کد خبر: ۵۰۹۳۸۸
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۹

بامداد امروز، دو گل مهدو (خطاب صمیمانه مهدی در جنوب) به "بواویستا" در "دو بسا"، نه یک تیم و محله را، که همه فوتبال بوشهر را شاد کرد.

                          آقایی مهدو در سرزمین اوزه بیو و رونالدو

به گزارش شفاف، ابراهیم جاگرانی در عصرایران نوشت:  "از روزی که "پدروآلبوکرک" نخستین مامور بلند پایه پرتغالی در سال ۱۵۱۴ به ریشهر (بوشهر) پا گذاشت و ده پارچه آبادی از قلمرو "میر ابواسحاق" حاکم این بندر در عصر شاه اسماعیل صفوی را به زور نیروی نظامی تصرف کرد، پانصد و شش سال می گذرد" و حالا پسر بوشهری ها روی دست پرتغالی ها به هوا پرتاب می شود!

معجزه فوتبال، چشم و دل ایرانی ها و بوشهری ها را بامداد یکشنبه ۲۶ جولای ۲۰۲۰ [پنج مرداد ۱۳۹۹] به پرتغال کشاند تا بعد از پیروزی ریوآوه با دبل طارمی برابر بواویستا و ۱۸ گُله شدن او؛ برای اولین و شاید آخرین بار در انتظار سوت پایان براگا - پورتو و بنفیکا - اسپورتینگ در پریمیر لیگ این کشور، بیدار بمانند... تا نی انبان آقای گلی پسر محله شغاب را با ناکامی پیزی و وینیسیوس برای بنفیکا و پائولینهو در براگا؛ مطابق پیش بینی روزنامه ABola چالو کنند(بنوازند).

دقیقه ۸۸ "کارلوس وینیسیوس" برای بنفیکا گل زد تا مثل هم تیمی اش پیزی و طارمی ۱۸ گله شود، با سوت پایان بازی ها اهالی بندر، بی خبر از قانون لیگ پرتغال (مثل خیلی از رسانه ها و ورزشی ها) بی خیال این گل؛ از ناکامی "پیزی" ۱۸ گله، در قرنطینه کرونایی منزلشان هلل یوس هله یوس کنان چشم بر هم گذاشتند.

بوشهر آوردگاه فوتبال ایران است، پیش از دارایی و راه آهن و شاهین، بچه های محله جبری بوشهر تیمشان تیم "جوان" (ایرانجوان) بود[۱۳۱۲]، کمی بعد هم "شاهین" (شهباز/تابان) در بهمنی متولد شد[۱۳۲۱] تا داغی بازار کری خوانی و یارکشی، تنه به تنه آفتاب سوزان بندر بزند و خاطرات "محخال" و "دلو" در ورزشگاه پیر شهر رقم بخورد.

اما بامداد امروز، دو گل مهدو (خطاب صمیمانه مهدی در جنوب) به "بواویستا" در "دو بسا"، نه یک تیم و محله را، که همه فوتبال بوشهر را شاد کند، فوتبالی که همین ۱۰ روز پیش هم، همه ی آن عزادار دو گل از موسفیدهای خود بود. (عبدالمجید چاهی بخش و عبدالمحمد پوربهی اسطوره های دو باشگاه بوشهری در ۲۶ و ۲۷ تیرماه گذشته فوت کردند)

پسر "پنالتی گیر" بوشهری ریوآوه با این دو گل، هم تیمش را به پلی آف لیگ اروپا رساند، هم اولین فصل حضورش در اروپا با ۱۸ گل، ۲ پاس گل و ۷ پنالتی گرفته شده به پایان برد و در سرزمین مردان فوتبال جهان (اوزه بیو، لوئیس فیگو، کریستیانو رونالدو و...) همراه با پیزی و وینیسیوس، ستاره های بنفیکا - شاید همبازی ها و مثلث آتشین فصل بعد - بر صدر جدول گلزنان تکیه زد؛ هر چند به حکم قانون بازی کمتر در این لیگ؛ عنوان آقای گلی به "کارلوس وینیسیوس" می رسد. (به حکم پنالتی ها هم شانس با وینیسیوس یار است، او گل پنالتی نداشته، پیزی و طارمی اما ۵ و ۷ پنالتی زده اند.)

آقای گلی آقای گل / دبل طارمی و هت‌تریک ایرانی ها

عنوانی که هفته گذشته در روسیه با رسیدن "آرتم جیوبا" و سردار آزمون از سنت پترزبورگ به ۱۷ گل؛ به حکم قانون آن لیگ که پنالتی کمتر بود؛ به سردار رسید.
فصل ۲۰۱۷/۱۸ هم علیرضا جهانبخش با آلکمار در اردیویسه هلند با ۲۱ گل، در یک لیگ اروپایی آقای گل شده بود.

"مظنون همیشگی" شهر ویلا دوکنده (لقب مهدی در رسانه های پرتغال، شانس همیشه ی گلزنی) که فصل ۹۴/۹۵ و ۹۵/۹۶ در پرسپولیس آقای گل و رکوردار گلزنی تاریخ این باشگاه شد، در ریوآوه هم با این ۱۸ گل توانست از "ژوآ توماس" دومین گلزن تاریخ سفید و سبزپوشان در ۲۰۱۱/۱۲ دو گل جلو بزند و در فاصله دو گل از "ان هابولا" بیست گله در ۱۹۸۲/۸۳، دومین گلزن تاریخ ریوآوه لقب بگیرد.

"دایومی" فوتبالش را شش سالگی زیر نظر پدر فوتبالیستش در مدرسه فوتبال صداوسیما بوشهر شروع کرد، ۱۰ سالگی به جوانان برق و بعد حیات این شهر رفت، ۱۳ سالگی توانست به ایرانجوان برسد، شاهین و دوباره ایرانجوان انتخاب های بعدی طارمی بود تا اینکه خرداد ۹۳ با پرسپولیس دایی سفید امضا کرد و توانست در این تیم دبل آقای گلی کند، بهترین مهاجم ایران شود و جایزه بازیکن سال کشور هم مال خود کند.

"وقتی مهدی طارمی همراه دوستش می خواست سوار آسانسور شود و به سمت امضای قرارداد با پرسپولیس برود، خدابیامرز مهدی نفر گزارشگر پرتلاش ورزش و مردم و خبرنگار خبرگزاری فارس در حوزه پرسپولیس پرسید: راستی طارمی با کدام ت نوشته می شود؟! [خبر ورزشی]

حالا او که بعد از الغرافه قطر، با ۱.۴ میلیون یورو برای دو سال به ریوآوه رفت، با پیشنهادهای ۱۵ میلیون یورویی چند باشگاه اروپایی روبروست، البته خیلی ها او را سال بعد شاگرد "استاد" موبلند جوگندمی در "بنفیکا" می دانند که تازه از برزیل به کشورش بازگشته است. "ژرژ ژسوس" در شش سال گذشته سه قهرمانی برای فلامینگو گرفته و دوران طلایی دهه ۸۰ آن ها با "زیکو" را زنده کرده است.

مهدی ۲۸ ساله که پیشتر با یک اشتباه (ثبت نام نکردن در دانشگاه) فینال حذفی شاهین _ استقلال و شانس معرفی زودتر به فوتبال کشور را از دست داده، و برای تنها ۱۰ دقیقه بازی در نیم فصل دوم شاهین؛ از سربازی در فجرسپاسی باز ماند و به سربازی یک سال و نیمه در نیروی دریایی بوشهر رفت، دیگر مجال اشتباه در تصمیم ندارد، او محکوم به بهترین انتخاب در این سن است.

در بوشهر؛ ایرانجوان بعد از پایان خدمت سربازی که همگان فوتبال مهدی را تمام شده می دانستند، به احترام علیشاه (پدر فوتبالیست طارمی) با او قرارداد مشروط بست و بر حسب اتفاق، چیپ او به پیکان کاظمی به دل دایی نشست و به پرسپولیس و آزادی و یکصد هزار هوادار و چیپ معروف فروردین ۹۴ به النصر عربستان رسید، در اروپا اما چنین شانسی وجود ندارد.

شاید "کارلوس کی روش" سرمربی پرتغالی طارمی در تیم ملی ایران در چند سال گذشته؛ باز هم بتواند به او برای انتخاب درست کمک کند!

امیدواریم تصمیم مهدی هر چه هست؛ "خیریت" داشته باشد، او برای ما آقای گل است!

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار