کد خبر: ۵۰۹۵۲۵
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴

معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر از خرید و نگهداری یکی از کامل‌ترین نسخه‌های شاهنامه متعلق به اواخر دوران تیموری و اوایل دوران صفویه توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

کتابخانه ملی کامل‌ترین نسخه شاهنامه را خرید

خرید کامل‌ترین نسخه شاهنامه متعلق به دوران صفویه توسط کتابخانه ملی ایران

به گزارش شفاف، زهرا مدرسی  معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر از خرید و نگهداری یکی از کامل‌ترین نسخه‌های شاهنامه متعلق به اواخر دوران تیموری و اوایل دوران صفویه توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

وی درباره اولویت‌های کمیته خرید برای خریداری آثار و نسخ خطی نادر گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حافظه ملی مردم است و کارشناسان هم این نکته را در نظر دارند که نگه دارنده سرمایه ملی هستند، به همین دلیل در بدو امر هر نسخه‌ای که مخاطبان فکر می‌کنند ارزش اهدا و امانت به سازمان را دارد؛ پذیرفته و محدودیتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: کارشناسان اداره پس از ارائه نسخه‌ها برای فروش، نگاهی اجمالی به کل نسخه‌ها  می اندازند و براساس قواعد کارشناسی مانند قدمت، موجودی کتابخانه ملی از نسخه‌های ارائه شده، سلامت نسخه، تذهیبات به کار گرفته شده، جلد آثار و ... نسخه را ارزیابی می کنند و نسخه  برای ورود به کمیته کارشناس نسخ خطی به منظور ارزیابی  آماده می‌شود.

معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر ادامه داد: گروه دوم کارشناسان از نسخه شناسان زبده داخل و خارج از سازمان اسناد و کتابخانه ملی  هستند که نظر نهایی را می‌دهند و قیمت گذاری می‌کنند.

وی با اشاره به این مطلب که در شناسایی نسخ قدیمی معدود نسخه شناسانی هستند که تبحر در این حرفه دارند، گفت: حساسیت‌ها در زمینه نسخه شناسی بالا است و شناسایی نسخ مهارت خاصی می‌خواهد. هیچگاه نمی‌توان ۲ نسخه عین هم پیدا کرد حتی اگر مشخصات ظاهری یکی باشد؛ بنابراین فاکتور و معیار‌های شناسایی متفاوت است و زمانی که این تفاوت‌ها ایجاد می‌شود، قیمت‌ها تعیین می‌شود؛ بنابراین کمیته خرید که از کارشناسان کاربلد هستند براساس معیارهایی مانند نزدیکی تاریخ کتابت به مولف، خط، نوع کاغذ، تذهیبات و ... نسخه‌ها را مورد ارزیابی قرار می دهند  و قیمت گذاری می‌کنند.

 مدرسی درباره تازه‌ترین نسخه خریداری شده توسط کمیته گفت: جدیدترین اثر خریداری شده توسط کمیته خرید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یکی از کامل‌ترین نسخه‌های شاهنامه متعلق به اواخر دوره تیموری و اوایل دوران صفویه است؛این شاهنامه تمام معیار‌های کارشناسی را داشت.

وی در پاسخ به این سوال که ویژگی منحصر به فرد این شاهنامه چه بوده است؟ گفت: اغلب نسخه‌هایی که از شاهنامه وجود دارد، نسخه‌هایی کامل و یکدست نیستند، اما نسخه تازه خریداری شده از شاهنامه بسیار یکدست و کامل است که با خط زیبای نستعلیق نوشته شده و دو برگ آغازین آن کتیبه‌های بسیار زیبایی دارد.

معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر با اشاره به نگهداری اسناد در جعبه‌های حفاظتی گفت: کارشناسان اداره کل نسخ خطی با درخواست از اداره آسیب زدایی و مرمت اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی به منظور حفاظت و نگهداری بهینه از نسخه‌های خطی، جعبه‌های حفاظتی را طراحی کرده و ساخته اند .این اقدام اتفاق بسیار خوبی است از این رو برای حفظ  داشته‌های دیگر به تازگی جعبه‌های جدیدی برای  نگهداری از نسخه‌های قدیمی سفارش داده ایم تا گنجینه و میراث معنوی کشورمان در بهترین شرایط حفظ و نگهداری شود.

انتهای پیام/ 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: