کد خبر: ۵۱۰۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۱

با توجه به گذشت 100 سال از المپیک و بحرانی که آنتورپ در بازی‌های 1920 داشت، این بازی‌ها همچنان با چالش‌های جدید روبه‌روست.

چالش‌های المپیک 100 ساله شد/از گرفتاری آنتورپ بعد از جنگ جهانی تا انتشار کرونا

به گزارش شفاف، 100 سال پیش در این هفته، مراسم افتتاحیه هفتمین بازی‌های المپیک در آنتورپ برگزار شد. این تنها باری بود که بلژیک میزبان بازی‌ها بود. این بازی‌ها برای نخستین بار بعد از جنگ جهانی اول برگزار شد.

4 سال پیش از این یعنی در سال 1916، به دلیل جنگ جهانی بازی‌های المپیک لغو شد و از آغاز این بازی‌ها از سال 1896 برای نخستین بار بود که المپیک لغو می‌شد.

با توجه به اینکه بلژیک در مرکز درگیری قرار داشت خیلی‌ها نگران بودند که این کشور نمی‌تواند میزبانی چنین رویداد بزرگی را آن هم 2 سال بعد از پایان جنگ برگزار کند.

بالاخره آنتورپ این بازی‌ها را برگزار کرد؛ مراسم افتتاحیه در تاریخ 14 آگوست 1920 برگزار شد. ویکتور بوین نخستین ورزشکاری بود که در مراسم افتتاحیه سوگندنامه را قرائت کرد.

کبوتر هم نمادی از صلح بود که تا امروز در همه دوره‌های المپیک به نمایش گذاشته می‌شود. به عنوان مثال در بازی‌های زمستانی 2018 پیونگ‌چانگ، شرکت کنندگان در مراسم افتتاحیه گرد هم آمدند تا سمبلی از یک کبوتر را به عنوان نمادی از صلح روشن کنند.

رولان رنسون متخصص تاریخ و جامعه شناسی ورزشی در این باره گفت: برگزاری بازی‌ها در آنتورپ به رسمیت شناخته شدن بلژیک به خاطر نقشی بود که در جنگ جهانی ایفا کرد.

کاردینال ساعت 10 روز افتتاحیه همه ورزشکاران را برای دعای خیر در کلیسای آنتورپ جمع کرد. وی در این مراسم گفت: ما وحشی نیستیم اما ما به چنین تمدنی که الان هست رای دادیم.

با توجه به بحران جنگ، بخشی‌هایی از استادیوم‌هایی که تخریب شده بودند، مورد بازسازی قرار گرفتند.

رنسون در ادامه صحبت‌هایش گفت: آنتورپ مجبور به ایجاد استادیوم و یافتن زیرساخت‌هایی برای شنا، بوکس، دوچرخه‌سواری و ... بود و این در دوره پس از بحران جنگ اتفاق افتاد.

در این بازی‌ها برای نخستین بار پرچم المپیک با 5 حلقه به اهتزاز درآمد. آنتورپ برای این بازی‌ها برنامه‌های زیادی داشت که به مرحله اجرا نرسید.

از آن گذشته بلژیک در آن زمان گرفتار یک ویروس شد؛ این کشور با آنفولانزای اسپانیا بین سالهای 1918 و 1920 از طریق اروپا روبه‌رو شد. گرچه احتمالاً هنگام وقوع بازی های المپیک در تابستان 1920 این اتفاق یک تهدید محسوب می شد اما در اسناد مربوط به این رویداد هیچ کلمه‌ای در مورد ویروس ذکر نشده است.

حالا 100 سال از آن زمان می‌گذرد و دوباره جهان درگیر یک ویروس شده که تعویق بازی‌های المپیک توکیو را به دنبال داشته است.

توماس باخ رئیس کمیته بین‌المللی المپیک در این باره عنوان کرد: امروز بار دیگر جهان با شرایط نامشخص و چالش برانگیزی روبه‌رو است. بشر در حال حاضر خود را در یک تونل تاریک می‌بیند. این بار بازی‌های المپیک توکیو می‌تواند نوری در پایان این تونل باشد.

در بازی‌های آنتورپ 2,626  ورزشکار از 29 کشور جهان به رقابت پرداختند.

بازی‌های المپیک همچنان با چالش‌های جهانی جدید و نوظهور مانند پیشبرد برابری جنسیتی، ایجاد فرصت برای رقابت پناهجویان و مبارزه با تغییرات آب و هوایی ادامه پیدا می‌کند.

توماس باخ گفت: 100 سال پس از میزبانی بازی های المپیک آنتورپ، روح المپیک هنوز به ما می آموزد که با همکاری مشترک می‌توان بر چالش‌های عظیم غلبه کرد. همه ما باید تلاش کنیم میراث وحدت، صلح و قدرت خود را همچنان که با چالش‌های جهانی جدید و پیش بینی نشده روبروست، ادامه دهیم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار