کد خبر: ۵۰۹۴۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸

مستند "پایان غرور" روایتی متفاوت از دوران ریاست جمهوری بنی صدر و عزل او، امروز از تلویزیون پخش می‌شود.

به گزارش شفاف، نخستین دوره مجلس شورای اسلامی خرداد سال 1359 تشکیل شد، مهم‎ترین اتفاق برای نمایندگان این مجلس یک سال پس از تشکیل به وقوع پیوست. جلساتی برای بررسی بی‎کفایتی سیاسی اولین رئیس جمهور انقلاب اسلامی‌ برگزار شد، مجموعه مذاکرات این چند روز آیینه‎ای شفاف، برای درک بهتر زندگی و افکار ابوالحسن بنی صدر است. بنی صدر یک سال پس از انقلاب سال 1357، به عنوان نخستین رئیس جمهور ایران انتخاب شد؛ او در ابتدای امر به سمت فرماندهی کل قوا و ریاست شورای انقلاب رسید اما دوران ریاست جمهوری بسیار پرتنشی داشت که سرانجام به عزل او انجامید.

بعد از آن بود که بنی صدر از ایران خارج و به فرانسه پناهنده شد و از آن زمان به دشمنی با نظام جمهوری اسلامی‌پرداخت. مستند "پایان غرور" روایتی است از سال‎هایی که بنی صدر رئیس جمهور ایران بود، اتفاقاتی که در پی عملکرد او رخ داد و سرانجام با رأی قاطع نمایندگان مجلس مبنی بر بی‎کفایتی سیاسی او، حکم عزلش صادر شد.

این مستند امروز دوشنبه 6 مرداد ساعت 21 و تکرار آن ساعت 11:30 روز بعد از شبکه افق پخش می‌شود.

"کابوس در بیداری" در جمعه سیاه 66

«کابوس در بیداری» عنوان مستندی است درباره حج خونین سال 1366، سالی که عمال سعودی به علت برگزاری مراسم برائت از مشرکین، به روی حاجیان بیت الله الحرم آتش گشودند و تعداد زیادی از آن‎ها را به شهادت رساندند. در این مستند ضمن ارائه و بیان اسناد و خاطرات افراد، ابعاد حضور جاسوسان اسرائیلی و منافقین هم در این ماجرا روایت می‌شود.

جمعه سیاه مرداد 1366، بخش مهمی از تاریخ معاصر به شمار می‌رود چرا که این واقعه تأثیر مستقیمی هم بر چگونگی پایان جنگ تحمیلی داشت.

محمد حسین میری تهیه‌کننده و محمدرضا رضاییان کارگردان «کابوس در بیداری» هستند که با اجرای علی صدری‌نیا، دوشنبه 6 مرداد روی آنتن شبکه افق می‎رود. این مستند ساعت 18 پخش می‌شود و تکرار آن هم ساعت 7:30 روز بعد روی آنتن می‎رود.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار