کد خبر: ۵۱۰۲۴۵
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰

انتخابات خانه سینما دیروز عصر در حالی برگزار شد که کمتر از نصف صنوف سینمایی در آن شرکت کردند.

به گزارش شفاف، دیروز انتخابات هیأت مدیره خانه سینما در حالی برگزار شد که از میان 20 صنف سینمایی که به گفته اسعدیان 14 تای آن شناسه دارند و می‌توانند شرکت کنند، تنها 8 صنف به عنوان اعضای هیأت مدیره انتخاب شدند.

انتخابات خانه سینما همواره با حاشیه‌ها و مسائل فراوانی همراه بوده است و شاید کمتر انتخاباتی را سراغ داشته باشیم که در آن حواشی وجود نداشته باشد.

امسال نیز روز جمعه خبر اعتراض صنف آهنگسازان نیز منتشر شد که در بیانیه خود گفته بودند که در این انتخابات شرکت نمی‌کنند و علت اصلی عدم حضور را اینگونه بیان کردند:

«کانون آهنگسازان در صورتی در مجمع عمومی حضور می‌یابد که همه صنوف حق رأی و معرفی کاندید برای هیأت مدیره داشته باشند. در غیر این‌صورت از تأیید هرگونه تجمع و نتیجۀ انتخاباتِ یک‌طرفه و امضای صورتجلسه خودداری خواهد کرد. خانه سینما یک شرکت خصوصی و موروثی نیست، بلکه متعلق به تمامی صنوف و اهالی سینما است و هرگونه تصمیم فردی، نقل‌قول‌های بی‌اعتبار  و غیر‌قانونی خلاف اساسنامه از طرف هر فرد، مقام یا مسئولی باشد، قابل پیگرد قانونی است.»

سینمای ایران , خانه سینما ی ایران ,

این مسأله دقیقاً اشاره دارد به صحبت‌هایی که اسعدیان با ایسنا داشته است. او گفته است که صنوفی می‌توانند در انتخابات خانه سینما شرکت کنند که شناسه خود را از وزارت کار دریافت کرده باشند. همان‌طور که می‌دانیم یکی از مسائل اساسی صنوف سینمایی  این است که چرا باید جزو صنوف کارگری باشند و در عین حال دیگر صنوف مانند کارگردانان جزو صنف کارفرمایی تلقی شوند.

اوج این گلگی آنجا بود که اتحادیه صنف دفاتر پخش نیز جزو کارفرمایان قرار گرفتند. این روند باعث شد تا برخی از این صنوف همچنان معترض باقی بمانند و در نتیجه وقتی خانه سینما شرط اصلی را برای انتخابات مسأله شناسه کارگری معرفی می‌کند اختلافات بالا گرفت و برخی از صنوف حاضر به شرکت نمی‌شوند و یکی از انتخابات تاریخ خانه سینما با کمترین صنوف شکل می‌گیرد.

سینمای ایران , خانه سینما ی ایران ,

حضور 14 صنف از میان 20 صنف شناسه‌دار خود به نحوی اعتراض به این رویکرد است. اسعدیان در بخش پایانی صحبت‌های خود با رسانه متبوعش گفته است که باید منافع کلان خانه سینما در نظر گرفته شود و به اختلافات دامن نزنیم. سؤالی که از وی می‌توان پرسید این است که آیا خانه سینما منافع تمام صنوف را در نظر می‌گیرد که حالا خود از منافع خانه سینما حرف می‌زند؟ آیا در دوران بحران کرونا شیوه غلط و غیراخلاقی خانه سینما برای کمک به اعضای آن فراموش شدنی است؟ کار به جایی کشید که استفتای مراجع تقلید در این زمینه خبرساز شد اما آقایان خانه سینما واکنشی به این موضوع نشان ندادند.

طبق گفته وی در حال حاضر خانه سینما 31 صنف دارد و از این میان 20 صنف شناسه از وزارت کار دارند و از این میان تنها 14 صنف شرکت کرده‌اند، یعنی کمتر از نصف صنوف در این انتخابات حضور داشته‌اند. وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره احتمال مخدوش بودن این انتخابات گفته است که «تمام این روال طبق صورتجلسه‌ای است که با وزارت ارشاد امضا شده و بخش حقوقی این وزارتخانه تأکید کرده برای اینکه خللی در مسیر حقوقی ثبت و فعالیت خانه‌ سینما ایجاد نشود، صنوفی می‌توانند کاندیدا شوند و رأی دهند که حتماً شناسه دریافت کرده باشند.»

بنابراین در نتیجه‌گیری این گزارش می‌توان اضافه کرد که روش وزارت ارشاد نیز برای انتخابات خانه سینما قابل نقد است. چگونه یک انتخابات با حضور کمتر از نصف صنوف می‌تواند برگزار شود؟

سؤال اساسی در پایان این است که چرا ملاک حضور در انتخابات باید حتماً شناسه کارگری از وزارت کار باشد؟ آیا فعالیت حرفه‌ای صنوف در تمام سال‌های کاری آنان شناسه مکفی و قابل اعتمادی نیست؟

اسامی هیأت مدیره جدید خانه سینما به شرح زیر است:

علیرضا نجف‌زاده ( از انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردان) ، روانبخش صادقی ( ازانجمن صنفی انیمیشن)، پژمان مظاهری‌پور ( از انجمن صنفی کارگردانان مستند)، محمدعلی نجفی (از انجمن صنفی کارگردانان)، بهمن اردلان ( از انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران)، آتیلا پسیانی ( از انجمن صنفی بازیگران)، علی قائم‌مقامی ( از انجمن صنفی مدیران تولید).

در میان لیست اسامی انتخاب شده کامران ملکی، روانبخش صادقی و علی قائم‌مقامی در هیأت مدیره قبلی هم بودند و مجدداً انتخاب شدند.
اعضای علی‌البدل: علی نیک‌رفتار و مرتضی شایسته

بازرس اصلی: کامران ملکی ( از انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی)

بازرس علی‌البدل:  مسعود شریفی‌کیا.

همچنان منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما است و طبق اساسنامه تا یک ماه آینده که هیأت مدیره تصمیم‌گیری کند مدیریت خانه سینما بر عهده او باقی خواهد ماند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار