کد خبر: ۵۱۰۲۹۰
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۴

میرازیی گفت: از ۱۹ اثر برگزیده ۱۵ اثر رساله دکتری است و تا اطلاع ثانوی معتبرترین آثار در کشور رساله‌های دکتری هستند.

به گزارش شفاف، حسین میرزائی دبیر یازدهمین جشنواره فارابی در نشستی خبری به همین مناسبت اظهار کرد: جشنواره فارابی در چهار قالب کتاب، رساله، پایان نامه و تحقیقات است که در مجموع ۵ هزار ۷۰۴ اثر در این چهار حوزه به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد ۴ هزار ۲۳۱ اثر به صورت حقیقی و توسط نویسندگان ثبت شد که ۷۰ درصد را شامل می‌شود و هزار و ۸۰۵ یا همان ۳۰ درصد از آثار حقوقی بوده و توسط دانشگاه و موسسه ارسال شدند.

دبیر یازدهین جشنواره فارابی گفت: به لحاظ قالب اثر ۲ هزار و ۸۸۵ کتاب شامل ۴۸ درصد به جشنواره ارسال شد. ۵۳۳ اثر گزارش پایانی پژوهش شامل ۹ درصد آثار بوده و هزار و ۱۹۶ رساله دکتری ثبت شد که حدود ۲۰ درصد آثار را شامل می‌شود.

به گفته او ۲۲ درصد از آثار ارسالی شامل هزار و ۴۲۲ پایان نامه می‌شود. ۷۰ درصد آثار مردان و ۳۰ درصد توسط بانوان ارسال شده است.

او در ادامه افزود: به لحاظ رده سنی تعداد افراد زیر ۳۵ سال ۲ هزار و ۵۵ اثر شامل ۳۴ درصد می‌شود. ۳ هزار و ۹۸۱ اثر شامل ۶۶ درصد یعنی دو سوم آثار توسط بزرگسالان ارسال و یک سوم توسط جوانان ارسال شده است.

میرزایی گفت: اختتامیه جشنواره ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰ تا ۱۲  با حضور وزیر علوم و و معاون علمی و فناوری به صورت مجازی و حضوری برگزار می‌شود.

میرزائی ادامه داد: در این جشنواره ۱۵ گروه علمی داشتیم که در ۴ تا ۵ مرحله داوری شدند. آثار ارسالی نسبی بررسی نمی‌شوند و به همین دلیل در برخی گروه‌ها هیچ برگزیده‌ای نداریم.

دبیر یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی اظهار کرد: در نهایت در این جشنواره از ۱۹ اثر در قالب برگزیده تقدیر می‌شود که یک اثر دو نویسنده دارد و به این ترتیب از ۲۰ نفر تقدیر می‌کنیم که از این تعداد ۱۱ اثر در بخش بزرگسال و ۸ اثر در بخش جوان است.

میرزائی ادامه داد: در مجموع از کتاب‌هایی که حدود ۴۸ درصد از آثار واصله را شامل می‌شود فقط ۴ کتاب حائز صلاحیت شناخته شدند. تالیفاتی که در قالب کتاب در کشور منتشر می‌شود از نظر کیفیت مطلوب نیست و دچار رکود و افول در این زمینه شده‌ایم.

میرزائی اظهار کرد: از ۱۹ اثر برگزیده ۱۵ اثر رساله دکتری است و بر این اساس باید گفت تا اطلاع ثانوی معتبرترین آثار در کشور رساله‌های دکتری هستند.

برگزیده شدن ۷ نویسنده خارجی در ۱۱ جشنواره خارجی

دبیر یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی ادامه داد: در بخش بین الملل که ۳۳۲ اثر ارسالی داشته است از ۷ صاحب نظر و محقق بین‌المللی خارجی تقدیر می‌کنیم. این آثار مربوط به نویسندگان خارجی هستند. این برگزیدگان از کشور‌های ژاپن، اندونزی، گرجستان، لبنان، کانادا، آمریکا و انگلستان شامل ۲ نفر خانم و ۵ نفر مرد هستند.

او در پایان گفت: در این دوره از دو پیشکسوت علوم انسانی شامل یک مرد و یک زن، دو شخصیت مرحوم شاخص، یک انجمن علمی برتر، یک مجله یا نشریه علمی برتر تقدیر به عمل خواهد آمد؛ علاوه بر این از ۳۴ اثر در بخش داخلی بین‌المللی و بخش جانبی جشنواره تقدیر خواهد شد. 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار