این کار ناچار هستید ابتدا به نوزاد غذا بدهید و سعی کنید نوزاد روی دست شما بخوابد. بعد از اینکه نوزاد به خواب رفت او را در محل خوابش آرام قرار دهید.

- وقتی نوزاد را به تخت خواب می‌برید و برای خواب آماده می‌شود، او را نوازش کنید تا آرام شود تا راحت‌تر به خواب برود.

- نوزاد را زمان خوابیدن به پشت قرار دهید، گهواره و لوازم خواب نوزاد را تمیز کنید و حواستان باشد که این لوازم نوزاد جنس نرم داشته باشند.

- فضای خواب نوزاد را خوشبو کنید، بعضی کودکان در مکان خوشبو راحت‌تر به خواب می‌روند.

- دمای محیطی که کودک در آن می‌خوابد باید مناسب باشد، حتما باید اطلاع داشته باشید که نوزاد در دمای مناسب بهتر می‌خوابد.

- محل خواب نوزاد را تا حد امکان ثابت نگه دارید.

- زمانی که نوزاد را می‌خوابانید با او ارتباط چشمی نداشته باشید، زیرا باعث می‌شود کودک به خواب نرود یا دیرتر به خواب برود.

- بهتر است اتاق خواب نوزاد تاریک باشد و سعی کنید در محلی بدون سر و صدا به خواب برود.نوزاد

- بعضی از پدر و مادر‌ها تصور می‌کنند اگر کودک خود را در طول روز مقدار بیشتری بیدار نگه دارند، شب بهتر به خواب می‌روند و بیدار نخواهند شد؛ در  صورتی که این تصور اشتباه است، گاهی نوزاد در چنین شرایطی کمتر می‌خوابد.


انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار