کد خبر: ۵۱۰۴۵۷
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳

وزارت خارجه چین از طرح پیشنهادی رئیس جمهوری روسیه برای تضمین امنیت در خلیج فارس و برقراری نشستی با حضور تمام اعضای برجام استقبال کرد.

                          موافقت چین با پیشنهاد پوتین برای نشست ۱+۵ و ایران

به گزارش شفاف، وزارت خارجه چین در واکنش به طرح پیشنهادی رئیس جمهوری روسیه درخصوص تضمین امنیت خلیج فارس واکنش نشان داده و از آن استقبال کرد.
 
به نوشته وبگاه «سی جی تی ان» وزارت خارجه چین اعلام کرد که از پیشنهاد روز جمعه روسیه برای برگزاری نشست آنلاین با مشارکت ایالات متحده و طرف‌های باقیمانده در برجام (چین، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران) استقبال میکند تا از رویارویی و تشدیدتنش بیشتر جلوگیری کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین شنبه اظهار داشت که پکن از این اجلاس استقبال میکند و از تلاش‌هایی که روسیه در جلوگیری از تشدید تنش‌ها درباره توافق هسته‌ای ایران انجام داده، قدردانی میکند.

دیپلمات چینی اظهار داشت که پکن به طور مداوم از برنامه توافق هسته‌ای ایران پشتیبانی میکند و خواستار حفظ صلح و ثبات در خاور میانه است.

کرملین روز گذشته در بیانیه‌ای از خواسته «ولادیمیر پوتین» برای برگزاری یک نشست آنلاین با حضور پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان و ایران خبر داد. پوتین در بیانیه خود تصریح کرد: «بحث درباره موضوع ایران در شورای امنیت سازمان ملل بسیار پرتنش شده است. تنش‌ها همچنان رو به افزایش است. اتهامات بی‌اساسی علیه ایران مطرح می‌شود. پیش‌نویس قطعنامه‌ها با هدف از بین بردن مصوبات متفق‌القول پیشین شورای امنیت تهیه می‌شوند».

پوتین در ادامه ضمن حمایت از برجام تأکید کرد: «روسیه کاملاً به توافقنامه هسته‌ای ایران پایبند است. حصول این توافق در سال ۲۰۱۵ میلادی، یک دستاورد بزرگ سیاسی و دیپلماتیک بوده و امکان جلوگیری از درگیری‌های مسلحانه را فراهم آورده و نظام منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را نیز تقویت می‌کند.»

رئیس‌جمهور روسیه همچنین با معرفی مجدد مفهوم امنیت جمعی ۲۰۱۹ خود برای منطقه خلیج‌فارس که به منظور تنش‌زدایی در منطقه گفت: «ما شدیداً معتقدیم که اگر با مسئولیت‌پذیری مناسب به مواضع یکدیگر توجه کرده و با احترام و به صورت جمعی عمل کنیم، می‌توان بر این مشکلات فائق آمد.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: