کد خبر: ۵۰۹۴۶۲
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰

نتیجه نظرسنجی‌های جدید در آمریکا از پیشتازی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری این کشور در چند ایالت تعیین‌کننده حکایت دارد.

                          پیشتازی بایدن در چند ایالت کلیدی در آستانه انتخابات

به گزارش شفاف، در فاصله کمتر از صد روز مانده به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نتیجه نظرسنجی مشترک شبکه «سی‌ان‌ان» و موسسه «اس‌اس‌آر‌اس» نشان می‌دهد که دونالد ترامپ در چند ایالت تعیین‌کننده که در سال ۲۰۱۶ در آنها پیروز شده بود، از جو بایدن عقب است.

وبگاه خبری- تحلیلی «پولیتیکو» در گزارشی نتیجه دو نظرسنجی اخیر در آمریکا درباره وضعیت دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ماه ۱۳۹۹) را منتشر کرد.

طبق این گزارش، نظرسنجی مشترک شبکه «سی‌ان‌ان» و موسسه «اس‌اس‌آر‌اس» نشان می‌دهد بایدن نفر دوم دولت آمریکا در سال‌های ریاست جمهوری باراک اوباما و نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ در چند ایالت تعیین‌کننده شامل «فلوریدا، آریزونا و میشیگان» از دونالد ترامپ با اختلاف چند درصد جلو افتاده است.

اهمیت این نظرسنجی و پیشتازی بایدن را با توجه به دو موضوع بالا است، اول، اینکه ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ توانست با پیروزی در چندین ایالت تعیین‌کننده، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها را با شکستی سخت مواجه کند.

نکته دوم، وضعیت و عملکرد خوب هر نامزد در ایالت‌های تعیین‌کننده تا حد زیادی مسیر او را برای تضمین پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هموار می‌کند.

طبق نظرسنجی جدید، وضعیت بایدن و ترامپ در «فلوریدا» بدین شکل است: ۵۱ درصد در برابر ۴۶ درصد.

در ایالتِ به طور سنتی جمهوری‌خواهِ «آریزونا» هم اوضاع به نفع ترامپ نیست و او با اختلاف ۴ درصد از بایدن دموکرات عقب افتاده است. رئیس‌جمهور آمریکا ۴۵ درصد و معاون رئیس‌جمهور سابق این کشور ۴۹ درصد کسب کرد.

طبق این نظرسنجی، رقابت در ایالت میشیگان آمریکا هم از برتری واضح معاون باراک اوباما حکایت دارد و بایدن با کسب ۵۲ درصد در برابر ۴۰ درصد ترامپ از او پیش است.

گفته می‌شود که این نظرسنجی از ۱۰۰۰ نفر از آمریکایی‌های ساکن هر یک از این ایالت‌ها و در روزهای ۱۸ تا ۲۴ جولای (۲۸ تیر تا ۳ مردادماه) گرفته شده است.

نتیجه این نظرسنجی از افزایش انتقادها از مدیریت ترامپ در زمینه مهار ویروس کرونا در آمریکا حکایت دارد به طوری که در ایالت آریزونا ۶۰ درصد، در میشیگان ۵۹ درصد و در فلوریدا ۵۷ درصد از عملکرد او در قبال مقابله با کرونا ناراضی هستند.

از سوی دیگر، روز یکشنبه نتیجه نظرسنجی مشترک شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» و موسسه «ماریست» در ایالت آریزونا منتشر شد که در آن از پیشتازی ۵ درصدی بایدن از ترامپ خبر داده شده است.

بایدن در این نظرسنجی توانست نظر مساعد ۵۰ درصد را کسب کند و سهم ترامپ در این ایالت جمهوری‌خواه جلب نظر مثبت ۴۵ درصد از شرکت‌کنندگان بوده است.

نظرسنجی مشترک شبکه «ان‌بی‌سی نیوز» و موسسه «ماریست» در ایالت آریزونا از ۱۰۲۰ نفر از کسانی که نامشان را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت کردند، اخذ شد.

بایدن در این نظرسنجی در آریزونا توانست نظر اکثریت لاتین‌تبارها، زنان، افراد دارای مدارک دانشگاهی و افراد پایین‌تر از ۴۵ سال را جلب کند.

اکثریت سفیدپوستان اوانجلیک (یک شاخه از مسیحیت)، مردان ۴۵ سال به بالا و کسانی که در شهرهای کوچک یا مناطق حومه زندگی می‌کنند، از ترامپ حمایت کردند.

همچنین اکثریت شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند که ترامپ در موضوعات اقتصادی نامزد بهتر و مد نظر آنها است اما بایدن در مسائل مربوط به مدیریت مسائل نژادی و همچنین همه‌گیری ویروس کرونا نامزد بهتری است.

رئیس جمهور آمریکا اخیرا به تاثیرات مخرب وضعیت شیوع کرونا در این کشور بر انتخابات ریاست جمهوری اذعان کرد. ترامپ بامداد چهارشنبه (اول مرداد) در کنفرانس خبری اعلام کرد که دولت آمریکا از هیچ کاری برای نجات جان‌ها و حمایت از آسیب پذیرها کوتاهی نخواهد کرد.

وی از مردم آمریکا خواست که در زمان رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری تنها درباره نحوه مدیریت در مقابله با کرونا وی را قضاوت نکنند و این موضوع را در میان دیگر چیزها در نظر بگیرند (جزئیات بیشتر).

روز گذشته هم «گاردین» خبر داد، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند بایدن در مجموعه‌ای از ایالت‌های تعیین‌کننده شامل «ویسکانسین، پنسیلوانیا و میشیگان» پیش است؛ ایالت‌هایی که پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ را تضمین کرده بودند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: