کد خبر: ۵۱۰۰۰۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷

دانشمندان روش جدیدی را برای تزریق دارو به بدن بدون استفاده از سرنگ و درد ابداع کردند.

به گزارش شفاف، محققان دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور و آژانس علمی، فناوری و تحقیق این کشور موفق به ابداع روشی برای تزریق دارو از طریق پوست شدند.

بر این اساس، در این روش محققان با استفاده از دو آهنربا، روی بافت پوست فشار ایجاد می‌کنند و با این کار باعث کم شدن مقاومت پوست و باز شدن منافذ سطح پوست می‌شوند. در این آزمایش دانشمندان مشاهده کردند منافذ ریز پوست، که تقریباً ۳ میکرومتر هستند، به دارو اجازه می‌دهند به راحتی  عبور کرده و وارد بدن شوند.

دانشمندان می‌گویند تحقیقات روی موش نشان می‌دهد میزان ورود دارو از طریق پوست به بدن از این روش ۶ برابر بیشتر از زمانی است که پوست موش را با آهنربا تحت فشار قرار ندهیم.

دکتر دانیل لیو، مدیر این پروژه می‌گوید: شاهد آن هستیم که استفاده از سرنگ برای تزریقات در افراد باعث ایجاد آسیب به پوست می‌شود. ریز منافذ پوست می‌تواند مسیر را برای تزریق بدون درد و راحت دارو به بدن بیمار هموار کند. به خصوص این روش برای بیماران مبتلا به دیابت که باید به طور مداوم انسولین تزریق کنند، بسیار مناسب است.

وی بیان کرد: تحقیقات در این زمینه براساس یک روش درمانی کهن چینی صورت گرفت که در آن اطبا از فشار روی پوست و عضلات برای جذب پماد استفاده می‌کردند.

چند موسسه دارویی و پزشکی سنگاپور از آزمایش موفقیت آمیز این روش در تزریق انسولین به موش‌ها خبر دادند. نتایج نشان داد ذراتی در اندازه نانو و نیز انسولین به صورت موثر از طریق پوست جذب بدن موش شده است. این روش نسبت به آخرین متد موجود برای ورود دارو از طریق پوست به بدن، ۴۰ برابر موثرتر عمل کرد.

محققان امیدوارند از این روش برای تزریق دارو به بدن بیماران به خصوص افراد مبتلا به دیابت که باید به طور مستمر انسولین تزریق کنند، استفاده کنند. دانشمندان در حال انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار