کد خبر: ۵۱۰۴۰۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۵

دولت روسیه در خصوص چرایی رأی منفی خود به قطعنامه ضد ایرانی آمریکا در شورای امنیت به صراحت اعلام کرد که «اقدام آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ است».

                          روسیه: اقدام آمریکا نقض قطعنامه ۲۲۳۱ بود

به گزارش شفاف، هیأت نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد با اعلام اینکه به قطعنامه شورای امنیت در خصوص تمدید «تحریم تسلیحاتی علیه ایران» که آمریکا آن را پیشنهاد داده بود، رأی منفی داد، در بیانیه‌ای تأکید کرد: «ما همواره با تلاش‌ها برای تحمیل تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران از طریق شورای امنیت سازمان ملل مخالفیم. رویه تأیید مورد به موردِ انتقال سلاح به داخل ایران یا خارج از این کشور در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت نه ارتباطی به حق ایران برای توسعه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داشته و نه مشروط به هیچ شرط دیگری بوده است. این رویه از آغاز موقت بوده و دقیقاً برای یک دوره ۵ ساله معرفی شده و هرگز قرار نبوده تمدید شود. ما کماکان بر اساس این فرضیه عمل می‌کنیم که هیچ دلیل حقوقی و یا دلایل دیگر برای تجدیدنظر در چنین رویکردی وجود ندارد».

در ادامه این بیانیه آمده است: «علاوه بر این، پیشنهاد آمریکا نقض آشکار ضمیمه «ب» قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که صراحت دارد تنها روش مشروع برای تجدیدنظر در تقویم زمانی مربوط به نظام فوق‌الذکر برای انتقال سلاح، تصمیم متفق‌القول کمیسیون مشترک برجام است. آمریکا با توجه به خروج عامدانه‌اش از این توافق در سال ۲۰۱۸ که هیچگاه هم آن پنهان نکرد حق خود برای استفاده از این ابزار را از دست داد».

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم در یک پیام توئیتری به این موضوع واکنش نشان داد: «تلاش آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران شکست خورد. کاملاً قابل پیش‌بینی بود. این تلاش، بی‌اساس بود. کسانی که در این زمینه نگرانی‌هایی مطرح می‌کنند نباید مبالغه به خرج دهند. فقط به یاد بیاورید: قبل از سال ۲۰۱۰ هیچ تحریم [تسلیحاتی علیه ایران] در کار نبود و هیچ فاجعه‌ای رخ نداد. الان هم اتفاقی نمی‌افتد».

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل در رأی گیری مجازی خود با کسب ۱۱ رأی ممتنع، دو رأی مخالف و دو رأی موافق نتوانست قطعنامه پیشنهادی آمریکا را که درصدد تمدید تحریم تسلیحاتی ایران برای مدت زمانی نامحدود بود، به تصویب برساند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: