کد خبر: ۵۰۹۴۶۶
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۰

با از سرگیری تظاهرات‌ها در چند استان عراقی و درگیری شب گذشته در میدان التحریر بغداد، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق بیانیه‌ صادر کرد.

                          توضیح سخنگوی «الکاظمی» درباره درگیری‌های بغداد

به گزارش شفاف، سرتیپ «یحیی رسول»، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق طی بیانیه‌ای درباره حوادث مربوط به تظاهرات‌های روز گذشته در میدان «التحریر» بغداد توضیح داد.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «السومریه» منتشر شد، آمده است: نیروهای امنیتی عراق مسئول حمایت از تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌جو هستند و دستورات شفاف و روشنی در این باره دریافت کرده‌اند و اجازه هیچ گونه تعرض به تظاهرات کنندگان را ندارند و در صورت تلاش برخی برای تحریک آنها، نباید متوسل به زور شوند مگر در حالت ضرورت و احتمال مواجه شدن با خطر مرگ از سوی مهاجمان.

رسول تایید کرد که حوادث تاسف‌‌باری در میدان‌های تظاهرات روی داده است و تحقیقات برای روشن شدن ابعاد این حوادث در جریان است تا مشخص شود که واقعا چه اتفاقی افتاده است تا عاملان این اقدامات تاسف‌بار و متجاوزان مجازات شوند.

وی افزود: اقدام برخی برای تحریک نیروهای امنیتی عراق به منظور سوق دادن آنها به سوی درگیری، از سوی افرادی صورت می‌گیرد که برای عراق، آرامش و ثبات نمی‌خواهند. همه ما دشواری‌های معیشتی مردم را درک می‌کنیم و دولت کنونی با این عمر کوتاهی که از آن سپری شده تلاش دارد تا در شرایط اقتصادی و بهداشتی استثنایی، این مشکلات را رفع کند. با این وجود نمی‌توان شهروندان را به دلیل بیان عقیده‌ شان به صورت مسالمت آمیز و به دور از اقدامات تحریک آمیز و درگیری با نیروهای امنیتی، سرزنش کرد.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق افزود: تظاهرات‌کنندگان همانند نیروهای امنیتی مسئول حمایت از آنها، برادران و فرزندان ما هستند و ما درباره تعدی به هر یک از طرفین تحقیق خواهیم کرد و نمی‌توان در قبال آن سکوت کرد.

این در حالی است که منابع امنیتی می‌گویند که شب گذشته (یک‌شنبه شب) در میدان‌های الطیران و التحریر در بغداد، میان نیروهای پلیس ضدشورش و تظاهرات کنندگان روی داده و به ادعای فعالان، یکی از معترضان کشته شد و چند نفر دیگر زخمی شدند.

برخی منابع نیز از کشته شدن دو معترض در میدان التحریر به ضرب گلوله نیروهای امنیتی و زخمی شدن چند نفر دیگر خبر دادند.

چند روزی است که ساکنان برخی استانهای عراق از جمله بغداد و نجف اشرف در اعتراض به وضعیت بد خدمات‌رسانی و اوضاع معیشتی نامساعد خود بار دیگر به خیابان‌ها آمده‌اند و خواستار برکناری شماری از مسئولان و یافتن راهکارهایی برای حل مشکلات انبار شده طی چندین سال گذشته در کشور هستند.

تظاهرات‌کنندگان در استان نجف اشرف، روز شنبه (25 ژوئیه) در اعتراض به قطعی‌های مکرر برق همزمان با افزایش دمای هوا و ناکارآمدی وزارت برق در تامین برق مورد نیاز شهروندان، تظاهرات کردند و جاده منتهی به فرودگاه بین‌المللی نجف اشرف را بستند و تهدید کردند که در صورت عدم پاسخگویی مقامات مسئول به این مطالبه، بر شدت اعتراض‌های خود خواهند افزود.

به نوشته پایگاه خبری «عین العراق»، « لؤی الیاسری» استاندار نجف نیز اعلام کرد که علیه وزارت برق به دلیل نادیده گرفتن سهمیه برق این استان، شکایت خواهد کرد.

استان‌های مرکزی و جنوبی عراق که از اول اکتبر ۲۰۱۹ شاهد اعتراض مردمی علیه به فساد، بیکاری و نقصان خدمات عمومی به شکل تظاهرات، راه‌پیمایی، تحصن و اعتصاب بود و همین تظاهرات‌ها موجب شد تا «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر برای مهار اعتراضات و منافع ملی استعفا کند و در نهایت پس از کش‌وقوس‌های متعدد، «مصطفی الکاظمی» به عنوان نخست‌وزیر جدید سوگند یاد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار